Otobüsçüler dernekleşti

Malatya Beydağı Özel Halk Otobüsçüleri Derneği açıldı.

Dernek Başkanı Ali Acun, “Bayağı bir ücretsiz kart dağıtılmış. 65 yaş olsun, yüzde 40 engelli raporu olan ücretsiz kart çıkarıyor. Taşıdığımız yolcuların yüzde 45'ini ücretsiz taşıyoruz” dedi.

İsmetiye Mahallesi Sütçü İmam Sokak’taki derneğin açılış törenine Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mahmut Özer, Malatya Şoförler Odası ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, ESKKK Başkanı Ali Evren, Minibüsçüler Odası Başkanı Mesut İnce, Beydağı Özel Halk Otobüsçüleri Derneği Başkanı Ali Acun ile dernek üyeleri ve şoför esnafı katıldı. Kur’an’ı Kerim okunması ve kurban kesiminin ardından açılış gerçekleşirdi.

Yolcuların yüzde 45’ini ücretsiz taşıyoruz

Beydağı Özel Halk Otobüsçüleri Derneği Başkanı Ali Acun, derneği 30 Mart 2017 tarihinde kurduklarını hatırlatarak, derneği kurmaktaki amaçlarının şoför esnafını tek çatı altında toplamak olduğunu bu anlamda çalışma yapacaklarını söyledi. Acun, “Derneği kurmaktaki amacımız arkadaşlarımızın hepsinin bir arada olmasıdır. Sonuçta hepimiz kamu hizmeti veriyoruz. Malatya ya daha güzel bir hizmet nasıl veririz ne yapabiliriz bu amaçlar üzerine kurulmuş olan bir dernektir.  Arkadaşlar arasında yardımlaşma aynı zamanda sorunları dile getirmeye çalışacağız. Şoförlerimizin sorunları var. Şoförlerimizin de bazı hususlara dikkat etmesi lazım. Sonuçta bu araçlara ailelerimiz biniyor. Bayağı bir ücretsiz kart dağıtılmış. 65 yaş olsun, yüzde 40 engelli raporu olan ücretsiz kart çıkarıyor. Taşıdığımız yolcuların yüzde 45'ini ücretsiz taşıyoruz. Bu konuda da destek bekliyoruz” dedi.

İyi icraatlarını destekliyoruz

Malatya Şoförler Odası Başkanı Şevket Keskin de, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ekibinin her zaman esnafın yanında olduğunu belirterek, “Burada önemli olan birlik ve beraberlik içerisinde olmak birbirine yalan söylemektir.  Belediyede bize yapacağı işleri söylemelidir. Bizim de esnafa dönüp bunları anlatmamız lazım. Çakır başkanımız ilimizin şehri eminidir. Yaptığın işlere her zaman desteklemişimdir.  Şimdi yaptığını iyi icraatlarının hepsini destekliyorum. Kötü işlerde olduğu zaman onun kendisine söylerim. Bugün bu değişim dönüşüm de gerçekten güzel bir gelişme oldu. Arabalar yenilendi bizim buradaki sıkıntımız halk otobüslerinde ki sıkıntımız var. Belediye otobüsleri eskimiş. 65 yaşındakiler 4 milyar 5 milyar maaş alıyor arabaya bedava biniyor. Yeşilyurt'ta çok iyi biliyorum 80, 90 tane dairesi var o da bedava biniyor.  Bazı zenginlerde bedava biniyor. 65 yaşında üstündekiler belediye otobüslerine yeni olmadığı için onları geçip yeni otobüslere biniyorlar.  Otobüslerin taşıdıkları yolcunun yüzde 40 ve yüzde 45'i otobüse bedava biniyor. Bu konuyu Başbakanımıza, Bakanımıza da ilettim. 50 kuruş adını koysanız Adam 25 kez 30 kez binmez. 30 sefer 40 sefer binilmez bu olmaz yazıktır. Buna bir çare bulunması lazım. İleri tarihlerde bu konuyu oturup konuşmak lazım. Bunlara belediye tarafından biraz yeni dönüşen araçlara da imkân sağlanması kesintilerin azaltılmasına gibi bir imkân sağlanırsa bir katkı olur” şeklinde konuştu.

Şoför esnafı aileden biridir

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım ise, şoför esnafının 1000 yıllık bir geçmişe sahip Ahi teşkilatının devamı niteliğinde olduğunu belirterek, “Şoför esnafı da bizim ailelerimizin kız kardeşlerimize eşlerimizin babalarımızın amcalarının canlarını teslim ettiğimiz arkadaşlarımızdır. O anlamda bu arkadaşların bugün bir araya gelerek halk otobüsleri olarak bir sivil toplum kuruluşu ve dernek oluşturmaları bizim için de güzel bir kazanım Malatya içinde güzel bir kazanımdır. Malatyalı hemşerilerimize Büyükşehir Belediye Başkanımızın daha kaliteli daha konforlu daha hızlı hizmet edebilmek adına aynı zamanda D-4 ten mağdur olan esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına halk otobüslerindeki dönüşüm gerçekleşti. Şuan 100’den fazla bir halk otobüsü var” şeklinde konuştu. Açılışın ardından dernek binasına çıkan davetlilere çeşitli ikramlar yapıldı. Haber-Foto: Abuzer Adak- A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder