ASKERLİK BİNASI MÜZE OLACAK

Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki 124 yıllık tarihi askerlik şube binası, müzeye dönüştürülmek üzere restore ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Battalgazi ilçesinde, müzeye dönüştürülmesi planlanan tarihi askerlik şubesi binasındaki restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulundu. Ziyarette heyete bilgiler aktaran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’nın son 124 yılına tanıklık eden eski askerlik şube binasının restorasyon çalışmalarına başlandığı ve tarihi yapının önümüzdeki yıl kent müzesi olarak vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi.  Başkan Gürkan, müzelerin bulundukları yerleşim yerlerinin adeta hafızası olduğunu vurgulayarak, “1893 yılında yapılan bu bina kentin en eski binalarından bir tanesidir. Bu bina Milli Savunma Bakanlığımız ile yapmış olduğumuzun protokol çerçevesi içerisinde kent müzesi yapılmak kaydı ile belediyemize devredilmişti. Bugün bu binamızın restorasyon çalışmalarına başlanıldı ve inşallah önümüzdeki yıl vatandaşımızın hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

İMAM HATİPLİ OLMAK AYRICALIKTIR

Malatya Anadolu İmam Hatip Lisesindeki etkinliğe de katılan Kurtulmuş ve Tüfenkci ile Çalık, öğrencilere aşure dağıttı. Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, imam hatipli olmanın bir ayrıcalık olduğunu belirtti. Ülkenin geleceğinin öğrencilerin omuzları üstünde yükseldiğini kaydeden Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kendisinin ve birçok bakan ile milletvekilinin de imam hatip mezunu olduğunu anımsattı. İmam hatiplilerin özelliğinin milletin değerleriyle eğitim alması olduğunu ifade eden Bakan Kurtulmuş, “Kendisini, milletini, tarihini, Allah'ı, Peygamberi, kitabı bilen gençler olarak yetişiyorsunuz. Dünyayı da çok iyi bileceksiniz, tanıyacaksınız ve bu eğitim yıllarını en güzel şekilde değerlendirerek, inşallah her biriniz örnek insanlar olacaksınız" diye konuştu. Sadece bilgiyi değil aynı zamanda irfanı, hikmeti ve aksiyonu da önemsediklerine dikkati çeken Kurtulmuş, "İlim demek bilgi. İrfan sahibi olmak ise kendini, Rabb'ini, haddini bilmektir. Biz inşallah kendimizi, Rabb'imizi ve haddimizi bilerek eğitimimizi alacağız. İrfan da yetmez, hikmetli bir şekilde bunu yapacağız. Hikmet nedir? İşin en güzelini insanların hayrına olan şekilde yapmak ve söylemektir. Son olarak ilim, irfan, hikmet sahibi olsak da yeter mi? Yetmez. Bir şey daha lazım, o da aksiyon, eylem sahibi olmak. Biz biliyoruz ki insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” dedi.

AK PARTİ ZİYARET EDİLDİ

AK Parti Malatya İl Başkanlığını da ziyaret eden Kurtulmuş ve Tüfenkci ile Çalık bir süre parti yönetimiyle görüştü. AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ise, partinin yereldeki durum hakkında Bakan Kurtulmuş’a kısa bir brifing verdi ve sonrasında Kurtulmuş’a halı takdiminde bulundu. Haber Merkezi-AA

Yorum Gönder