2017’de 17 bin suç işlenmiş

Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, geçen yıl Malatya'da polis sorumluluk bölgesinde toplamda 17 bin suç meydana geldiğini ve bu suçların büyük bir bölümünün kişilere yönelik suçlardan oluştuğunu söyledi.

Urhal gazetecilere yaptığı açıklamada, Malatya’daki asayiş olaylarında düşü yaşandığını ve insanların polisinin kendi vicdanı olması gerektiğini belirtti. Ömer Urhal, “Merkez nüfusu 610 bin civarında olan bir ildeyiz. İnsanların polisi kendi vicdanı olmalıdır. Suç işlenmesi sosyolojik bir olaydır. Malatya güzel ve huzurlu bir şehir. Geçen yıl Malatya'da polis sorumluluk bölgesinde toplamda 17 bin çeşitli suç meydana geldi. Bu suçların büyük bir bölümü kişilere yönelik suçlardan oluşmaktaydı. İçerisinde, daha önceki yıllara göre mala karşı işlenen suçlarda da önemli bir azalma var. İstatistiklere bakıldığında da 2015 yılına göre ilimizdeki suç oranı yine ilimizdeki nüfus artışına rağmen yüzde 1 oranında azaldı” dedi.

FETÖ’den 3 bin adli işlem yapıldı

2015 yılına göre 2017 yılında hırsızlık ve dolandırıcılık olayı yüzde 10 azaldığını ifade eden Urhal, “Ekiplerimiz sürekli alanda ve suçları önlemeye çalışıyor. Bu konuda başarılı da oldular. Yapılan önleme çalışmalarında iller arasında ilimizde suçları önlemede ön plandadır. Bu kapsamada şehirleşmenin de asayiş ile ilişkisi önemlidir. Kalıcı çözümler üretmeye gayret ediyoruz. Tedbirler alırken devlet güvenliğini esas olarak tedbirlerimizi alıyoruz. Önceki gün ilimiz genelinde uyuşturucu ile mücadeleye yönelik çalışmalarda 5 şüpheli yakalandı. Ayrıca yasadışı PKK, KCK ve DHKP-C örgütlerinin sosyal medyada propagandasını yaptığı tespit edilen 2 şahıs gözaltına alındı. FETÖ/PDY mensubu bir şahıs da yakalanarak gözaltına alındı. İlimizde de 15 Temmuz sonrasında FETÖ operasyonlarında 3 bine yakın adli işlem yapıldı. Terörle mücadele ekiplerimiz sürekli bu konularda çalışıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda ilimizdeki FETÖ/PDY oluşumunun yapısı deşifre edilmiştir. Tedbirler alırken devlet güvenliğini esas alarak tedbirlerimizi alıyoruz” diye konuştu. Haber-Foto: A. Vahap Kaygusuz-Abuzer Adak

Yorum Gönder