2071’i planlıyoruz

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Özgür Özdemir, MASKİ’nin 2071’i planlayarak çalıştıklarını belirterek, “Bu çalışmalarımız esnasında zaman zaman da şikâyetler ve eleştirilerde alıyoruz” dedi.

Özdemir, katıldığı bir radyo programında yaptığı açıklamada, kent genelinde su ve kanalizasyon hizmetlerinin tamamını tek elden yürüttüklerini kaydederek, “Bu işleri gerçekleştirmek üzere bütçe alınıyor. Sudan alınan bütçenin tamamını bu altyapı hizmetlerine ayırabiliyoruz. Malatya ilinin genelinden bahsettiğimiz için mevcut Malatya merkezde büyükşehir belediyesinin yapmış olduğu hizmetler var. Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin hemen yanında 2 tane merkez belediye ve 11 tane ilçe belediyesi var. Bu ilçeler her birisi su ve kanalizasyon işleri ile uğraşıyordu. Dolayısıyla her belediye kendi alt yapısına göre kendi imkânlarına ve malzemesine göre iş çıkarıyordu. Örneğin Doğanşehir’de 65 yıl öncesinden yapılan bir altyapı vardı. Bu yapılarda çeşitli sorunlar ortaya çıkarıyor. Şu an için tek bir elden yönetilen bir yapıyla hizmet ediyoruz. Böylelikle daha uzun vadeli yatırımlar da yapılabiliyor” dedi.

Genişleme alanımız ne olacak?

Malatya merkezi için 2071 yılına göre plan yaptıklarını anımsatan Özdemir, “Diğer ilçelerimiz için de de 35 yıllık bir planlama yaptık. 2071 yılındaki nüfusumuz ne olacak? Genişleme alanımız ne olacak? Bunları hesaplayarak, dolayısıyla ona göre plan yapıyoruz. Altyapısı mevcut olan işleri kesinlikle aksatmadan çalışmalarımızı sürdürürken, 2071 yılında yönelik planlama yapmış oluyoruz. Dolayısıyla ikinci bir harcama ve masraf olmadan çalışma yapmış oluyoruz. Bu altyapı çalışmaları yapılırken sıkıntı yaşanmamasını özen gösteriyoruz. Yaptığımız altyapı içerisinde ‘Doğalgaz, elektrik, telekom’ gibi unsurlarda yer alıyor. Bunu da diğer kurumlarla işbirliği içinde koordineli bir şekilde yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Çalışmalarımızı planlıyoruz

Özdemir, çalışmaları Büyükşehir Belediyesinin Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığına bağlı Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) ile birlikte yürüterek planlama yaptıklarını söyledi. Özdemir, “Şuan için toplam 11 ilçemizde altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Merkezde yüzde 72’leri bulan bir su kaybımız vardı. Bu su kayıplarımızın büyük bir bölümünü sisteme kazandırdık. Bu parçalı yapıdan dolayı, hem de belediyenin kendi yönetim anlayışından kaynaklanan parçalı bir yapı vardı. Bunun organize bir şekilde yapılması için MASKİ bünyesinde bu çalışmaya girdik” ifadelerini kullandı. Özdemir, Doğanşehir ilçesine de yaklaşık 75 kilometrelik içme suyu 90 kilometrelik kanalizasyon olmak üzere 21 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Haber-Foto: Yusuf Cici-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder