MABEK örnek oluyor

Ülkelerinde süren savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan Suriyeli vatandaşlarının yaşadığı Malatya Beydağı Konteyner Kenti (MABEK) dünyaya örnek oluyor.

7. Malatya Uluslararası Film Festivaline katılan, Ulusal Film Yarışması Jüri Başkanı Hülya Koçyiğit, Festival Yönetmeni Suat Köçer ve beraberindeki, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, Halil Ergün, Emre Kızılırmak, Gökhan Mumcu, Atılay Uluışık ile birlikte festivalin il günü MABEK tesislerini gezdi. Geziye katılan sanatçıların görüşlerini ise Hülya Koçyiğit, “Birçok defa böyle bir ziyaret düşünmüştüm. Bu vesileyle şimdi bu ziyaret nasip oldu. Tesislerde verilen hizmetlere hayran kaldık. Ayrıca ülkemiz adına verilen hizmetten bir Türk vatandaşı olarak gurur duyduk ve duygulandık” diyerek dile getirdi. MABEK’ten sorumlu Vali Yardımcısı ve Yazıhan Kaymakamı İdris Akça, MABEK’te yaklaşık 9 bin 700 civarında Suriyeli vatandaşın ikamet ettiğini belirterek, Suriyeli misafirlerin MABEK içinde yer alan sağlık kuruluşu, okul, market, sosyal tesisler, cami gibi alanlardan yararlandıklarını ve kamp içerisinde de kendi aralarından seçtikleri 6 mahalle muhtarı tarafından yönetildiklerini söyledi.

2 BİN 85 ADET KONTEYNER VAR

Kampta 2 bin 85 adet konteyner bulunduğunu ifade eden Akça, ayrıca MABEK içerisinde Jandarma ve Polis karakolu bulunduğunu ifade ederek bunun yanında, giyim mağazası, tekstil atölyesi, Fırın, ekmek pişirme üniteleri, bay-bayan terzi ve kuaför, 3 adet okul, anaokulu, bay-bayan terzi ve kuaför salonları, din hizmetleri eğitim binası, rehabilitasyon merkezi, içinde sentetik futbol sahası, tenis kortu, basketbol ve voleybol tesisleri ile yetişkinler için egzersiz alanlar olduğunu aktardı.

EĞİTİME ÖZEL ÖNEM VERİLİYOR

Akça tarafından verilen brifingde, çoğunluğu Malatya İnönü Üniversitesi olmak üzere 230 civarında başta olmak üzere diğer illerde olmak okumakta olduğu belirtildi. 3 bin 600 öğrenci ise yaklaşık 110 öğretmen tarafından eğitim aldığı kaydedildi. Türkçe ağırlıklı olarak verilen eğitimde, öğrenciler Suriyeli öğretmenlerden de eğitim alıyor. Verilen eğitimlere ilave olarak da halk eğitim destekli olarak yetişkinler de çeşitli beceri kurslarından yaralanıyor. Bu eğitimlere ilave olarak, öğrencilere destekleme kursları, yetişkinlere sağlık seminerleri ve Türk Kızılayı tarafından da eğitim faaliyetleri düzenleniyor.

DİKİŞ-NAKIŞ ÖĞRETİLİYOR

Kamptaki okuma salonlarından yararlanan öğrenciler ayrıca Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi tarafından birçok branşta açılan kurslara özel ilgi gösteriyor. Yaklaşık 1800 kursiyer, açılan kurslarda dikiş-nakış, resim, elektrik, su tesisatçılığı, kuaför, satranç, saz, tiyatro gibi kurslar yer alıyor. Kursa devam edenlere ise sertifika veriliyor. Misafirlerin kendi memleketlerine döndüklerinde eğitimden uzak kalmamaları, sosyal yaşamdan kopmamaları, bunun yanında Türkiye’nin kardeşliğini ve misafirperverliğini ülkelerinde anlatacakları göz önünde tutuluyor. Bazı kurslar ise Halk Eğitim ve İŞKUR destekli yapılıyor

DÜNYAYA ÖRNEK OLAN KAMPLARDAN BİRİSİ

Zaman zaman ülkemiz içinde yer alan, Kilis, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa gibi illerdeki kampları ziyaret ederek incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) heyeti, Malatya’daki MABEK tesislerinden memnun. Tesislerde zaman zaman inceleme gezilerinde bulunan UNCHR heyeti, MABEK tesisleri içinde yer alan sosyal tesisler, alışveriş merkezleri, yaşam alanlarını inceledikten sonra hazırladıkları raporlarda, MABEK tesislerinin örnek bir tesis olduğunu raporlarına yansıttıkları gelen bilgiler arasında yer alıyor.  Haber-Foto: Süveyda Keskin-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder