Malatya Kültür Evi açıldı

Malatya’nın Cumhuriyet dönemi ve sonrası kültürel yaşamının gelecek nesillere aktarılması amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Fırat Kalkınma Ajansının(FKA) katkıları ile yapılan Malatya Kültür Evi açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Sanat Sokağındaki Kültür evinin açılış törenine katıldı. Malatya’nın Anadolu’nun kadim kültür merkezlerinden bir tanesi olduğunu belirten Kurtulmuş, tarihinden kopuk bir milletin köksüz bir millet haline geleceğini ifade etti. Numan Kurtulmuş, “Malatya büyük medeniyetlerin üzerinde hüküm sürdüğü ve izler bıraktığı tarihi şehirlerimizden bir tanesi. El birliği ile Malatya’nın kültür alanında daha ileriye gitmesi, birikimlerinin hem korunması hem de geliştirilmesi için gayret sarf etmek mecburiyetindeyiz. İnsanlık tarihi kültürel bağımsızlığı olmayan milletin ekonomik bağımsızlığının da olmadığını ortaya koyuyor. Ekonomik bağımsızlığımız olsun istiyorsak, teknolojide bağımsız olmak istiyorsak kendi kültürel değerleri üretmemiz, kendi değerlerimiz üzerinde 21. yüzyılı yeniden ihya etmemiz lazım” dedi.

SIRADAN BİR BELEDİYE FAALİYETİ DEĞİLDİR

Bakan Kurtulmuş, “Ben bugün buradaki Kültür Evinin açılışını sıradan bir belediye faaliyeti olarak görmüyorum. Belediyemizin kültür alanında ortaya koyduğu bir katkı olmaktan öte milli ve kültürel bağımsızlığımızı ortaya koyacak çabalardan birisi olarak görüyorum. Yemek çeşitlerimizi, halılarımızı, kilimlerimizi yaşatacağız. Evlerimizde giyilen o güzel kıyafetleri yaşatacağız. Ayrıca camilerimizi, medreselerimizi, hanlarımızı, hamamlarımızı yaşatacağız ki bundan sonraki nesillerimiz güçlü bir medeniyetin mensubu olduğumuzu görsünler.  Sanat sokakları, Kültür Evlerimiz tarih alanında yeniden dirilişimizin göstergesidir.  Malatya halkı olarak bunlara sahip çıkacağız. Malatya’nın kültür hayatına çok önemli katkısı olacak” diye konuştu.

MALATYA’YA KÜLTÜR EVİ GEREKLİYDİ

Bakan Bülent Tüfenkci de konuşmasında, “Malatya’nın gelişimi, değişimi ve dönüşümü esasında Türkiye’nin değişimi dönüşümü ile paralellik arz ediyor. Malatya, bir yandan çeşitli alanlarda büyümesini sürdürürken bir yandan da geleceğe geçmişin izlerini aktarabilme ve geçmişten ders alıp geleceğe yön verebilmek adına çok önemli bir kent. Malatya’nın geçmişini yansıtan bir kültür evine ihtiyaç vardı. Bunu gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Malatya’nın içinde barındırdığı değerlerle, bilgi birikimiyle Türkiye’ye ve dünyaya söyleyeceği çok şey var.  Malatya’da 60 yıl önce yaşantı nasıldı, bu kültür evleri vasıtası ile görebiliyoruz” dedi.

ÇALIK AHMET ÇAKIR’I ÖVDÜ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilen alt yapı yatırımlarının önemine değinerek, “Genel politikalarımız çerçevesinde Malatya’ya çok önemli yatırımlar kazandırdık. Toplamda 16 yılda 16 katrilyonu Malatya’mıza kazandırdık.  Yerel yönetimlerimizin yaptığı çalışmalar takdire şayan. Büyükşehir belediye başkanımıza yerel yönetimlerde yaptığı başarılı çalışmalar için, ilçe belediye başkanlarımız ile birlikte canı gönülden kutluyorum. Bizim yüz akımız oluyorlar. Şu anda 45 katrilyonu sosyal politikalara ayırıyoruz. Bu ayırdığımız bütçeyi yerel yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, sosyal belediyecilik anlayışını tüm Türkiye’de inşa ediyor” ifadesinde bulundu.

BURASI TAM BİR KÜLTÜR ADASI OLDU

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sanat Sokağını Malatya’nın bir Kültür Adasına dönüştürdüklerini belirterek, “Her geçen gün buradaki etkinlikler ve katılımlar daha da artmaktadır.  Yanı başımızda bulunan ve Belediyemize devredilen kerpiç evler de turizm ve cazibe merkezi şeklinde tamamlanarak hizmete girdi. Orada da oluşturulan yeni müzelerimiz var. 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı anlatan müzemizi hayata geçireceğiz. Yine orada Radyo – Gramofon Müzemizi hayata geçireceğiz. Burası yaşayan bir kültür adası oldu. Sanat galerimizde, semt konaklarımızda aynı anda 80’in üzerinde grubumuz var,  25-30 alanda sanat ve hobi etkinliklerimiz bulunuyor. 33 merkezimizde öğrencilerimize verdiğimiz eğitimlerimiz var. Kadın Aile Danışma Merkezimiz tarafından ailelere yönelik rehberlik hizmetleri sunuyoruz. Kültür anlamında bizim merkez olarak seçtiğimiz bu ada kültür adasına dönüşecek. Malatya’nın yaşayan konak yapısını, mutfağından tutun da yatak odasına kadar bizim geçmişimizi yansıtan bir kültür evini tamamladık ve açılışını gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Malatya Kültür Evi, törene katılanlar tarafından hizmete açıldı.

MALATYA’YA DEV MÜZE YAPILACAK

Öte yandan Bakan Kurtulmuş ve Tüfenkci ile beraberindeki heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Bakan Kurtulmuş, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ekibinin güzel hizmetlere imza attığını belirterek, “Büyükşehir Belediyemiz Malatya’da örnek bir belediye hizmeti sürdürüyor. İlçe Belediyelerimiz ile birlikte güçlü bir belediyecilik örneği sergileniyor. Kültür Bakanlığı olarak Malatya’da çok büyük bir müzenin yapılması ile ilgili bir planımız var. Türkiye’deki en önemli ve büyük müzelerden birinin Malatya’da olması için planlarımızı yapıyoruz. Yer tahsisi yapıldıktan sonra gerekli çalışmalara başlayacağız. Malatya büyük bir üniversite şehri, önceden beri önemli bir kültür merkezi olmuştur. İnşallah Malatya’mıza yakışan bir müzeyi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SAHA YAPILANMASINI TAMAMLADIK

Bakan Kurtulmuş’u Malatya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ahmet Çakır ise, “Büyükşehir ile birlikte şehrin genel yapılanması ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Malatya büyükşehir ile birlikte Belediye sorumluluk alanı en fazla büyüyen illerden biri. Saha yapılanmasını tamamladık. Malatya genelinde imar, ulaşım ve turizm master planları hazırlandı. İlçelerimizde ciddi bir alt yapı çalışmamız var. Bu çalışmaların yanında sosyal ve kültürel alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sanat Sokağı, Kernek Külliyesi, Yaşam ve Spor Merkezi, bunun yanında 33 tane çok amaçlı sosyal tesis ve semt konakları inşa ettik. Buralarda çocuklarımıza ve gençlerimize sanatsal eğitimler ve kurslar verilmekte” diye konuştu. Çakır, daha sonra Bakan Kurtulmuş’a hizmet ve yatırımların yer aldığı bir dosya sundu. Konuşmaların ardından Bakan Kurtulmuş, Başkan Çakır’a bakır işlemeli bir tabak hediye ederken, Başkan Çakır da Kurtulmuş’a kayısı, kayısı kristali ve el dokuması bir halı hediye etti. Haber Merkezi

Yorum Gönder