OSB MYO’nun temeli atıldı

Malatya İnönü Üniversitesi ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 2.Organize Sanayi Bölgesine(OSB) yapılacak Meslek Yüksek Okulu’nun(MYO) temeli atıldı.

Toplamda 31 dönüm alana sahip MYO kampüsünde derslik, atölye, idari ve sosyal hizmetler olmak üzere 4 ayrı blok yer alacak.

Malatya 2.Organize Sanayi bölgesinde düzenlenen temel atma töreninde konuşan Bakan Tüfenkci, Türkiye’de az sayıda bulunan Meslek Yüksek Okullarından bir tanesinin Malatya’ya kazandırmanın önemli olduğunu ifade ederek, “Geçtiğimiz aylarda Meclisten geçerek yürürlüğe giren OSB kanununda meslek yüksekokullarının kurulmasına izin verdiğimiz gibi teşvik kapsamına da aldırdık. Bunun tek nedeni var. Çağın teknolojilerini yakalayabilmek, ayak uydurabilmek ve yeni teknolojileri Türkiye’ye kazandırmak. Burada yetişen elemanların bu teknik becerileriyle beraber yeni inovasyonlarla, yeni üretim tekniklerinin oluşturulması için bunları yapıyoruz” dedi. Sanayicinin ihtiyacını karşılamaya ve küçük sanayici dahil olmak üzere çıraklık eğitimini 6767 sayılı kanun ile 12 yıllık zorunlu hale getirildiğini anlatan Bülent Tüfenkci, “Meslek ve teknik eğitimde öğrencilerin beceri kazanabilmeleri için staj için kapılarını açan işletmelere devlet desteği sağladık. Yani onların birtakım ücretlerinin yarısını SGK primlerini devlet olarak bizler karşıladık.  Yine bu Meslek Teknik Liselerinin gelişmesi adına biz önlisans programlarına geçiş de ilave destekler sağladık. Meslek Lisesi mezunlarının tamamına teknisyen ünvanını vermeye başladık” diye konuştu.

MESLEK LİSELERİNİ HAYATA MONTE ETMELİYİZ

Meslek liselerinin çok hızlı bir şekilde yeniden hayatın içerisinde monte edilemediğini söyleyen Malatya Valisi Ali Kaban da, “Maalesef bir dönem yanlış bir politika yüzünden sırf belli bir kesim okulları ortadan kaldırmak adına mesleki eğitiminde bütün aranan elemanlarını yetiştirecek sistemi mahvettik. O dönem için zarar görmesi düşünülen İmam Hatipler dikkat ederseniz çok hızlı bir şekilde yeniden hayatın içerisinde monte edilebildi. Ancak aynı şeyi mesleki eğitim için söyleyemiyoruz. Ciddi manada zor bir iş çünkü. Bir kez orada bir kesinti oldu mu o kesintiyi, tekrar bağlayabilmek ciddi manada zaman gerektiriyor” dedi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası(MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise hükümetin verdiği destekle İnönü Üniversitesinin de sahiplenmesiyle sanayicinin bir hayalinin faaliyete geçirildiğini belirterek, “ Ara eleman açığını kapatmak için meslek yüksekokulları ve meslek lisesi mezunlarına ihtiyaç duyduğumuzu, ihtiyacı karşıladığımız zaman bizim dünyadaki rakiplerimizle rekabet gücümüzün de artacağının farkında ve bilincindeyiz. Türkiye şartlarında 28 Şubat’ta yaşanan olaylardan dolayı meslek liselerinin önü kesildi. İstediğimiz oranda meslek liselerindeki okuma oranını hala belli bir seviyeye getiremedik” diye konuştu.

SANAYİCİLERİMİZ KONTENJAN VERECEKLER

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’da temelini attıkları OSB Meslek Yüksekokulu ile İnönü Üniversitesine yeni bir okul ve yeni bir kampüs daha kazandırdıklarını belirterek, “Okulumuzun OSB içerisinde yer alması öğrencilerin adeta bir laboratuvar ortamında eğitimlerini sürdürmelerine imkan sağlayacaktır. Malatya Ticaret ve Sanayi odasının koordinatörlüğünde sanayicilerimizle protokol imzalayacağız. OSB meslek yüksekokulumuzda açılacak programlar, okutulacak dersler ve ders içerikleri sanayicilerimizin görüşleri alınarak iş dünyasının ihtiyacına uygun olarak hazırlanacaktır. Sanayicilerimiz kapasitelerine göre bir kontenjan verecekler. OSB meslek yüksekokulumuzda 3+1 dediğimiz bir sistem uygulanacaktır” ifadesinde bulundu. Yapılan konuşmaların ardından MYO’nun temeli atıldı. Haber-Foto: Yusuf Cici- A. Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder