Sulamaya devlet desteği

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, Malatya’daki çiftçilerin hükümetin yüzde 50 hibeli sulama desteğinden yararlanmalarını istedi.

Macit,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kırsal kalkınma destekleri kapsamındaki bireysel sulama hibeleri ile ilgili tebliğin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, basınçlı su sisteminin suyun tasarruflu kullanılmasının yanında, bitki gelişimi, otlanmanın az olması ve işçilik maliyetinin azalması gibi faydalarda sağlayacağını söyledi. Tahir Macit, “Son yıllarda ilimizde ilkbahar yaz ve kış yağışları yeterli miktarda değil. Bu yıl içinde bazı barajlarda su yetersizliğinden dolayı bahçelerde yılda iki defa ancak su verilebilirdi. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da kuraklığın böyle devam ettiği takdirde su problemi had safhaya çıkacaktır. Dolayısıyla mevcut suyumuzun ekonomik rasyonel kullanılması için mutlaka yeni önlemler almamız gerekiyor. Mevcut suyumuzu artıramayacağımıza göre mevcut suyu ekonomik kullanmamız gerekiyor. Bunun da yolu basınçlı sulama sistemlerinin devreye sokulmasıyla olur. Basınçlı sulama sistemlerinin birçok avantajı var. Su tasarrufunun yanında bahçelerde otlanmayı azaltması, suyun bitkilere daha faydalı hale getirilmesi söz konusudur” dedi.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Macit, “Dolayısıyla bütün çiftçilerimizin yeni teknikleri kullanarak sulama sistemlerini devreye sokmaları gerekir. Bu bağlamda Tarım İl Müdürü olarak bakanlığımızın yayınlamış olduğu 07. 12. 2017 tarihli 30263 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yüzde 50 hibeli sulama desteği tebliği yayınlandı. Müracaatlar Ocak ayının birinden başlayıp 2018 Ocak ayının 1'inde başlayıp Mart ayının 1'ine kadar devam edecektir. 60 günlük bir süreç var bu süreç içerisinde mutlaka üreticilerimiz bunlardan yararlanmalıdır. Bu sulama sisteminde sadece su tasarrufuna ilaveten bitkilerin gelişimi, vereyim kalitesini ve işçilik ücretlerini olumlu yönde etkilemesi nedeniyle mutlaka çiftçilerimizin basınçlı sulama sistemine ağırlık vermesi gerekiyor. Aksi takdirde vahşi sulama veya normal klasik sulama ile mevcut suyumuzun bu kadar araziye paylaştırılması mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu.

HİBE MÜRACAATLARI 1 OCAK’TA BAŞLAYACAK

Tahir Macit, “Bu destekten yararlanmak için çiftçilerimiz il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek pasifsin sulama sistemi desteğinden faydalanmalarını hem Ülke ekonomisi hem de çiftçilerimizin işçilikten tasarruf sulamadan tasarruf edecekleri bilinmelidir. Tebliğle, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modem basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda bedenen çalışan üreticilerimizin işlerim kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edilebilir bir seviyeye getirebilmek için bireysel sulama makine ve ekipman satın alıntılarının desteklenmesi amaçlanmaktadır” dedi. Macit, çiftçilerin yüzde 50 destekli sulama sisteminden yararlanmaları için il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine müracaat etmelerini istedi.  Haber-Foto: Vedat Uzun-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder