Diyabet hastalarına müjde

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle diyabet hastası çocuklar için program düzenlendi.

Dünya Diyabet Günü etkinliğinde konuşan Pediatri Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Akıncı, diyabet tedavisinde son yıllarda çok ileri düzeyde teknolojik gelişmeler yaşandığını kaydederek, "Çok yakında umut ediyoruz ki artık köklü çözümler olacak ve bu köklü çözümler sürpriz olmayacak" dedi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Pediatri Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Akıncı, Pediatri Endokrin Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Çamtosun, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Endokrin Uzmanı İsmail Dündar, hemşireler, diyabet hastası çocuklar ve aileleri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Pediatri Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşehan Akıncı, insülin bulunmadan önce diyabetin ölümcül bir hastalık olduğunu ancak insülin bulunduktan sonra hastaların sağlıklarına kavuşmaya başladıklarını söyledi. Akıncı, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de doğumdan itibaren bütün yaş gruplarında diyabetin sıklığında giderek bir artış gözlemlenmekte olduğunu belirterek, "Bunların nedenleri arasında tabi ki dengesiz beslenme, doğal beslenmeden uzaklaşma, genetiği değiştirilmiş gıdalar, teknolojinin getirdiği rahat yaşam, çocukların televizyon ve bilgisayarların karşısında çok uzun vakit geçirmeleri yer almaktadır. Bunlar tabi ki çok önemli faktörler ama genetik özelliklerimiz de bunda etkilidir. Eğer doğuştan gelen özelliklerimizden dolayı diyabetten kaçamıyorsak, sağlıklı yaşam ilkelerine dikkat ederek bu hastalığın kötü sonuçlarından kurtulabiliriz" ifadelerine yer verdi. Diyabet tedavisinde son yıllarda çok ileri düzeyde teknolojik gelişmeler yaşandığını kaydeden Akıncı, "Bu gelişmelerden de hepimiz yararlanıyoruz. Çok yakında umut ediyoruz ki artık köklü çözümler olacak ve bu köklü çözümler sürpriz olmayacak. Diyabeti tamamen yeneceğiz. Önemli olan o zamana kadar organizmamızı sağlıklı tutmak ve bu teknolojik gelişmelerden yararlanabilmektir" şeklinde konuştu. Programda, plaket takdimi, pasta kesimi ve çocuklar için düzenlenen yüz boyama, hediye dağıtımı, resim çizme, ebru sanatı gibi çeşitli etkinlikler yapıldı. Bülten

Yorum Gönder