ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

üzde 50 artı 1 oy alamayan iktidar olamayacak. Bu nedenle Malatya dahil 81 ilde daha fazla sahada olmamız gerekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2019’da yapılması planlanan seçimlerin daha öncekilerden zor olduğunu ifade ederek, “Yüzde 50 artı 1 oy alamayan iktidar olamayacak. Bu nedenle Malatya dahil 81 ilde daha fazla sahada olmamız gerekiyor. Bu konuda teşkilatlarımıza büyük sorumluluklar düşüyor” dedi.

2019 YILINDA 3 SEÇİM VAR

Numan Kurtulmuş, AK Parti Malatya İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı konuşmada, yaklaşık 17 ay sonra yerel ve 24 ay sonra ise genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidileceğini hatırlattı. Bakan Kurtulmuş, AK Parti için artık çıtanın daha da yukarı çıktığını vurgulayarak, “AK Parti yüzde 34'le iktidar olmuştu. 1 Kasım'da yüzde 49'la büyük bir çoğunlukla iktidar alındı. Ancak artık yüzde 49.9 dahi yetmeyecektir. İktidar olabilmek için yüzde 50+1 oyu almamız gerekiyor” dedi.

EN ZOR SEÇİMİMİZ OLACAK

Bakan Kurtulmuş, “Önümüzde bir seçim var, bunu hiç abartmadan söylüyorum. AK Parti'nin siyasi hayatı boyunca ve Türkiye'de çok partili süresince bizim camiamızın bizim siyasi çizgimizin karşılaşacağı en önemli ve zor seçimdir. Bu seçim çalışmasında yüzde 50 +1 oyu almak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şimdi daha gayret ederek çalışacağımız bir sürece girdik. AK Parti Türkiye'nin kapsayıcı bütünleştirici siyasi hareketidir” diye konuştu. 

Türkiye’yi cezalandırmak istiyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, “İttifakımız olan bir ülkenin Türkiye’de 80 milyon halkı cezalandırmak anlamına gelen son derece anlamsız bu adımı niçin attığını anlamakta gerçekten zorlanıyoruz” dedi.

Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya İnönü Üniversitesinin 2017-2018 yılı akademik açılışına katıldı. Kurtulmuş, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen akademik açılışı töreninde yaptığı konuşmada, Fetullah Gülen'in iadesi konusunda ABD’yi sert bir dille eleştirdi. Türkiye olarak 15 Temmuz’dan bu yana her platformda FETÖ elebaşının iade edilmesini talep ettiklerini, bu konuda teknik, bilgi ve belge açısında hiçbir eksiklik olmadığını da kaydeden Kurtulmuş, “15 Temmuz’dan bu yana yüksek sesle her platformda bu müttefik ülkeye karşı dile getirdiğimiz bu darbe teşebbüsünün elebaşını Türkiye’ye iade edin talepleri karşısında, bırakın iade etme konusunda adım atmayı hala bu şahsı orada saklayabilmeyi müttefikliğe nasıl sığdırıyorlar anlamakta zorluk çekiyoruz” dedi.

ABD’NİN VİZE UYGULAMASI ANLAMSIZDIR

ABD ile yaşanan vize krizine ilişkinde konuşan Bakan Kurtulmuş, “Her şeyden evvel NATO içerisinde 1952'den bu yana çok derin ittifakımız olan, ayrıca Ortadoğu politikalarında stratejik işbirliği düzeyinde ilişkileri olan bir ülkenin Türkiye'de 80 milyon halkı cezalandırmak anlamına gelen son derece anlamsız bu adımı niçin attığını anlamakta gerçekten zorlanıyoruz” ifadesinde bulundu. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan kişilerin soruşturma kapsamında gözaltına alınmalarının Amerika Birleşik Devletleri yetkililerini rahatsız ettiğinin görüldüğünü söyleyen Kurtulmuş, bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir, dostluk ve müttefiklik ilişkilerine sığdırılabilir bir durum olmadığını kaydetti. Bakan Kurtulmuş, “Bu vesileyle şunu çok açık şekilde ifade etmek isteriz ki Türkiye olarak bir taraftan bize karşı yapılan hususlardan mütekabiliyet esasına göre biz de gerekli adımları atarız. Ancak amacımız suhuletle ve sakin bir şekilde bu sürecin geçilerek Amerika Birleşik Devleti yöneticilerinin, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yapılan bu yanlış uygulamadan bir an evvel vazgeçmesini sağlamak ve ilişkilerin yeniden bu durumdan hasar almadan eski seviyesine dönmesini temin etmektir. Bu vesileyle Türkiye olarak yapılan bu yanlışlığı kabul etmediğimizi ifade ediyor meselenin suhuletle ve gerçekten kolay bir şekilde aşılabilmesini ümit ediyoruz. Bunun için de görüşme kanallarımızın diplomatik kanallar çerçevesinde devam edeceğini de ifade etmek istiyoruz” dedi.

BAĞIMSIZLIK MÜCADLESİ VERİLİYOR

Bakan Kurtulmuş, dünyada yaşanan bugünkü gelişmelerin uluslararası ölçekte bir büyük medeniyet krizinin yansımaları olduğunu anlatarak, “Son iki asırdır özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyayı etkisi altında bırakan, iki asırdır bütün dünyadaki medeniyet, kültür, ilim hayatını da ciddi şekilde içine alan bir medeniyet kırılması ya da medeniyet kriziyle karşı karşıyayız. Aslında Türkiye olarak da biz iki asırdır iki alanda bir bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Bunlardan birisi milli kültürel bağımsızlık alanındaki mücadelelerimiz. Bir diğeri ise Türkiye’nin ekonomi ve özellikle teknoloji alanında verdiği bağımsızlık mücadelesidir” diye konuştu.

HEM ÖZAL’I HEM İNÖNÜ’YÜ ANDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise yeni akademik yılın Türkiye’ye Malatya’ya hayırlar getirmesini temenni etti. Bugüne kadar üniversiteye hizmet eden ve ahirete giden tüm akademisyenlere çalışanlara rahmet dileyen Tüfenkci, “Umarım 2017-2018 eğitim yılı başarılarla dolu olarak geçer ve hem şehrimize yapacağımız hem de ülkemize yapacağınız katkılarla siz geleceğin inşası noktasında adımlarımızı emin adımlarla atmış olursunuz. Üniversiteye ismi verilen merhum İsmet İnönü’yü rahmetle anıyorum. Tıp fakültemiz ve üniversitemize de büyük katkısı olan hemşerimiz rahmetli Turgut Özal’ı da rahmetle anıyorum” dedi.

FETÖ’YLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasında, AK Parti hükûmetleri olarak eğitime büyük önem verdiklerini anlattı. Çalık, “İstiklal Marşımızın ilk kelimesi korkma ile karşımızda duran tüm terör örgütleriyle PKK, DEAŞ, PYD, FETÖ ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. 15 Temmuz gecesindeki korkmayan milletimiz gibi bundan sonra da bir eğitim ordusuyla Türkiye korkmadan yoluna devam edecek” dedi. Malatya Valisi Ali Kaban’ın Ankara’da bulunması nedeniyle akademik açılış törenine katılan Vali Yardımcısı Mehmet Ali Aytaç da, “Üniversitemiz kendi değerlerini özümseyen, evrensel değerlere açık, nitelikli bireyler yetiştirmek, yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırmalar, sanatsal faaliyetler ve sağlık hizmetleri aracılığıyla bölgesine ve şehrimize çok büyük katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.

URAP’TA MESAFE ALMIŞIZ

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da konuşmasında, üniversitenin faaliyetlerine değindi ve URAP verilerine göre Türkiye’deki üniversiteler arasında, 2015-2016 akademik yılında 51, 2016-2017 akademik yılında 40, 2017-2018 akademik yılında 29’ncu, devlet üniversiteleri arasında ise 25’nci sırada yer aldıklarını söyledi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekilleri Nurettin Yaşar ve Mustafa Şahin, AK Parti eski milletvekillerinden Hüseyin Cemal Akın, Emniyet İl Müdürü Dr. Ömer Urhal, Jandarma Alay Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Törenin sonunda İnönü Üniversitesine destek veren iş adamları Vahap Küçük ve Şahin Nalbant’a plaket takdim edildi. Haber-Foto: Hanifi Evren-Abuzer Adak- A.Vahap Kaygusuz

CEZAEVİ MÜZE OLACAK

Yeşilyurt Belediyesi Gedik Mahallesinde yıkılmaya yüz tutmuş eski cezaevi binasının bir bölümünü müze haline getirecek, diğer bölümünü ise konferans salonu ve tiyatro sahnesine dönüştürecek. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sosyal ve kültürel noktada bu tür projelere bakanlık olarak destek sunabileceklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt ilçesinde müze ve sosyal mekanlara dönüştürülecek eski cezaevi binasının restorasyonu için düzenlenen törene katıldı. Törende konuşan Bakan Kurtulmuş,  “37 yıllık bu cezaevinde kim bilir ne hatıralar vardır, müzenin bir kısmında da o hatıraları içerecek bölümler olacaktır. Burada ayrıca konferans, seminer, sanat ve sergi salonlarıyla bölge halkımıza eğitim ve kültürel hizmetler sunulacak. Bir milletin kendi kültürünü güçlendirmesi her türlü gelişmenin önünde görülmelidir. Türkiye gibi büyük bir ülkede eğer milli kültürel bağımsızlığımızdan bahsedemiyorsak ekonomik ve teknolojik olarak bağımsızlığımız asla gerçekleşmez. Ekonomide ve teknolojide güçlü olmak için eğitimde, kültürde, sanatta, edebiyatta, milli sanatımız ve kültürümüzü mutlaka geliştirmeliyiz. Gedik Kültür evi gibi projelerimiz işte bu hedeflere hizmet edecek mekânlardır” dedi.

AYAĞIMIZA ÇELME TAKMAYA ÇALIŞIYORLAR

Konuşmasında gündeme dair konulara ağırlık veren Bakan Kurtulmuş, görevlerinin Türkiye'yi güçlü bir ülke haline getirmek olduğunu söyledi. Kurtulmuş, “Şuanda sağdan soldan Türkiye'nin ayağına çelme takmaya çalışıyorlar. FETÖ bir taraftan. Bir taraftan Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru oluşturmaya çalışıyorlar. Bu sakın ha zannetmeyin ki Suriye ve Irak içindir. Orada oluşturulmaya çalışılan terör koridoru, doğrudan doğruya Türkiye içindir, Türkiye'nin güneyle ilişkisini kesmek içindir. Sevr'de kararlaştırılan bir iş, bir asır sonra tamamlanmaya çalışılıyor. Bunu söylerken şuranın da çok açık ortaya konulması gerekir. Biz Suriye'deki, Irak'taki Kürt kardeşlerimizin varlığından asla rahatsız değiliz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti Kürtlerin bölgede nüfusunun en kalabalık olduğu, birinci sınıf vatandaş olduğu, eşit yurttaş olduğu bölgedeki en büyük devlettir” diye konuştu.

BİZİM LÜGATIMIZDA AYRIMCILIK YOK

“İnsanları Allah'ın kulları olarak görürüz” diyen Numan Kurtulmuş, “Bizim kitabımızda Türk, Kürt, Arap, Acem diye bir şey yazmaz" dedi. Kurtulmuş, “İnsanları ya Allah'ın kulları olarak görürüz ya da 'La İlahe İllallah Muhammed-ün Resulullah' diyenleri Hazreti Peygamber'in ümmetinin bir ferdi olarak görürüz. Dolayısıyla bizim lügatımızda ayrımcılık yok. Bizim karşı olduğumuz şey Kürtlerin oralarda varlığı değil. Kürt kardeşlerimiz de Türkmenler de Araplar da Ezidiler de diğerleri de orada bulunacaklar ve kıyamete kadar inşallah beraber yaşayacaklar. Ama burada bir terör devletine kapı açmak ve o devletin Türkiye'yi bloke etmesini sağlamak oyununa da asla müsaade etmeyeceğiz. Onun için içeride birlik ve dirlik içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

MEZHEP AYRIŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bölgede bir takım oynanan oyunları gördüklerini ve terör koridoru açılması girişimi noktasında bir oyun oynandığını anlatan Bakan Kurtulmuş, “Biz de birliğimizi, dirliğimizi her zaman çok sıkı bir şekilde ortaya koyacağız. Ne mezhep üzerinden ayrıştırmaya prim vereceğiz, ne etnik köken üzerinden ayrıştırmaya prim vereceğiz. Bizim için bu ülkenin Hacı Bektaş dergahı da birdir, bu ülkenin Hacı Bayram dergahı da birdir. Bizim için bu ülkedeki Türk'ün, Kürt'ün, Arap'ın, Acem'in, Laz'ın, Çerkez'in hepsinin geçmişi bir hepsinin geleceği de birdir” dedi.

ABD’YE GEREKENİ YAPACAĞIZ

ABD'nin vize işlemlerini askıya almasına tepki gösteren Kurtulmuş , “İşte birisi kalkacak Türk vatandaşlarına vize vermiyorum diyecek. Bunu da sabırla, sükunetle karşılayacağız, ama gereğini de yapacağız. Sen yapıyorsun, ben de yapıyorum.  Orası ülkeyse, burası da ülke. Türkiye’de eşit bir ülke olarak gereğini yapar. Ama bu telaş niyedir? 52’den beri NATO çerçevesinde işbirliğimiz yok mu?  Bölgedeki olaylarda, stratejik olay işbirliği içerisinde değil miyiz. Bu telaş her halde FETÖ’cü bazı elemanların ABD İstanbul Başkonsolosluğunda çalışmış olmasını ortaya çıkmasının verdiği bir telaştır. Herhalde bu telaş olsa gerek. Bu telaş bölgede oynana oyunun farkına vardığımız ve bunun gereğini yaptığımız için ortaya konulan bir telaştır. Her halde bu telaş, Astana sürecinde Rusya, İran birlikte anlaşarak Suriye’deki sorunun çözülmesi için inisiyatif aldığımıza dair bir telaştır. Bunların ne olduğunu, ne anlama geldiğini biliyoruz, ama suhuletle  ve sükunetle süreci karşılıyor, büyük bir devlet olmanın gereğini de yerine getirmeye gayret ediyoruz” ifadesinde bulundu.

BUGÜNLERİ HAYAL EDEMİYORDUK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de konuşmasında, “Gedik mahallemiz bu cezaevi yapılırken Malatya veya Yeşilyurt’un  en dezavantajlı mahallesiydi, bugünkü halinden eser yoktu. O günlerde dağları taşları oyarak ev yapan kardeşlerimiz, büyüklerimiz bugünleri hayal bile edemiyorduk” dedi. Tüfenkci, “Bugün her yandan ekonomik anlamda saldırılara, sıkıştırmalara, haksız ithamlara, 15 Temmuz darbe girişimine maruz kalmamıza rağmen Türkiye şoklara dayanıklı, mali disiplininden asla taviz vermedi ve 2017'ye güçlü bir başlangıç yaparak yolu da devam ediyor. Dün de IMF büyüme rakamlarını revize etmek zorunda kaldı. Revize ettiği rakamları, inşallah biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzda, 2018'de bir daha revize etmek zorunda kalacak. Biz yeter ki birlik ve beraberliğimizi muhafaza edelim, istikrarımız devam ettirelim ve birbirimize inanalım. Biz birbirimize inandığımızda daha çok üreterek, çalışarak, ihracat yaparak, yeni pazarlara açılarak Türkiye'yi büyüteceğiz” diye konuştu.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖNEMLİDİR

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise, “50 yıl önce inşa edilen, 37 yıl boyunca cezalı insanların kaldıkları cezaevi restorasyon edilerek Kültür Evine dönüştürülüyor.  Burada değerler eğitiminden, sosyal, kültürel ve sanatsal eğitimler verilecek. Aynı zamanda cezaevi olarak kullanılan binada geçmişten bugüne kadar gelenler müze şeklinde sergilenecek. Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken başlattığı sosyal belediyecilik hizmet atağı bugün Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerimiz ile İlçe Belediyelerimiz tarafından devam ettiriliyor” dedi.

EĞİTİMDE İYİ NOKTALARA ULAŞMALIYIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kültürel ve sosyal donatı alanlarının artmasının kent için çok önemli olduğunu söyledi. Çakır, “Burası cezaevi iken binlerce hemşerimizin sanatsal ve kültürel hizmetler alacağı bir mekân haline dönüşecek olması hepimizi mutlu etmektedir. Bizlerde şehrimizin gelişmesi anlamında ciddi yatırımlar yapıyoruz ancak insan odaklı hizmetlerin verileceği fiziksel mekânların faaliyete geçmesi kentimiz için cici önem taşımaktadır. Geçmişimize ve medeniyetimize sahip çıkacaksak, gelecek nesillere taşıyacaksak değerler eğitimini verecek mekânların sayısını artırmalıyız. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ilçe Belediyelerimizin de kültürel faaliyetlere yoğunlaşması kentimizdeki bu yöndeki hareketliliği artırmıştır. Bu tür hizmet alanlarının faaliyete geçmesi de eğitim ve kültür alanında daha iyi noktalara ulaşmamıza imkân tanıyacaktır” şeklinde konuştu. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, “Millete hizmet yolunda şehrimizin fiziki gelişimi ile ilgili asla geri duramayız. Bunun ötesinde faaliyetler sosyal, kültürel, çevresel, sportif ve sanatsal faaliyetlerde farkı bu noktada ortaya koymamız lazım” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Başkan Polat tarafından Bakanlar Kurtulmuş ve Tüfenkci’ye hediye takdim edildi. Daha sonra Gedik Cezaevinin kültür evine dönüştürülmesi adına temel atıldı.

 Haber-Foto: Hanifi Evren-Yusuf Cici

   

Yorum Gönder