Kadına şiddet olmasın

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, kadına şiddetti sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan insani gelişme önünde büyük bir engel olduğunu ve Bakanlığın şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inanç ile çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Kongre Kültür Merkezinde kadına yönelik şiddetin önlenmesi konulu bir seminer düzenlendi. Düzenlenen seminere Battalgazi Kaymakamı Abdulkadir Duran, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut ile çok sayıda ilgili katıldı. Program açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı işbirliği ile Malatya Valiliği himayesinde, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” etkinlikleri kapsamında seminer düzenlendiğini kaydetti. Bulut, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin bir devlet politikası haline geldiğini vurguladı. Bulut, “ Yüce dinimiz kadına yönelik şiddet içeren bütün olumsuz inanış ve davranışlarını yasaklamıştır. Kadınlar toplumumuzdaki en değerli ve en kıymetli varlıklarımızdır. Bu kapsamda bakanlığımız  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında 2017 yılı kampanya sloganı olarak “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir”  belirlenmiştir. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" etkinlikleri kapsamında 26 Kasım 2017 Pazar günü İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kayan’ın katılımlarıyla kapsamlı bir organizasyon gerçekleştirilmiştir.  Malatya İli olarak sivil toplum kurumları temsilcilerimiz ile birlikte bizlerde katılım sağladık. İlimizde ise Belediyelerimizin de desteği ile billboardlara günün anlam ve önemini içeren afişlerin asılmasını sağladık. 25 Kasım Cumartesi günü ilimizde gerçekleşen Evkur Yeni Malatyaspor-Beşiktaş futbol müsabakası esnasında yeni stadyumda da “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir!” pankartımız ile birlikte yer aldık. Ayrıca birçok farkındalık çalışmalarımız halihazırda devam etmektedir” dedi.

Şiddet, bir insan hakkı ihlalidir

Rasim Bulut, “Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan insani gelişme önünde büyük bir engeldir. Bakanlığımız şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inanç ile çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Çalışmalar çok geniş bir yelpazede, tüm tarafların kapsamlı işbirliği ve ortak duruşuyla sürdürülmektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadelenin başarıya ulaşması ancak disiplinler arası bir yaklaşımla ve çok taraflılık anlayışıyla mümkündür. Bu mücadelenin başarıya ulaşması, önleme çalışmaları, koruyucu hizmetler, caydırıcı düzenlemeler ile kapsamlı politikalar çerçevesinde mümkün olacaktır. Bu hususta siz muhtarımızın da desteği bizler için çok büyük bir önem arz etmektedir” diye konuştu. Yapılan konuşmanın ardından Malatya Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Berna Bal Oğuztürk tarafından konuyla ilgili seminer verildi.  Haber-Foto: Süveyda Keskin-A. Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder