Batının peşinden gittikçe battık

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Malatya Şubesi tarafından 7. Uluslararası Eğitim Konferansı düzenlendi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, “Önümüze koydukları şey batı iyidir, güzeldir. Batı yukarıdadır, batı ileridedir. Onların peşinden giderseniz kurtulursunuz. Aslında biz onların peşinde gidince battık” dedi.

Kentteki bir otelde düzenlenen 7.Uluslarası Eğitim konferansında ‘Muallimden Öğretmene, Öğretmen Yetiştirme, Okul Öncesi terbiye, Sosyal Medyanın Eğitime Etkisi’ konuları anlatıldı. Programa Kuranı Kerim okunmasıyla başlandı. Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü konuşmasında, 12 yıldır şuurlu öğretmen yetiştirmek için çaba sarf ettiklerini belirtti. Sürücü, “Bu süre zarfında Milli Eğitim nezdinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim ile ilgili yaptığı çalışmalarda, kitaplarda, müfredatlar da, öğretmen atamalarında, öğretmen yetiştirilmesinde, eksik gördüğümüz yanlış gördüğümüz şeyleri hatırlatmaya ve düzeltilmesi için onlara bilgi ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi. Derse giren öğretmenin derse girerken öğretmenliğin parayla yapılacak bir iş olarak görmemesi için gerektiğini vurgulayan Sürücü, “Öğretmenlik eğitimcilik, bir muallimliktir. Ve kâinatın muallimi olan Hz. Peygamber (a.s.) mirasçısı olmaktır. O zaman biz öğretmenleri bir muallim olarak peygamber mesleğini icra eden insanlar olarak derse girerken, ek ders hesabı yapmadan, dünyevileşmeden, öğrenciyi bilimle donatmak için çalışan insanlar olması için uğraşıyoruz.  Bu konuda eksik olan arkadaşlarımız varsa eksiğini hatırlatmayı, eksiğini olmayanları motive etmektir gayretimiz. Eğitim insan yetiştirmede iyi insan yetiştirme mesleğidir” diye konuştu.

Burada bir yanlışlık var

Sürücü, “Eğitim sadece öğrencinin kafasına Bilgi yığmak değildir. Sadece öğrencinin zihnine birçok şeyi depolamak değildir.  Eğitim insanın aklıyla kalbini doğru çizgide çalışır hale getirmektir. İlim de zaten budur. Biz 200 yıldır insanımızın aklıyla kalbini birbirinden koparmışız.  Batılılaşacağız, diye Batı'yı taklit ederken aklını kalpten koparıp kalbin önüne koyup, her şeyi aklın başarısına bağlanmışız. O gün bugündür maalesef aşağıya doğru iniyoruz. 250 yıl önce Müslüman bilim adamları dünyada söz sahibi idi. Ama bugün Müslüman ilim adamları da Müslüman yöneticilerde dünyada söz söyleyenlerin peşinden gider hale geldi. Burada bir yanlışlık var bir eksiklik var. Bu eksikliğin temeli de eğitimde yatıyor. Tanzimat ile başlayan Cumhuriyetten sonra zirveye çıkan batıya teslim edilmiş, batılıların dizayn ettiği düzen ile batılıların formatladığı tertip düzen verdiği bir eğitim sisteminin içinden çıkıp geliyoruz. Önümüze koydukları şey batı iyidir, güzeldir. Batı yukarıdadır batı ileridedir.  Onların peşinden giderseniz kurtulursunuz. Aslında biz onların peşinde gidince battık. Biz kendimiz, Biz kendimiz için dünyanın lideriydik. Biz kendimiz iken Osmanlıydık. Ne zaman biz kendimiz olmaktan çıkıp batıyı taklit etmeye başladık, o zaman aşağı doğru inmeye başladık ve tarihten silindik. Halende o eksikliği yaşıyoruz. Taklit ediyoruz taklitçilik de bize yukarıya götürmüyor hep aşağıya götürüyor” dedi.

Yaptığınız her işin en iyisini yapın

Başkan Sürücü, “O zaman biz öğrencilerimize bunu anlatmak mecburiyetimiz var. Kendine güvenen öğrenciler yetiştirmeliyiz. Kendine güvenen gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Yarına değil gelecek yıla değil ömrünün sonunda cennete ayarlı insanlar yetiştirmeliyiz. Cennet, cenneti hak etmek için çalışan insan dünyada her işi en iyi yapan insandır.  Bu işin en iyisini yapan Hz Peygamber ona İhsan sahibi olmak diyor. Siz Allah'ı görmeseniz de Allah sizi görüyor O zaman yaptığınız Her işin en iyisini yapın. En güzelini yapın. Hazreti peygamberin Allah güzeldir güzel olanı sever uyarısına uyarak aklımızı ona çalıştırmalıyız.  O zaman biz siyasette yapsak, ticarette yapsak, eğitimle de uğraşacak en iyisini en kalitelisini yapmak mecburiyetindeyiz. İnsanımızın zihnine gönlüne koymamız lazım. Bunun için uğraşıyoruz bütün uğraşımız bunun içindir” ifadesinde bulundu.

Kimler katıldı?

Programa Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, eski Uluslararası Eğitim Planlaması Derneği ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Selahattin Turan,  Necmettin Erbakan Üniversitesi Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Afyon Kocatepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı'nda Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Mücahit Gültekin ile çok sayıda eğitimci katıldı. Haber-Foto: Hanifi Evren

Yorum Gönder