Vatandaştan karşı hamle

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezindeki cadde ve sokaklarda uygulanmakta olan parkmetre uygulamasıyla ilgili yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

Geçtiğimiz ay sonunda, son 1 yıldır Malatya’daki parkmetre uygulaması işini üstlenen Mİ-AY firması yetkilisi ve şirket avukatı, şirketin alacaklarının fazlalaşması nedeniyle bu alacakların parkmetre borcu olanlardan icra yoluyla tahsilinin yapılacağına dair açıklamalarda bulunmuştu.  İcra takiplerinin başlaması üzerine daha önce havaalanı otoparkının 0-25 dakika ücretsiz olmasıyla ilgili emsal karar alan Avukat Ahmet Melik Kadak’a ulaşan bir vatandaş, bu borcu ödememek için Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin parkmetre uygulamasının iptalini avukatı aracılığıyla 14 Kasım 2017 tarihinde talep etti. Bu gelişme üzerine ulaştığımız Avukat Ahmet Melik Kadak, “Bildiğiniz gibi daha önce, yolcusunu almak ve bırakmak için havaalanı otoparkını kullanan hemşerilerimizin, havaalanı otoparkından 25 dakikaya kadar ücretsiz faydalanabilmesi için Tüketici Hakem Heyetinden emsal niteliğinde bir karar almıştık. Yine benzer şekilde 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesi’ne dayanılarak yapıldığı iddia edilen uygulamanın usul ve yasalara aykırı olduğunu düşünüyoruz. Benzer uygulamalarla ilgili olarak Ankara İdare Mahkemesi’nin verdiği ve Danıştay’ın onadığı iptal kararı var. Bu karara göre imar planındaki herhangi bir saha plan esaslarına, bölge şartlarına aykırı maksatla kullanılamaz. Bu yol kenarlarının imar planında otopark olarak gösterilmiş ve planlanmış olması gerekiyor. Ayrıca şehir merkezinde yaşanan trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla başlatıldığı iddia edilen bu uygulamanın problemi ve çözüm yollarını göstermesi gerekirdi. Otopark uygulamasının trafiğe ne kadar çözüm getirdiğinin takdirini sizlere bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Vatandaş lehine karar verilmeli

Kadak, “Buradan otopark paralarının ödenmemesi gerektiği gibi bir anlam çıksın istemem ama vatandaşlarımız tedbirli olsunlar. Ödeme fişlerini mutlaka muhafaza etmeye devam etsinler. 2 bin liraya yakın borcu olan müvekkilime de aynı şeyi söyledim. Bu uygulamanın iptal olacağına inancım tam. Nihai olarak yapılan ödemeleri geri alma yolunun açılacağına yürekten inanıyorum” diye belirtti. Yapılan başvuru neticesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin iptal yoluna giderek vatandaş lehine mi yoksa red kararı vererek MU-AY lehine mi karar vereceği merakla bekleniyor. Konuyu yakından takip ettiklerini belirten Avukat Ahmet Melik Kadak son olarak uygulama iptal edilmediği takdirde konuyu derhal İdare Mahkemesi’ne taşıyacaklarını da sözlerine ekledi. Haber Merkezi

Yorum Gönder