Referandum anketleri

16 Haziran'daki referandum öncesi birçok anket yapılıyor. Peş peşe açıklanan anket sonuçlarında bazen rakamlar tamamen değişiyor.

İşte son yapılan anketler ve sonuçları;

ORC: 36 ilde 3140 kişiye "referandum'da evet mi hayır mı" diyeceklerini sordu. 1-7 Mart arasında gerçekleştirilen anket çalışmasında ‘evet' oyları yüzde 57,2 çıkarken, ankete katılanların yüzde 42.8'i ise 'Hayır' oyu kullanacağını söyledi. Anayasa değişikliğinin kabul edileceğine inananların oranı da yüzde 59,6 oldu.

GENAR: Referandumda 'EVET' diyenlerin oranı %55. Hayır diyenlerin oranı yüzde 45. Ankete katılanlardan, AK Parti seçmeninin yüzde 96'sı, MHP seçmeninin yüzde 46'sı referandumda “evet” diyeceğini belirtirken, CHP seçmeninin yüzde 10'u, HDP seçmeninin de yüzde 4.5'i “evet” diyeceğini ifade etmesi dikkat çekti.

A&G Son genel seçimlerin tek bileni olan A&G araştırma şirketinin referandum anket sonuçlarına göre evet oyları yüzde 54 oldu. Adil Gür'ün anketine göre hayır oyları da yüzde 46 civarında. Adil Gür, "Evet oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan'a duyduğu güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor' bilgisini verdi.

KONSENSUS: Sektörün önemli araştırma şirketlerinden Konsensus şirketinin sitesinden verdiği referandum anket sonuçlarında Evet diyenlerin oranı yüzde 59, Hayır diyenlerin oranı yüzde 41 olarak görülüyor.

MAK: Anket sonuçlarına göre referandumda 'Evet' diyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 13 olan kararsızların dağılmasıyla yüzde 59,77 olarak ortaya çıkıyor. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 40.23. "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna gençlerin yüzde 56'sı "Evet çıkar”, yüzde 31'i ise "Hayır çıkar” yanıtını veriyor.

METROPOL: Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet' ve ‘hayır' oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46'ya çıkıyor. Anketlerde genç seçmenlere sorulan "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56'sı "Evet çıkar”, yüzde 31'i ise "Hayır çıkar” yanıtını verdi.

OPTİMAR: 26 ilde 3 Ocak - 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.

GEZİCİ: Bugüne kadar hiçbir seçimin sonucunu bilemeyen Gezici'nin referandum anket sonuçlarına göre halkın yüzde 41.2’sinin ‘EVET’, yüzde 58.2’si ise ‘Hayır’ diyecek.

AKAM: Referandumda 'hayır' çıkacağını iddia eden anketler sonuçlarından birini de AKAM şirketi yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM'ın iddiasına göre Evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

BAŞBAKAN'IN MASASINDAKİ 3 ANKET

Başbakan Binali Yıldırım'ın masasında bulunan 3 anketin sonuçları şöyle;

- Yüzde 53.8 evet, yüzde 46.2 hayır.

- Yüzde 54 evet, yüzde 46 hayır.

- Yüzde 54.5 evet, yüzde 45.5 hayır.

MALATYA’DA EVET ÖNDE

Öte yandan Cumhurbaşkanlığına sunulan il il araştırma sonuçlarında Malatya’da evet diyenlerin oranı 64 ila 70 aralığında değişiyor. Öte yandan kulislere göre, referandum öncesi Malatya’da hangi cemaat ve grupların nerede durduğu ve envanterinde nelerin yer aldığı konusunda da bir çalışmanın olduğu öğrenildi. Haber Merkezi

Yorum Gönder