El-Bab’a 2 tır yardım

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cerablus ve El-Bab’daki okullara 2 tır dolusu eğitim yardımı gönderildi.

Malatya Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde Cerablus ve El-Bab’da yapılan operasyondan sonra da bölgedeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdüğünü anımsatarak, okul ihtiyaçlarının ise Türkiye’den karşılandığını kaydetti. Tatlı, “Oradaki bütün ihtiyaçlar buradan giden malzemeler ile karşılanıyor. Okullar Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından onarılıyor. Biz de geçen yıl ilk etapta 15 TIR malzeme gönderdik. Bu yıl da Gaziantep ve Kilis koordinatör illerinin bizden talepleri oldu. Cerablus ve El-Bab’da acil 14 derslik için malzemeye ihtiyaç olduğu belirtildi. Geçen hafta sonuna doğru bize talep geldi. Biz de bugün iki Tır dolusu malzemeyi birini Cerablus’a diğerini de ve El-Bab’a gidecek şekilde gönderiyoruz. Talep edilen diğer 2 TIR’ın malzeme temini hazırlıkları devam ediyor. Bu malzemelerin onarım ve montajı yapılıyor. Önümüzdeki hafta inşallah 2 TIR malzeme daha göndereceğiz. Toplamda Cerablus ve El-Bab’da 10 okul olmak üzere 20 okulu, sırasıyla, masasıyla, dolabıyla, donatmaya çalışacağız. Aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda okul öncesi eğitim derslikleri ne donatacağız” dedi.

Temizlik malzemelerini biz üretiyoruz

Talep edilen temizlik malzemelerini Hasan Akbudak Mesleki Teknik Anadolu lisesindeki kimya bölümünde ürettiklerini söyleyen Tatlı, “Okulumuzda üretilen temizlik malzemelerinden 15 ton temizlik malzemesi de önümüzdeki hafta gönderilecek. Onlarla birlikte kâğıt ve kırtasiye malzemesi de gönderilecek. Bugün birazdan 2 tır dolusu malzemeyi 270 takım öğrenci derslik sıra masası, öğretmen kürsüsü, dolap ve muhtelif okul öncesi eğitim materyali ve gelen talep üzerine kısmen battaniye ve kampetler bulunmaktadır. Bu 2 TIR dolusu malzemeyi Şehit Kemal Özalper ile Turgut Özal iş okulunda bulunan malzemelerden oradaki atölyelerimizden tamamladık. Okullarımızda bulunan malzemelerimize bizim ihtiyacımız yok. Fazla olan malzemelerimizi ihtiyacı olan bize ihtiyacı olan o bölgeye süratle sevk edeceğiz. Bunlar Gaziantep ve Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüklerimize teslim edilecek. Oradan da TIR'larının doğrudan bir Cerablus ve El-Bab gidecek şekilde gönderilecek” diye konuştu.

Yardımlarımız devam edecek

Tatlı, “Orada bize ihtiyaç olduğu sürece bizler bütün imkânlarımızı kullanarak Valimizin talimatları doğrultusunda ihtiyacı olanlara bu ihtiyaçları süratle giderecek malzemeleri sevk etmeye çalışacağız. Bu malzemeler içerisinde kendi okullarımızda sıfırdan üretilen malzemelerde var. Ama cıvata veya somunu söküldüğü için bekleyen malzemelerimiz de var. Onları da hem montaj, Hem üretim şeklinde değerlendiriyoruz. Kullanılmış olan malzemelerimiz zımparanın temizlendikten kullanımı hazır hale geldikten sonra gönderiliyor. Bu sadece Malatya’nın Gaziantep'in Kilis'in altından kalkabilecek bir konu değil Türkiye'nin 81 ilinde ihtiyaç olduğunda illerimizin imkânları ölçüsünde oralara gerekli katkılar sunuluyor. Geçen yıl da bu katkılar sunuldu bu yılda sunulmaya devam edecek” dedi. Gönderilen malzemeler içerisinde 270 takım sıra, 29 yazı tahtası, 30 anasınıfı masası, 100 anasınıfı sandalyesi, 6 dolap, 4 öğretmen masası, 65 kampet, 100 battaniye, 4 anasınıfı halısı ile çok sayıda kırtasiye malzemesi yer aldı. Haber-Foto: Süveyda Keskin

Yorum Gönder