Sempozyum bugün bitiyor

2 Kasım tarihinde İnönü Üniversitesi’nde başlayan “IX. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” bugün sona erecek.

IX. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı ve Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim görevlisi Doç.Dr. İlhan Erdem, düzenlenen sempozyumun hem katılımcı, hem de sunulan bildiriler bakımından bir rekor olduğunu söyledi.

Sempozyuma 37 yabancı uyruklu katılımcı olduğunu söyleyen Erdem, “Arnavutluk’tan Sırbistan’a, Azerbaycan'dan Kazakistan'a Kırgızistan Türki cumhuriyetleri, Ürdün’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Yurtdışından akademisyenler bildirilerini sunuyorlar. 2-4 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyum 78 oturum halinde gerçekleştiriliyor. Toplamda 376 katılımcı bildiri sunacak.  Özellikle bizim için Sevindirici olan gurur verici olan Türk dilinin bugün 2017 yılının Türk Dili yılı olarak ilan edilmesine rastladığı için ayrıca bu etkinliğin üniversitemizi için daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili olarak Türk Dil Kurumu, Cumhurbaşkanlığı değişik durumlar çok farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Verimli bir sempozyum olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bu sempozyumun bildiri sayısı olarak, yurt dışından katılan katılımcı sayısından en kapsamlı sempozyum oldu. Burada Sayın rektörümüzün çok önemli destekleri oldu.  Bu destekle kendimizi iyi tanıtarak Çok ciddi bir katılım sağladı. Bu da bugüne kadar yapılan ve bu yıl 9.su gerçekleştirilen sempozyumlar içerisinde rekor bir sayı oldu. Bu sempozyum hangi öğrenci grubuna hitap ediyor derseniz, Eğitim Fakültesi Türkçe öğretmenliği bölümü ile Fen Edebiyat Fakültesi Türk edebiyatı öğrencilerinin ilgi alanıma giriyor. Dolayısıyla bu iki bölümde üniversitemizde çok eskiden beri var olan bir bölümüdür. Bu bölümde okuyan öğrencilerin yüksek lisans ve doktora çalışmaları var.  Bu vesileyle de akademik çalışmaların daha fazla olması ayrıca bir katkı sunuyor. Bu açıdan da sempozyum bizim için ayrıca bir önem taşıyor” dedi.

Türkçe 5 bin yıl önce Anadolu’da vardı

Erdem, “Bu sempozyumda aynı zamanda burada Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kuran, doktorasını Amerika'da yapmış olan çok önemli bir birim insanı Osman Nedim Tuna hocamız vardı.  Türk Dil alanında ciddi bir hizmet etmiş bir hocamızdır. Bu hocamız Malatya’ya 1980’li yıllarda geldi buraları bölüm kurdu. Çok güzel öğrenciler yetiştirdi ve Öğrencilerin çoğunun şuanda Türkiye'nin çok değişik üniversitelerinden Profesör olarak görev yapmaktadır. Bu hocamız ile ilgili bir belgesel hazırladık.  Ayrıca Osman Nedim Tuna hocamız Türklerin daha önce Anadolu'da yerleşmiş olduğunun ispatladı.  Türkiye'nin Sümer'ce ile olan ilişkisini bulan hocamızdır. Sümerce ile Türkçenin ilgisi üzerine 300 civarında kelimenin ortak olduğunu ve Türklerin Milattan önce de Anadolu'da yaşadığını ispat etti. Türkçe Anadolu'da daha önce kullanılan bir dil olduğu böylece ispat edilmiş oldu” şeklinde konuştu.

Haber-Foto: Süveyda Keskin-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder