Değerlerimizi koruyalım

ÖNDER İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “Özellikle son 2 asır kendimizi arındıramadığımız, kendimizi tam bulamadığımız bir süreç” dedi.

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Değerler Eğitimi’ proje çalışmaları kapsamında ‘Gelişen Türkiye’de Değerlerin Korunması’ konulu konferans düzenlendi. Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “Bizim gelenek dediğimiz medeniyet dediğimiz şey şehirlerimizle, mekanlarımızla, zamanlarımızla olan ilişkilerimizden kaynaklanıyor. Biz zamana bir şeyler veriyoruz zaman bize bir şeyler veriyor, biz Malatya’ya bir şeyler veriyoruz Malatya bize bir şeyler veriyor. Biz bu alışverişimizde kendimizi buluyoruz” dedi. Değerlerin aslında insanların kendi olma çabası olarak tanımlayan Bekiroğlu, “Bütün bu uğraşımız değerler dediğimiz şey değerlerimizle buluşalım, dediğimiz şey değerimizi önemseyelim dediğimiz şey aslında kendimiz olmak dediğimiz şeydir. Aslında tarihte alıp günümüze getirdiğimizde yaşadığımız süreçler iyisiyle kötüsüyle yaşadığımız süreçler kendimiz olma çabamızı aslında anlatıyor” şeklinde konuştu. Bekiroğlu, değerlerin gelişim süreci ile ilgili ise, "Özellikle son iki asır kendimiz arındıramadığımız, kendimizi tam bulamadığımız bir süreç. Kendimiz bulamadığımız için de kopyala yapıştır yöntemiyle kendimizi başka yerlerde aradığımız bir süreç. Bu süreç, bizim 2 asır süren kendimizi arama kendimizi bulma mücadelemizdir. Günümüzde yaşadığımız birçok olayı en sıcak olaylar dahil 15 Temmuz’u, 28 Şubat’ı, 12 Eylül’leri değerlendirdiğinizde aslında işin özünün kendimiz aramakla olduğunu çok yakından göreceksiniz. Bu ayrış aslında kendi değerlerimize dönem ayırışıdır" diye konuştu.

Anadolu ıslahlaştırılmıştır

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı da, “Bazen bazı şeyleri yapmanın yollarını ararsınız bir şekilde bir duyarlılık oluşturmaya arzu edersiniz bir yol bulup öyle devam edersiniz. Özellikle Anadolu coğrafyasında yaşayan 1400 yıllık bir kadim bir medeniyetin içinden süzülerek yükselerek gitmiş. Anadolu’nun ıslahlaşma sürecini iliklerine kadar hissetmiş bir toplumda değer aktarımının ya da değer eğitimini proje tanımını yapmak bizim için çok da zor bir durum değildir. Çünkü bizler projeleri tanımlarken veya proje yaparken yeni bir şey üretme amacı taşıyoruz. Hâlbuki 1400 yıllık kadim medeniyetimizin torunlarının her biri birer değerdir ve her biri bizim insanımızın kendi bünyesinde onun hayatının ve bir hayat felsefi olarak yaşamının her anında göstermesi gereken şeylerdir. Ancak bizler modern çağın yansıması olarak değerlendiren, modern çapın bir cilvesi olarak değerlendiren bunları proje olarak 5 yılımızı aktarmayı planlıyoruz” diye konuştu. Haber-Foto: Servet Bozan

Yorum Gönder