MALATYA’NIN DOĞUSU DA GELİŞECEK

Malatya Büyükşehir Belediyesi kentin doğu bölgesinin kanalizasyon sorununu çözmek için birinci etabı 17,4 Milyon TL tutarındaki 33 kilometrelik Doğu Kolektör hattının temelini attı.

Çalışma bittiğinde İnönü Üniversite bölgesinin yanı sıra, Çamurlu, Fırıncı, Villakent, Bulgurlu, Hacıyusuflar, Bağtepe ve Orduzu Mahallesi’nin kanalizasyon sorunu çözülecek.

Malatya’nın doğu bölgesi bugüne kadar altyapı sorunuyla boğuştu. Yıllar sonra harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, bölgede İnönü Üniversitesinin yanı sıra 7 mahallenin kanalizasyon sorununu çözmeye yönelik Doğu Kollektör Hattı projesini iki etap halinde hayata geçiriyor. Projenin 17,4 milyon TL maliyetli 33 kilometre uzunluğundaki ilk etabının temel atma töreni Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve çok sayıda protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Battalgazi ilçesinde gerçekleştirilen temel atma programında konuşan Bakan Tüfenkci, altyapı yatırımlarının belediyeler için riskli yatırımlar olarak görüldüğünü, bütün belediyelerin bu konuda tereddüt yaşadıklarını söyledi.

ÖNCELİKLE ALTYAPI SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Bir şehrin gelişmesi ve büyümesi için altyapı yatırımların son derece önemli olduğunu ifade eden Tüfenkci, modern, yaşanılabilir şehirler inşa etmek isteyenlerin de mutlaka altyapı yapması gerektiğini belirtti. Şehirlerin kalkınma konusunda artık birbirleriyle yarıştığını söyleyen Tüfenkci, “81 ilimiz daha fazla yatırım çekebilmek, geliştirebilmek adına inanın birbirleriyle yarışıyor. Konya Kayseri ile Gaziantep İzmit ile İzmir, İstanbul, Ankara bütün 81 il benim ilime daha fazla yatırım gelsin istiyor” dedi. Cazibe Merkezleri Programı'nın işler hale geldiğini belirten Tüfenkci, şehirleri büyütmek istediklerini, kentlerin sağlıklı büyümesi için planların yapıldığını kaydetti. Bülent Tüfenkci, “Belediyelerimiz, valiliklerimiz, hükümetimiz, bakanlıklarımızla birlikte kentlerimizi büyütmek istiyoruz. Tabii bu büyümenin sağlıklı, huzurlu bir şekilde olması, güvenli liman olması hep beraber burada bulunan bütün kurumlarımızın, vatandaşlarımızın ortak paydası olması gerekir. Hükümetimiz kamu yatırımlarını, ülkemizin rekabet gücünü artırma, büyüme ve istihdamı destekleme, bölgeler arasında gelişmişlik farkını azaltma noktasında önemli bir araç olarak görmektedir. Bu anlamıyla da teşviklerimizi buna göre dizayn etmekteyiz. 2018 yılını, yatırım ödeneklerini bir önceki başlangıç ödeneğine göre yüzde 10 artırarak ve yatırım yılı olarak görmek istiyoruz, yatırımlarımızı buna göre veriyoruz” dedi.

SUYUN ÖNEMİNİ ANLATTI

Malatya Valisi Ali Kaban ise, bu yıl su ile ilgili ciddi bir sıkıntının yaşanmamasının kayıp ve kaçak konusunda MASKİ’nin gerçekleştirdiği planlı çalışmalar sayesinde olduğunu söyledi. Yerin altına yapılan yatırımın çok görülmediğini dile getiren Kaban, “Ancak kriz anında fark edilir. Suda kesinti, kısıtlama olduğunda eğer iyi idare etmemiş, kayıp kaçağı kontrol edememişseniz yapılan işin sıkıntısı ortaya çıkar. Bu sene su ile ilgili ciddi bir sıkıntı yaşamıyorsak kayıp kaçak hususunda MASKİ’nin gerçekleştirdiği planlı çalışmalar sayesindedir. Suyun olmadığı yerde insan varlığını devam ettirebilmek mümkün değil. Suyun yeryüzündeki dolaşım sistemi milyonlarca yılın oluşturduğu bir dengeden oluşmaktadır” dedi.

SON 44 YILIN EN KURAK YILINI YAŞADIK

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, MASKİ Genel Müdürlüğünün idari yapılanmasını çok hızlı tamamlayarak bölgenin en büyük idari binasını Malatya’ya kazandırdığını ifade ederek, “Uzun yıllar Malatya’ya hizmet edecek ana merkez ve ilçelerde yapılanmasını tamamladı. Master planları yaparak stratejik plan ortaya koydu ve yıllara göre adım adım gerçekleştiriyor. Kurulduğu günden beri her geçen gün iş yapma kabiliyetini yükselterek bugün 2 bin 400 kilometrelik altyapı çalışması gerçekleştirdi” diye konuştu. Son 44 yılın en kurak yılını yaşandığını anımsatan Çakır, “Merkez kaptaj suyumuzun seviyesi geçen sene ve bu sene en düşük rakamları gösterdi. Geçen yıl su seviyesinin düştüğü zaman üst katlara su çıkmıyordu. MASKİ’nin gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde çok şükür bu sene su sıkıntısı yaşamadık. MASKİ Genel Müdürlüğümüz oluşabilecek risklere karşı önlem almak için saniyede 700 litre su hacmine sahip 35 tane sondaj çalışması gerçekleştirdi. Uzun vadeli planlar yaparken bir yandan da risklere karşı çalışmasını yürütüyor. MASKİ’nin çalışması sadece merkezle sınırlı değil. 11 ilçemizde yaptığı hummalı çalışmalarla içme suyu ve kanalizasyon altyapısını tamamen yeniliyoruz” dedi. Doğu Kollektörünün çok önemli bir çalışma olduğunu da sözlerine ekleyen Çakır, "33 km’lik bir hat. Ana hat olduğu için 1000’lik 800’lük devasa borular kullanıyoruz. Bu nedenle maliyeti çok yüksek. 2. Etabında 95 kilometrelik çalışmalar yapılacak" dedi.

ATIKSU MİKTARI ARTACAK

MASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, 2017 yılı için planladıkları altyapı çalışmalarının 818 kilometre olmasına rağmen hedeflerini aşarak 972 kilometrelik hat çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi. 4 yıl içinde toplamda 2 bin 433 kilometrelik altyapı çalışması yaptıklarını belirten Özdemir, “Malatya merkezde kanalizasyona bağlı nüfus yüzde 94 oranında. Doğu Kollektörü Hattı çalışması tamamlanmasıyla birlikte günlük ortalama atıksu miktarı 30 bin metreküp artacak. Böylece tesisimizde toplam 150 bin metreküplük atıksu arıtılacak. Malatya merkez için kanalizasyona bağlı nüfus oranı Avrupa standartlara yani yüzde 97’lere ulaşmış olacak” dedi. 

Temel atma törenine İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İlçe Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Şereftin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen ile çok sayıda davetli katıldı. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz


Yorum Gönder