İMAM HATİPLERİ ÖNEMSİYORUZ

Tüfenkci, Önder İmam Hatipliler Derneği Malatya Şubesince düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İmam hatiplerin sadece bir meslek okulu olmadığını, hayatın her alanındaki eğitime katkı verecek altyapısı bulunduğunu ve son yıllarda yaptıkları düzenlemelerle de imam hatiplerin temel derslerinin okullarda seçmeli ders olarak görülmesini sağladıklarını söyledi.

 İmam hatiplilere halkın her zaman sahip çıktığını ifade eden Tüfenkci, AK Parti iktidarlarıyla birlikte fiziki anlamda imam hatipliler için ciddi program ve yatırımların yapıldığını kaydetti. Tüfenkci, halkın imam hatipleri sahiplenmesinin devletin sahiplenmesi kadar önemli olduğunu belirterek, “2018 bütçesini Meclisten geçirdik. Her bütçede olduğu gibi hükümet olarak en büyük payı milli eğitime ayırıyoruz. Geçen de ifade edildi, bizim son milli eğitim bütçemiz 2002'deki bütün hükümetin bütçesine denk gelecek kadar meblağ olarak yüksekti. Hedefimiz sınıflarda tekli eğitime geçmek. Sınıfları 19-20 kişinin eğitim gördüğü alanlar haline getirmek” dedi.

EĞİTİMDE SAMİMİ OLUNMALI

İmam hatiplerin sadece bir meslek okulu olmadığını, hayatın her alanındaki eğitime katkı verecek altyapısı bulunduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, son yıllarda yaptıkları düzenlemelerle de imam hatiplerin temel derslerinin okullarda seçmeli ders olarak görülmesini sağladıklarını söyledi. Eğitimde samimi olunması gerektiğini anlatan Tüfenkci, "Eğitimcilerimizin, özellikle o okullarda görev yapan arkadaşlarımızın farklı bir hassasiyetle öğrencilerimize yaklaşıp geleceğin nesillerini inşa etmeleri lazım. Elbette eğitimde öğretmenler çok önemli, her gruptaki öğretmenlerimiz çok önemli ama derdi olan öğretmenlerin yetiştireceği çocuklarla Türkiye hızlı bir şekilde gelişecek, dönüşecek, değişecek ve dünyada hak ettiği yeri almış olacak" diye konuştu.

EĞİTİMİ ÖNEMSEMEK DURUMUNDAYIZ

Malatya Valisi Ali Kaban da, istişarenin önemli olduğunu vurgulayarak, birçok sorunun istişarelerle çözüme kavuştuğunu ifade etti. Önder İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ise, “Ben Malatya İmam Hatip mezunu bir kardeşinizim. Önder genel başkanı sıfatımızla bütün Anadolu’yu geziyoruz. Hatta artık yurtdışını geziyoruz. Yurtdışında da 42 imam hatip okulumuz var. İmam hatiplilere yönelik çalışma yürüten bir derneğiz. Bütün bu çalışmaları yürütürken paydaşlarla birlikte hareket etmeyi çok önemsiyoruz. Eğitimde çok önemli mesafeler kat ettik. Şuanda ilgilenmekte olduğumuz gençler inşallah önümüzdeki on yıllarda hem Malatya’nın hem ülkemizin hem de dünyanın değişiminde önemli roller üstleneceklerdir” dedi. Önder Vakfı Malatya İl Başkanı Abdurrahman Taşkesen de, ÖNDER’in Malatya’da 2014 yılında faaliyete geçtiğini anımsatarak, yaptıkları faaliyetleri anlattı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile çok sayıda STK temsilcisi katıldı. Haber-Foto: Hanifi Evren

Yorum Gönder