İstihdam fuarı açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Malatya İŞKUR işbirliğiyle düzenlenen “6. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı” açıldı.

Malatya Valiliği koordinesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR Malatya Müdürlüğü iş birliğiyle açılan fuar Cumartesi akşamı sona erecek. Vali Mustafa Toprak,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğinin istihdamın artışında etkili olduğunu söyledi. Toprak, “İşe yeni başlayacak tüm çalışanların, vergi, sigorta, damga vergisi gibi tüm yüklerinin devletimiz, Bakanlığımız tarafından yüklenilmesi de bu konuya verilen önemi göstermektedir. Çocuklarımızın piyasanın ihtiyacı olan mesleklerde yetişmesi için meslek liselerinin teşvik edilmesi, onların önünün açılması ve gelen talepler doğrultusunda yeni branşların açılması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Lise, yüksekokul ve üniversiteyi bitiren gençlerimizin elinde meslek olması ‘ben her şeyi yaparım’dan öte, ‘Ben şu konunun uzmanıyım. Ben şu konuda eğitim aldım’ demesi gerekiyor” dedi.

11 bin kişiye istihdam

Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak, istihdam seferberliği için yapılan çalışmalara değinerek, düzenlenen komisyonun yoğun bir şekilde çalışmaları sürdürdüğünü ifade etti. Kabak, “Bu yıl 6.sı düzenlenen istihdam fuarında Malatya’da olmaktan büyük bir keyif duymaktayım. Küresel toplumun içinde bulunduğu tehlike istihdamsız büyümedir. Yeni istihdam alanlarına imza atmamız gerekiyor. 2 milyon kişiye istihdam temin etmeliyiz. O halde bu hedefi tutturmak için geceli-gündüzlü çalışmak zorundayız. Malatya'dan 11 bin kişinin istihdam edilerek programa destek verilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. İş beğenmeme sorunumuz var. Bu önemli bir sorundur. Kaliteli iyi işlerde herkes çalışmak istiyor ama bunun da bir noktada başlaması gerekiyor. Masa başında çalışanlara da, makine başında çalışanlara da ihtiyacımız vardır” diye konuştu.

45 firma katıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan da belediye olarak kentte 5 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, düzenledikleri fuara ise 45 firmanın katıldığını söyledi. İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman ise düzenlenen fuarın çalışma hayatına önemli katkılar sağlayacağını, amaçlarının işveren ile iş arayanları buluşturmak olduğunu kaydetti. Konuşmaların sona ermesinin ardından fuar sonrasında önceki yılda istihdama katkı sunan firmalardan CMC, Çalık Tekstil, Baykanlar Tekstil, Taha Tekstil, Malatya Sentetik Çuval, BİM Birleşik Marketler, Özdallar Ayakkabının firma temsilcilerine plaket verildi.

Kimler katıldı?

Fuarın açılış törenine Malatya Valisi Mustafa Toprak. Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, Millî Eğitim İl Müdürü Ali Tatlı, SGK İl Müdürü Ayten Kara, Malatya Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fatih Ilıcak, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçicek, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, İş-Kur Malatya İl Müdürü Vahap Toman, Yeşilyurt Belediye Başkan vekili Haydar Şahin, Battalgazi Belediye başkan vekili Zafer Kırçuval MTB Gürsel Özbey ile vatandaşlar katıldı. Haber-Foto :Hacı Bayram Gür-A. Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder