Çift katlı mezar 2 bin TL

Malatya’da 2015 yılında uygulamaya konulan çift katlı mezar uygulamasının ilgi gördüğü ve mezarın 2 bin liradan satıldığı belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü tarafından 2015 yılı sonlarında Şehir Mezarlığında uygulamaya konulan iki katlı mezar satışları vatandaşlar tarafından ilgi görmeye başladı. Uygulamaya alındığı ilk yıl içinde 50 dolayında defin yapılırken talep sayısının gün geçtikçe arttığı görüldü. Uygulamanın başladığı tarihte bin 850 TL’den satılan çift katlı mezarlar 2 bin TL satılmaya başlandı. Aileler tarafından tercih edilen çift katlı mezar uygulaması mezarlık alanının uzun süreli kullanılması açısından de katkı sağlıyor. Satın alınan mezarlar 2 kat mezar için prefabrik kalıptan beton dökülerek hazırlanarak mezar içerisine yerleştiriliyor. Defin işlemleri ise ilk önce 1.kata defin yapıldıktan sonra mezarın üstü kapatılıyor. Daha sonra ise ikinci kata defin yapılması gerektiğinde üst kısım yeniden açılarak defin işlemi gerçekleştiriliyor. İki katlı mezar uygulamasının vatandaş açısından avantajı ise hem diğer mezar fiyatlarından daha ekonomik olması, hem de ailelerin aynı mezarda bulunması nedeniyle vatandaşların tercih ettiği belirtildi.

Ölüm şartı beklemeden satılıyor

İki katlı mezar satışı ile ilgili Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan duyuruda, “2 katlı mezarlar, Büyükşehir Belediye Meclisinin o yıl için belirlediği ücret tarifesi üzerinden talep eden kişilere tahsis edilir. İki katlı mezarlar mezar sahibinin talebi üzerine en az 1adet 2 (iki) katlı ve en fazla 4adet 2 (iki) katlı mezar olup ölüm şartı aranmaksızın belirlenen ücreti ödemek sureti ile parselasyonu yapılmış geniş yollar arasındaki adalarda tahsis edilen ücretli mezarlardır” şeklinde bilgi yer aldı. Haber-Foto: Abuzer Adak

Yorum Gönder