Bedava binişler sınırlandırılsın

Malatya Minibüsçüler ve Umumi Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, 65 yaş üstü vatandaşların otobüslerde bedava taşınmasının sınırlandırılmasını istedi.

İnce, ücretsiz binişlerin ihtiyaç dışında ve gereksiz kullanılmasının önüne geçilmesini isteyerek, konuyla ilgili önlem alınması gerektiğine vurgu yaptı. İnce, “MOTAŞ belediye otobüsleri devlet destekli çalışma yapan bir kuruluştur. Biz minibüsçü esnafları tamamen her şeyi kendi öz kaynaklarımızla kendi bütçemizle oluşturarak kar veya zarar bizler kendi kaynaklarımızı kullanıyoruz. MOTAŞ’ın arkasında devlet var. Bizim arkamızda da devletimiz var ancak sıkıntılarımız çok büyük. MOTAŞ bir zam yaptı ama zam yetkisi MOTAŞ veya bizlerde değildir. UKOME Kurulu vardır. Verilen Zam UKOME’den gelir. Onaylanırsa zam yapılır. Ama MOTAŞ zam konusunda haklıydı. Çünkü belediye otobüslerimizde 65 yaş, bazı kamu kurum ve kuruluşlar, aktarma sistemi ve ücretsiz geçiş hakları bulunduğundan bizlerin ve esnafımızın da bu bağlamda büyük bir sıkıntısı var. Devletimizden, hükümetimizden beklentimiz 65 yaş ücretsiz binişlerin mutlaka ve mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunların seyahat binişlerini 10 defa 20 defa otobüse bindiklerini tespit ediyoruz. Bunlar kesinlikle sınırlandırılmalı. En azından bir biniş iki biniş olsun. Ekmek almaya, süt almaya otobüse biniyorlar. Yazık-günahtır. O devletin malıdır, milletin malıdır. Bunu israf etmemeliyiz” dedi.

Gündemimizde minibüs zammı yok

İnce, MOTAŞ’ın veya belediye otobüslerinin taşıdığı yolcunun çok büyük bir oranı ücretsiz ve bedava taşınan vatandaşlar olduğunu belirterek, “Bizim vatandaşımızın başımızın üzerinde yeri var ama sabah 07.00-09.00, akşam 17.00-19.00 arasında biz öğrencilerimizi taşıyoruz, kamu görevlilerimizi taşıyoruz, memurlarımızı taşıyoruz. Ve otobüslerde de çok büyük bir yoğunluk olmaktadır. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza bedava olduğu için bu saatlerde bunları taşıdığımız zaman otobüslerimiz tıklım tıklım ve bu yüzden de bu konu hükümetimiz tarafından çözüme kavuşturulursa Türkiye geneli indirimli taşınacağını düşünüyorum. Aktarma sistemi ve diğer ücretsiz taşımlardan dolayı MOTAŞ’ın fiyat artışı bizce normaldir. Bizim minibüs taşımamız da şuan 1 lira 75 kuruş. Öğrenci ise, 1 lira 25 kuruş. Şuan oda olarak gündemimizde fiyat artışı yoktur. Ama 27 tane durak başkanımız ve yönetim kurulumuzda önümüzdeki günlerde bir toplantı yaparak esnafımızın talebini tekrar gündeme alıp, halkımızdan da böyle bir talep geldiğinde biz ilgili kurumca gündeme alır yani UKOME fiyat artışı yaparsa bizde fiyat artışı yaparız. Ama şimdilik gündemimizde zam yok” diye konuştu.

Bedava diye günde 20-30 defa binilmez

Araç başı aylık olarak 750 lira devletten para alındığını hatırlatan İnce, “7 yaşındaki ilkokul çocuğundan otobüs ve minibüs olarak ücret alıyoruz. 65 yaşında emekli veya gelir düzeyi yüksek vatandaşlardan da ücret almıyoruz. ‘Sen bedava binebilirsin’ diyorsun. Sosyal devletin anlayışı şudur: Devlet o ücreti kendisi öder. Veya vatandaşın maaşı yüzde 10 oranında bir artış sağlar. ‘Ben senin bir aylık otobüse veya minibüse biniş paranı maaşına yatırıyorum ve bunu sen nasıl kullanırsan kullan’ demelidir. Şuan için devletimiz otobüslere aylık 750 bin lira bir yardım yapıyor. Halk otobüsleri bedava taşıma yaptığından dolayı. Ama biz o 750’nin 10 katı 20 katı bedava taşıyoruz. Mazotu biz yakıyoruz, aracımız yıpranıyor, şoförün parasını biz veriyoruz, SGK parasını biz veriyoruz. Bu esnafa yazıktır. Bunu hükümetimiz kesinlikle çözmelidir. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz taşınmalarına kesinlikle bir sınırlama getirilmelidir. Azda olsa bir ücret vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Veya devletimiz o oranda hesaplayıp, aylık para yardımı yaparak, vatandaşımız parası noktasında otobüse veya minibüse binmelidir. Bu yüzden de genç kızlarımız, genç çocuklarımız, ilkokul öğrencilerimiz çok fazla mağdur olmaktadır. Bu bir milli servettir. Otobüs bedava diye günde 20 sefer, 30 sefer binilmez. Buradan 65 yaş üstü vatandaşlarımızı uyarıyorum. Gerektiğinde otobüslere binin. Ekmeğe, manava, bakkala gitmek için her fırsatta binmeyin” dedi. Haber-Foto: Yusuf Cici-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder