2019 beklenmeyecek

AK Parti Genel Merkez yönetimi, referandum sonuçlarını gece yarısı partide değerlendirdi.

Parlamenter sistem yerine cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirilmesini ve cumhurbaşkanına geniş yetkiler verilmesini öngören anayasa değişikliğinin önceki gün yapılan referandumda kabul edilmesinin ardından üç değişiklik 2019 yılı beklenmeden yürürlüğe girecek.

Kabul edilen düzenleme ile ilk üçü hemen yürürlüğe girecek olanlar olmak üzere uygulamaya girecek olan değişiklikler şöyle: “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun ismi 30 gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu olarak değişerek, üye sayısı 22'den 13'e, daire sayısı da üçten ikiye düşürülecek. Adalet Bakanı ile müsteşarının doğal üye olacağı Kurul'un dört üyesini cumhurbaşkanı, yedisini TBMM seçecek. Askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmesi şartı kaldırılmasıyla, cumhurbaşkanının partisine üye ve genel başkan olabilmesinin önü açıldı”

Ak Parti seçmeni yaşlanıyor

Öte yandan AK Parti Genel Merkez yönetimi, referandum sonuçlarını gece yarısı partide değerlendirdi.  Yapılan ilk değerlendirmelerde, “Seçmen yola devam dedi, ama özeleştiri de istedi” yorumu yapıldı. Parti yöneticileri referandum sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmelerinde, “Belediyelerimiz sonucu olumsuz etkiledi. Seçim, 15 Temmuz’la kazanıldı. Eyalet tartışması iki puan götürdü. Sonuçlar teşkilatlardaki değişimi hızlandıracak. Seçmen ülkeyi yönetmek için ‘uzlaşın’ dedi. Kıyı şehirlerinde dikkat edilmezse yerel seçimler kaybedilir. İstanbul üzerinde özel çalışma yapılmalı. Sonuçlar kabine değişikliğini hızlandıracak. Cumhurbaşkanlığı seçimi için MHP ile ittifak sürecek. AK Parti seçmeni yaşlanıyor. Gençler, eğitimliler ve kentliler AK Parti’den uzaklaşıyor” şeklinde oldu. Edinilen bilgilere göre, 7 Şubat 2015 tarihinden itibaren Malatya’da yapılan anketlerin de karşılaştırılmalı raporları incelendiğinde Malatyalı seçmenin referanduma en çok destek verdiği tarihin(yüzde 73.0) 2017 yılı Şubat ayı olduğu, 9 Nisan 2017 tarihinde yapılan son araştırmada ise yüzde 71.0 destek çıkmıştı. Haber Merkezi

Yorum Gönder