RAPORTÖRLER İNCELİYOR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Malatya’da FETÖ ile iltisakı bulunduğu gerekçesiyle kamudan uzaklaştırılanlardan OHAL komisyonuna başvuranların dosyaları ön incelemeye alındı.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Malatya’da FETÖ ile iltisakı bulunduğu gerekçesiyle kamudan uzaklaştırılan aralarında polis, asker ve memurların bulunduğu yaklaşık bin 100 kişi OHAL komisyonuna başvurdu. Başvurular incelenmesi için raportörlere gönderilirken, KHK sırasına göre değerlendirme yapılacak.

KURUMLARA İHRAÇ SORUSU YÖNELTİLDİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Malatya’da FETÖ ile iltisakı bulunduğu gerekçesiyle kamudan uzaklaştırılanlardan OHAL komisyonuna başvuranların dosyaları ön incelemeye alındı. Komisyon, Malatya’dan yaklaşık 1100 başvurucunun kurumlarına tek tek “Neden ihraç ettiniz?” diye sordu. Özel formatla yöneltilen bu soruların yanıtları da kurumları tarafından yazılı olarak bildirildi. Bu yazılar da barkodlu dosyalara eklendi ve arşivlendi. Bu şekilde tasnif ve hazırlıkları biten dosyalar incelenmek üzere komisyon raportörlerine gönderildi.

BYLOCK- BANK ASYA KRİTERİ ÖNEMLİ

Raportörler, başvuru dosyalarındaki ByLock ve Bank Asya kayıtları gibi kanıtları tek tek inceleyerek doğruluğunu teyit edecek. Raportör, paraların Bank Asya’ya FETÖ talimatından sonra mı yatırıldığını, yatırılan paranın kredi ödemesi mi başka bir ödeme mi olduğunu belirleyerek görüş bildirecek. Nihai kararı komisyon verecek. Kurumlardan gelen yazılarla, güvenlik birimlerinden gelen tespit ve dosyalar, itiraz başvurularıyla ilgili oluşturulan kişisel dosyalara konulup incelenecek. Çalışma ilkelerini belirleyen komisyon, KHK sırasına göre değerlendirme yapacak.

KARARLAR KAMUOYUNA AÇIKLANMAYACAK

Ön incelemesi tamamlanan dosyalar, komisyonda gündeme alınıp görüşülecek. Komisyon, başvurunun reddi ya da kabulüne karar verecek. Meslekten ihraca itirazı kabul edilen başvurucunun dosyası Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilecek. Daha sonra ilgili kişinin 15 gün içerisinde statülerine uygun kadro ve pozisyonlara ataması yapılacak. Komisyonun geri çevirdiği başvurulara ise yargı yolu açılacak. Kararlar kamuoyuna açıklanmayacak, ilgili kişiye tebliğ edilecek. Kararlara ilişkin Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından yetkilendirilen idare mahkemelerinde dava açılabilecek. Haber Merkezi

Yorum Gönder