Taşeron sorunu çözülmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, parti olarak ‘Taşeron Çalıştayı’ düzenleyip, çalıştaydan çıkacak öneriyi kamuoyu ve hükümetle paylaşacaklarını söyledi.

Ağbaba, “Her gün bir şey çıkıyor, ‘taşerona kadro’ deniliyor ama ne olacağı belli değil. Bu mesele mutlaka çözülmelidir. Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması gerekiyor” dedi.

Dün gazetemizin de manşetine taşıdığı “Taşeron kadro bekliyor” haberiyle ilgili bu kez de CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba parti il binasında düzenlediği toplantıda konuştu. Ağbaba, CHP olarak taşeronlarla ilgili çalıştay düzenleyeceklerini belirterek, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği taşeron meselesi var, en son hükümetin gündemine girdi. 1 Kasım seçimlerinin sloganı ‘taşerona kadro’ idi. Seçimi kazandılar, bu unutuldu. 22 Mart 2016’da ‘taşerona kadro vereceğiz’ denildi ama bu söz unutulup gitti. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin en önemli meselelerinden birisi olan taşeron için çalıştay düzenliyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, taşeron işçi dernekleri, taşeron işçiler, uzmanlar ve gazetecilerin katılacağı bir çalıştay düzenleyeceğiz. Paydaşlarla görüştükten sonra önerimizi hem kamuoyu hem de hükümetle paylaşacağız. Her gün bir şey çıkıyor, ‘taşerona kadro’ deniliyor ama ne olacağı belli değil. Bu mesele mutlaka çözülmelidir. Türkiye’nin bu ayıptan kurtulması gerekiyor” diye konuştu.

Kayısı üreticisi perme perişan

Malatya’nın en önemli sorununun kayısı olduğunu belirten Veli Ağbaba, “Malatya artık ağaç kesilmesiyle gündeme geliyor. Kimi rakamlara göre 2 milyon, kimi rakamlara göre daha az ağaç kesilmiş. Bütün Türkiye’de herkes bize ‘kayısı ağaçları niye kesiliyor?’ diye soruyor, 2011’den beri bağırıyorum, ‘eğer tedbir alınmazsa kayısı ağaçları kesilecek’ diyoruz. Battalgazi köylerinde kanalizasyon suyuyla ağaçlar sulanıyor, 3-5 yıl sonra kesilecek demiştik. Maalesef şuanda kayısı ağaçları kesiliyor. Ürün para etmiyor ve üreticilerin derdini dinleyen yok. Bu yaz Malatya susuzluktan kavruldu. İnsanlar ‘su’ diye bağırdı. Bir taraftan 2.Organize’nin kirlettiği bir bölge var. Dilek, Topsöğüt, Şahnahan bölgesi, bir tarafta su almamış Örnekköy, Cafana, Karapınar gibi bölgeler var. Sulama sorunu çözülmüş değil, bu mantıkla da çözülemez. Hâlbuki çok büyük bir mesele değil, paraları yoksa hep beraber para toplayıp, kaynağı biz verebiliriz. Geçen günlerde bakana da sordum, ‘Malatya tarım, kayısı kenti, kayısı marka olmuş bir ürün, bu sorunu çözmemek siyasilerin ayıbıdır’ dedim. Mecliste bir komisyon kurulması teklif edildi. CHP, AKP, MHP, HDP üzüm sorunları komisyonu kuruldu. Malatya milletvekillerine sesleniyorum MHP ve HDP ikna olmuş durumda, AKP’de ikna olursa gelin hep beraber bir kayısı sorunlarını araştırma komisyonu kuralım. Korkmayın, çekinecek bir şey yok, sadece sorunları tespit edeceğiz. Destek verirseniz, bu komisyonu kurarız. Bu komisyonun kurulması için teklif vereceğim. Bu Malatya için elzemdir. Uzmanlar Malatya’da incelemede bulunsun ve kayısı ile ilgili rapor hazırlansın” dedi. Haber-Foto: Hanifi Evren  

Yorum Gönder