Teşvikleri değerlendirin

Malatya Valisi Mustafa Toprak, hükümet tarafından tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik verilen desteklerin üreticiler tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Malatya ili Kırmızı Et Üreticileri Birliğinin 2016 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Ticaret Borsası Gürsel Özbey, Tarım İl Müdür Yardımcısı Zülküf Yıldırımoğlu, Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop,  Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu Başkanı İhsan Akın, Malatya Süt Üreticileri Birlik Başkanı Aziz Kurtoğlu, Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma, Organik Meyve Üreticileri Birlik Başkanı İlhan Tursun ile çok sayıda üretici katıldı. Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, devlet tarafından daha önce verilen 300 TL desteğin 150 TL’ye düşürülmesini eleştirdi. Taneli, “Dolayısıyla Kayıt dışılık ve merdiven altı kesimler çoğaldı. Devletimizden olanlardan verilen teşvikin tekrar yükseltilmesini istiyoruz. Devlet küçükbaş hayvanlarda çoban desteği sağlıyor. Çok doğru ve yerinde bir destek çünkü çoban bulunamıyor bu desteğin büyükbaş üretimi yapan üreticilerde sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Kente göçü önlemeliyiz

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de, köyden kente göçün önüne geçilmesinin önemine değinerek, “Elimizden geldiği sürece köyde-kırsalda yaşayan insanların hayat standartlarının yükseltilmesi için önlerindeki engelleri bir bir kaldırmaya gayret gösterdik. Kırsaldan kente göçün önlenmesi için birçok destekler verdik. Şimdi köyden kentte dönüşlerin önlenmesi için katkı sunacak projeler çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise belediye olarak Malatya'nın tarımsal anlamda gelişmesi için her türlü teknik ve proje anlamında her zaman destek ve katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Malatya'nın kayısısı ile birlikte hayvan üretiminde de başarılı olması için belediye olarak üzerlerine düşen çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Düve destekleri var

Vali Mustafa Toprak da, “Görüyorum ki hayvancılık konusunda da son dönemde önemli katkılar ve destekler var. Tarımsal üretim ve hayvansal üretim devamlı desteklenmesi ve katkı sağlanması gereken bir alan. O anlamda destekler çok önemli. Burası özellikle gebe düve anlamında bir pilot il ve teşvik tedbirlerinin merkezinde yer alıyor. O anlamda bu avantajı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Diğer küçükbaş hayvanlarında teşvik kapsamına alınması noktasında da umuyoruz ki çalışmalar devam ediyor. 32 ilde yürütülen düve yetiştiriciliği projesi. Bu çok önemli ve büyük bir proje. Ülkemizi özellikle dışarıdan et ithal etmeyecek nokta da kendi yerli ve milli üretimi gerçekleştirebilecek manasında bir proje. Bu anlamda bu projenin içerisine Malatya’nın da dahil edilmesi çok önemli. Özellikle koç yetiştirmesi noktasında ilave tedbirlerle birlikte hem küçükbaş hayvancılığı hem de büyükbaş hayvancılığı kırmızı et üretimi iyi bir sonuç alabilecek şekilde üreticilerimizi, vatandaşlarımızı memnun edebilecek iyi bir noktaya gelebilir” dedi. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder