En güzel kuzular seçildi

Kuzuların hepsi güzel, Zamanından önce kuzular kesilmesin

Bu yıl altıncısı düzenlenen en güzel Kuzu yarışmasına Malatya Valisi Mustafa Toprak, Gıda Tarım İl Müdürü Tahir Macit, Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın, Malatya ili Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği İhsan Akın, Ziraat Odası başkanları, hayvancılık sektörü ile ilgilenen Birlik başkanları, hayvan yetiştiricileri sektör temsilcileri katıldı.

 Düzenlenen en güzel kuzu yarışmasında Arapgir ilçesinden Basri Akkaya birinci, Darende ilçesinden Abdullah Türkmen ikinci, Battalgazi ilçesinden Yunus Demirkol üçüncü, Yeşilyurt ilçesinden Zerrin Hanbay dördüncü, Arapgir ilçesinden Ümit Arslan ise beşinci oldu.

Yarışmada birinci olan yarışmacıya tam altın, ikinciye yarım altın, 3. 4.ve 5 cilere ise çeyrek altın hediye edildi. Yarışmaya katılan tüm üreticilere ayrıca ilaç ve yem verildi. Tüm ilçelerden yarışmaya 30 üretici katıldı. Akkaraman ırkı koyunlar arasında yapılan yarışmada, ırk özellikleri, genel sağlık durumları, yaş aralığı ve cinsiyet özellikleri dikkate alındı.  Yarışmanın juri üyeliklerini Gıda Tarım İl Müdürlüğü veterinerleri üslendi.

 Milli hasılaya katkı sağlıyoruz

 Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın konuşmasında, geleneksel hale getirilen en güzel kuzu yarışmasının bu yıl 6.sını düzenlediklerini kaydetti.  Akın konuşmasında gıda ve su olmadan hiçbir canlının yaşayamayacağında dikkat çekere, bu amaçla kırsalda çalışan üreticilere destek verilmesini istedi. Akın konuşmasının devamında ise; “Yetiştiricilerimize sadece Bakanlığı'nın verdiği destek ya da devletimizin hükümetimizin verdiği destekle değil tüm kurum ve kuruluşlarının bizlere destek olmasını yenilemiş olalım. Elleri nasırlı insanların birçok ihtiyaçları var. Bu insanlar Elektriği, yolu, suyu, tuvaleti olmayan yerlerde üretim yapıyorlar. 6 ay 7 ay oralarda kalarak milli hâsılaya katkı sağlıyorlar. Bizler üreticileri temsilen her zaman söylüyoruz. Küçükbaş hayvan etinin ne kadar değerli olduğunu anlatmamıza gerek yok. Konu ile ilgili olarak iki yıldır çalışma yapıyoruz. Küçükbaş hayvan eti organik doğal bin bir çeşit otla beslenen, en sağlıklı, en hijyenik anlamda yapılması noktasında çalışmalarımız var. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz.” dedi

 Bölgenin en büyük fuarı haline geldik

Kültür Aş.  Genel Müdürü Sabri Akın ise konuşmasında, fuara olan ilgiyi artırmak amacıyla bu tür yarışma ve etkinlikler düzenlediklerini kaydederek; “Fuarımıza yaklaşık 30 ilimizden 150 civarında firmamız katılım sağlamıştır. Fuarımız, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden, Orta Anadolu'daki illerimiz ile en kapsamlı fuar özelliğini kazandı. Fuarımıza katılımı artırmak için birtakım sosyal etkinlikler düzenliyoruz. En güzel dana yarışması, en iyi bal yarışması, en iyi kuzu yarışması gibi yarışmalarla dikkat çekmek istiyoruz. Fuarda Sosyal etkinliklerin yer alması ayrıca katılıma da katkı sağlamaktadır. Yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Valime, Büyükşehir Belediye başkanımıza ve destek sağlayan sivil toplum kuruluşlarımızın teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

 Et tüketimi arttı

 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, Ülkemizde kırmızı et konusunda talep dengesizliği olduğunu ve bu nedenle dışarıdan hayvan ithal etmek zorunda kalındığını hatırlatarak; “Bunun sebebi hayvan sayısının azalması değil, bunun sebebi talebinin artmasıdır. 2002 yılından 2016 yılına kadar nüfus artış hızının yüzde 23'e artış olmuştur. Et tüketimini ise yüzde 43 olmuştur. Et tüketiminin nüfus artış hızından fazla olmasına rağmen hala ihtiyacımız var. Bu da ülkemizin zenginleştirerek, daha çok arttığını gösteriyor. Küçükbaş hayvan etinin tüketimi büyükbaş hayvan eti tüketimine göre yüzde 25 oranındadır. Ülkemizdeki et tüketiminin küçükbaşlarda da yüzde 50 lere geldiği takdirde bu sorunun çözülmesi anlamına geliyor. Bu anlamda da küçükbaş hayvanların desteklenmesi gerekiyor. Bakanlığımız bu bağlamda hem damızlık koyun keçi yetiştiricilerine desteği var, hem yerinde ıslah çalışmalarına desteği var. Ayrıca Sürü yöneticiliği, yani çoban bulmada sıkıntı çeken işletmelerimiz açısından çobanlara da ekonomik anlamda destekleri var. Bu desteklerin devam ettiği takdirde küçükbaş hayvan etinin tüketiminin artması sorununu çözecek diye düşünüyorum.” Diyerek görüşlerini paylaştı.

 Üreticilerimizin sıkıntılarını gidermemiz lazım

 Son olarak söz alan, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya’nın fuarlar kenti olma noktasında emin adımlarla yürüdüğünü kaydetti. Hayvan üreticilerinin sıkıntılarını bildiklerini ve bu konuyu yakinen takip ettiklerini dile getirdi. Toprak ; “Malatya'daki fuarcılık noktasında iddialı fuarlarımızdan birisidir. Bu fuar bu iddiamızı daha da içerisine doldurarak sürdürmek istiyoruz.  Malatya'yı bir fuarlar kenti yapma noktasında önemli hedefe emin adımlarla hep birlikte yürüyoruz.  Bu tür yarışmaların da bu hedefimizde güçlendirici bir katkı sağladığını ifade ediyorum. Daha önce değişik yarışmalar yapıldı. Buzağı yarışması, bal yarışması yapıldı. Bugün kuzu yarışması yapılıyor. Bunlar beslenme noktasında önemli bir sektör. Bu anlamda tüm üreticilerimize ve bu konuda katkı sağlayan yereldeki tüm bileşenleri kutlamak lazım. İnsanoğlunun, bizim yaşamamız mevcut kıt kaynakları, gelecekte yaşayacak insanlara ulaştırabilmek için bunları çok iyi kullanmamız, rantabl kullanmamız, ekonomik ve verimli kullanmamız lazım.  Bir anlamda da bunu sürdürebilmek için üreticilerimize mutlu ve mesut etmek lazım. Bu anlamda bu çalışmaların hepsi önemli katkı sunuyor.

 Buğday ve koyun yaşamın kaynağıdır

 İnsanların yaşaması için en önemli alanlar var. İnsan ayakta kalmak ve yaşamak istiyorsa gıda ve beslenme vazgeçilmez bir alandır. O alanı sürdürebilir kılan iki tane nesne var Bunlardan bir tanesi buğdaydır ana ürün olarak ikincisi de koyundur.  Buğday ve koyun insan beslenmesinin vazgeçilmez iki unsurdur. Bunları destekleyen keçidir, büyük baş hayvan vardır. Doğanın değişik ürünleri vardır. Ama esas ana temelleri olarak Buğday ve koyundur. Bu gelişmelerin tüm Kırsal kesimde devam ettirmesi gerekir. Bu anlamda hükümetimizin ve yerel yönetimlerimizin, ziraat odalarının, damızlık koyun keçi birlikleri, kırmızı et üreticileri, sektör kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte bu üretimi devam edebilmek adına önemli katkılar sunuyorlar. Toplam Nüfus artışı ile birlikte Türkiye tüm hayvan artışının da artması gerekmektedir. Buna uygun üretimini, uygun zeminlerde ve uygun alanlarla yaşatmak zorundayız. Meraların iyi bir şekilde üreticilerimize kullandırılması gerekiyor. Bu konuda da hükümetin çok önemli çalışmalar yürüttüğünü de biliyorum.

 Sürü yöneticiliği çok önemlidir

 Ayrıca sürü yönetimi çok önemlidir. Bu sürü yönetimi konusunu iyi bir şekilde başarabilirsek,  bu yönetimi iyi bir şekilde kullanabilirsek, bu anlamda da üretim artışının da sağlayabileceğiniz. Burada sürü yönetimi de bunların bir parçasıdır.  Sürü yöneticisi dediğimiz modern anlamada Çoban noktasının da üreticilerimiz, çok ciddi sıkıntılar çekiyor.  Bu sürü yöneticisi dediğimiz alanları da müdürlüklerimi ve birliklerimizle düzenlememiz gerekiyor.  Vatandaşlarımızın üreticilerimizin bu konudaki ihtiyaçlarını da karşılamamız gerekiyor. O konuda da etkin sertifikasyon çalışmalarının hep birlikte yapıldığını da izliyorum.Bu tarım fuarı mızı güzelleştiren bu yarışmanın güzelliklere vesile olmasını diliyoruz. 

Kuzu kesimleri zamanı gelmeden yapılmasın

 Biraz önce baktık o koyunlar kendi çocuklarımız gibi. Onlara kıymak mümkün değil. Her hayvanın de zamanında, işin doğrusu kesilmesi lazım. Bunu da temenni ediyoruz.  Bu güzelliğin ailelerle birlikte, çocuklarımızla birlikte, çiftçilerimiz, yöneticilerimizden birlikte bir bayram havası içerisinde Burada kurtlandığını da görüyorum.  Bu güzellikleri bize yaşayan Tüm sektör temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Ben tekrar bu fuarın herkese hayırlı olmasını diliyorum. Dışarıdan, yurtiçinden, değişik bölgemizden ilimizden, fuarımıza her bir noktada katılan tüm üreticilerimize çiftçilerimize sektör temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 Daha sonra Koyun ve Keçi yetiştiricilerine yaptıkları destek ve katkılardan dolayı, Esenlik A.Ş Genel Müdürü Hulusi Boyraz, Süt üreticileri birliği başkanı Aziz Kurtoğlu, işadamı Mevlüt Ataş, Apex yönetim kurulu başkanı Önder Aksuoğlu ve Çerkezoğlu Hayvancılık temsilcisine İhsan Akın tarafından plaket verildi.

 Haber-Foto: A.Vahap Kaygusuz

 

Yorum Gönder