Halisdemir'den Malatya'ya selam

Yeşilyurt Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen TCDD Taşımacılık A.Ş tarafından katkı sunulan Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in mezar ziyereti gerçekleşti.

Cumartesi akşamı başlayan Tren ile Niğde’nin Bor İlçesi Çukurkaya Beldesine yapılan ziyarete, Yeşilyurt Belediye Başkan yardımcıları Haydar Şahin, Muammer Zafer ile TCDD Taşımacılık A.Ş Koordinatörü Muzaffer Koç, Yolcu Müdürü Mehmet Dinç, Bazı STK temsilcileri, öğretmen, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Özel olarak hazırlanan trenle gerçekleşen yolculuk esnasında geçiş güzergâhı üzerinde yer alan, TCDD Malatya, Adana ve Ankara işletme müdürlüğü görevlileri seyahat boyunca eşlik etti.  Niğde Bor İstasyonunda inen yolcular daha önce hazırlanan araçlarla polis ve jandarma eskortluğunda Niğde’nin Bor İlçesi Çukurkaya Beldesine şehitlikte bulunan Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in mezarı başına gelindi. Çukurkaya Beldesi Belediye Başkan Vekili Zeki Yakışır Tarafından, karşılandı. Şehit Halisdemir’in mezarı başında Kur’an’ı kerim okunarak dua edildi. Bazı vatandaşlar da mezar başından ayrılmayarak kuran okuduğu görüldü. Şehitlik ziyareti sonrasında Yeşilyurt Belediyesi tarafından getirilen kayısı ağacı dikildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Park ve sosyal tesislerin yer aldığı alana geçildi. Misafirler burada Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir tarafından karşılandı.

Tarihin akışını değiştirdi

Yeşilyurt Belediye Başkan yardımcıları Haydar Şahin, “Şehidimizin babasına saygılarımızı sunuyoruz. Malatya’dan sevgiler Malatya’mızın şehitlerinden, şehidimize selamlar getirdik. Bizim tarihimiz için bu günümüz için önemli bir gün. Geçen yıl yapılan hain kalkışmanın seyrini değiştiren, hatta kendisinden sonra yeni bir tarih yazdıran şehidimizin kabrini ziyaret ettik. Şuan da şehidimizin babası ve yakınları ile beraberiz. Bizi kabul ettikleri için kendilerine teşekkür ediyor, şehidimize tekrar Allahtan rahmet diliyorum. İnsanlık tarihinde birtakım önemli günlerin olduğunu görüyoruz.  Kırılma noktalarının olduğunu görüyoruz Bunlardan bir tanesi geçen yıl yaşadığımız girişimdi.  Bu girişim Şehit kardeşimiz Ömer Halisdemir’in sayesinde akışını değiştirerek Türkiye’yi büyük bir felaketten kurtardı. Bundan dolayı babasının ellerinden öpüyor, kendisine başsağlığı diliyor. Şehidimize Allahtan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Hakkımı helal ediyorum

Hasan Hüseyin Halisdemir ise konuşmasında, “Bütün Malatyalı hemşerilerime bu ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye’min her tarafına teşekkür ediyorum. Gençlerimiz benimle birlikte. Elimi salladığım zaman gençlerimiz yanıma Türkiye’nin her tarafından gelir. Bu Malatya Doğu, Batı fark etmez. Doğu ve Güneydoğulu hemşerilerimi çok seviyorum Elâzığ’a gittim. Güneydoğuna gittim bu hemşerilerimin hepsi benim canlarımdır. Bu ziyaretlerinden dolayı başta Malatyalı hemşerilerim olmak üzere, Türkiye’deki bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bizi yalnız bırakmadılar. Bütün Türkiye’ye hakkımı helal ediyorum Ama şerefsizler hariç” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, Baba Halisdemir’e tablo ve kayısı hediye etti. Daha sonra Ömer Halisdemir adına yaptırılan içinde Müze, Kütüphane ve sosyal tesislerin yer adlığı Ömer Halis Kültür Evi ziyaret edildi. Ziyaret bitiminde ise Niğde’yi gezen davetliler, akşam saat 20.00 de hareket eden özel trenle Malatya’ya hareket etti. Geziye katılan tren yolcularına TCDD Taşımacılık A.Ş tarafından günün anısını yaşatmak adına seyahat bilgilerini içeren biletler bırakıldı.  Trende ayrıca yemek, su, çay gibi ihtiyaçlar temin edildi. Programla ilgili olarak konuşan öğrenci temsilcileri ve öğretmenler ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, hem Halisdemir’in mezar ziyareti, hem Niğde gezisi için Başkan Hacı Uğur Polat’a teşekkür ederek bu tür programların diğer belediyelere de örnek olması temennisinde bulundular. Haber-Foto: A Vahap Kaygusuz- Vahdettin Yiğitcan

Yorum Gönder