İMARLI YERLERİ OVA YAPMIŞLAR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Malatya İl Müdürlüğü tarafından alınan kentteki toprakları koruma ve arazi kullanımına yönelik Büyükova kararına belediyeler karşı çıktı.

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, kararı Tarım İl Müdürlüğü’nün kafasına göre aldığını belirterek, “Bizlerden görüş alınmamıştır. Kararda imarda olan yerler ova yapılmıştır” dedi.

Malatya İl Koordinasyon Kurulunun 2018 yılının ilk toplantısında ilçe belediye başkanları ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit arasında kentteki tarım arazilerinin değerlendirilmesi ve Büyükova projesi yüzünden yaşanan tartışma damga vurdu. Toplantıda Malatya Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, toplantının asıl gündeminin Malatya Tarım İl Müdürlüğünce alınan büyük ova kararı olduğunu söyledi.

MALATYA OVASI 62 BİN HEKTAR

Torun, 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanununun uygulama yönetmeliğinin 8. maddesi gereği Büyük Ova kapsamı dışında tutulacak yerlerin orman, mera, askeri, üniversite mezarlık imar planlı köy, mahalle ve yerleşim yüzde 8 eğimden fazla olan alanlar olduğunu anlattı. Büyükova kapsamına alınan yerlerle ilgili de bilgi veren Metin Torun, Malatya Ovasının 62 bin 378 hektar büyüklükte planlandığını ve ovada 4 bin 585 hektar büyüklükte mera alanı mevcut iken Tarım Arazileri Değerlendirme(TAD) portalında 76 hektar ve tarım dışı alanın ise 695 metrekare olarak gösterildiğini belirtti.

BU KARARIN GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR

Büyükova kapsamına alınan yerlerden birinin de 21 bin 272 hektar olarak planlanan Yazıhan Ovası olduğunu söyleyen Torun, “Yine Yazıhan Ovasında 2 bin 272 hektar büyüklükte mera alanı mevcut iken; TAD portalda bin 200 hektar, tarım dışı alan ise 16 metrekare olarak gösterilmiştir. Doğanşehir Ovası ise 3 bin 572 hektar olarak planlanmıştır” diye konuştu. Metin Torun, Battalgazi, Yeşilyurt ve Akçadağ ilçelerinde Büyükova sınıra dahil edilen yerleşimlerle ilgili de açıklamalarda bulundu. Torun proje ile ilgili, “Bölgede oluşacak 1/50 bin ölçekli çevre düzeni planımız dikkate alınarak bölgedeki oluşacak Büyükova konseptini planlayarak bölgenin ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamamız gerekiyor. O yüzden bu konuda Valimizin önderliğinde bir toplantı gerçekleşmesi gerekiyor ki bir hata yapılmasın. Çünkü bu karar alındıktan sonra tekrar bu kararın geri dönüşü olmayacaktır. Bu karar önemli bir karardır. Bizim de burada bu konuda çalışmalarımız hazır. Kararlarımızı doğru vermeliyiz. Bizler Tarım İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmada ciddi eksiklikler bulduk. Burada eksik görülen çok şey var” dedi.

BELEDİYELERİMİZİN TALEPLERİNİ BAKANLIK REDDETTİ

Torun’un bu sözleri üzerine açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit “Bu söz konusu 3 ovada yasal olarak kararlar çıkarılmıştı ve bu konuda belediyelerle istişare ederek belli bir aşamaya geldik. Belediyelerimizin talepleri Bakanlığa iletildi. Bakanlık o talepleri kabul etmedi. Daha sonra belediye ile defalarca toplantılar yaptık. Belli bir aşamaya konuyu getirdik. Yasal olarak söz konusu yerler ova kapsamına alınsa dahi Büyükova konusunda gündeme getirdiği bir olayı Bakanlığa gönderdik. Ayrıca burada 6 tane Ova vardı 3 tane değil. Daha sonra belediyelerin talepleri tekrar gelince bunlar Koruma Kurulu gündeminden çıkarıldı. Türkiye'de sadece Malatya'da büyükova geçmiyor. Bakanlık tekrar bizi arayınca konuyu tekrar ilgililere ilettik. Erkenek, Kurucaova ve Fındık Ovası geçti. Yazıhan ve Doğanşehir Merkez geçmedi” şeklinde konuştu.

BİZLERDEN GÖRÜŞ ALINMAMIŞTIR

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ise, bu konunun Tarım İl Müdürlüğünün istediği şekilde geçtiğini ve kendilerinden görüş alınmadığını savunarak “Siz(Tarım İl Müdürü Tahir Macit) imarda olan yerleri ova yapmışsınız” diyerek tepki gösterdi. Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk de, Vahap Küçük’ün açıklamasına destek verdi. Sonrasında Tahir Macit, Vahap Küçük’e, “İmarlı olan yerler kapsam dışında zaten. Doğanşehir Merkez bunlardan biridir” dedi. Vahap Küçük ise, “Kurucaova Erkenek halkı, bunlar nereye çıkacaklar. Bunlar hiçbir yere eve adım atmayacak mı. Bunları dikkate almanız lazım” şeklinde yanıt verdi. Tahir Macit tekrar söz alarak, “İmarlı olanlar kazanılmış haklar ve yerleşim alanları dışında yasal olarak bu ovalar bunların dışında yer alıyor. İmarlı yerleri siz istediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz hiç kimse bir şey yapamaz bu işi kazanmış hakkınızdır” dedi.

BURADA NEYİ KONUŞACAĞIMIZI SİZE SORACAK DEĞİLİZ

Metin Torun da, “Bu konuyu biz gerçekten masaya yatırdık. Benim eşim harita mühendisi. Yıllardır haritacılıkta yapıyor birçok kurumda. Gerçekten yapılan çizimler ortaya konulan sınırlar son derece sorunludur”  diye konuştu. Torun’a da cevap veren Tahir Macit, “Büyükova bu toplantının konusu değil bu konuyu bugün burada getirdiğiniz için ben söz aldım. Bu başka bir platformda tartışacak bir konudur. Burada belediye başkanlarımız var ve herkes söz alacak tartışma büyüyecek. Eğer uygun görürseniz burada bu konuyu kapatıp tekrar başka bir platformda tartışalım. Bu konunun buraya neden geldi. Bunu da anlamış değilim” dedi. Metin Torun da Macit’in bu sözlerine sert tepki göstererek, “Beyefendi buraya ne getireceğimizi size soracak değiliz” diyerek tartışmayı sonlandırdı. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz

 

Yorum Gönder