Devletin parası boşa gidiyor

28 yıldır kendi kaderine terkedilmiş durumda bomboş bekleyen Malatya Vagon Onarım Fabrikası(VOF) 2018 yılında da atıl bekleyişini sürdürecek ve 4 güvenlik görevlisi tarafından korunacak.

Malatya’da Sümer Holding AŞ’ye ait 1989 yılında tamamlanan, 72 lojmanı ve 6 blok fabrika alanı bulunan Vagon Onarım Fabrikası 28 yıldır çürümeye terk edildi. 28 yıldır her seçim döneminde Malatya siyasilerinin otomotiv, kayısı, cezaevi, vagon, silah yan sanayi, lojistik merkezi gibi birçok öneri sundukları Vagon Onarım Fabrikasının akıbeti 2018 yılında da değişmeyecek. Fabrika binalarının  2019 yılı sonuna kadar sabotaj, hırsızlık, yangın ve yağmaya karşı korunması için 24 Ekim 2017 tarihinde bir kez daha güvenlik ihalesine çıkılacak.

VOF arazisi yeşil alan olmalı

Fabrikanın güvenliğinin sağlanması için Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) bütçesinden ihaleyi kazanan şirketlere son 7 yılda yaklaşık 900 bin TL ödemenin yapıldığı ortaya çıkarken, fabrikanın işçi soyunma binası ve yemekhane binasının açık ceza infaz kurumuna dönüştürülmesi uygulama projelerinin çizilmesi ve ihale dosyası hazırlanması işi için özel bir firmaya bir kaç yıl önce 95 bin TL ödeme yapılmış fakat Adalet Bakanlığı’nın bu projesi de iptal edilmişti. Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, “Vagon Onarım Fabrikasının çeyrek asrı geçkin süredir atıl vaziyette bekletilmesinin suçu Malatyalıların değildir. Başbakanımızdan fabrika alanına TCDD 5. Bölge Müdürlüğünün taşınmasını, mevcut TCDD alanının ise yeşil alan olarak Malatyalılara hediye edilmesini, Malatya’nın 50 yıl sonrası için bir kez daha talep ediyoruz. Malatya’nın 50 yıl sonrasını düşünenler bu iyiliği, bu kente çok görmemeli” diye konuşmuştu. Haber: Hanifi Evren

Yorum Gönder