Kardeşliğin temeli sarsıldı

Malatya Müftülüğü tarafından "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" adlı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi. Vali Mustafa Toprak, dünyanın her yerinde kan ve gözyaşının olduğunu, kardeşlik binasının temelinin sarsıldığını belirtti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayında düzenlenen etkinlik Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlahi, şiir ve ezgilerin okunduğu etkinlik sinevizyon gösterimiyle devam etti. Etkinliğe katılan Malatya Valisi Mustafa Toprak, yaptığı konuşmada, Dünyanın her yerinde kan ve gözyaşının olduğunu, kardeşlik binasının temelinin sarsıldığını belirtti. Toprak, "Günümüzde üzülerek şahit olmaktayız ki rahmet Peygamberinin ümmeti, hoşgörü dini İslâmiyet'e mensup milletlerin bir kesimi kan ve gözyaşına duçar durumdadır. O’nun en büyük eseri olan kardeşlik binasının temeli sarsılmaktadır. Neden çünkü Hazreti Peygamberimizin yüce Allah'tan getirdiği buyruklarının saadet vesilesi ile Hazreti peygamberimiz tarafından bize aktarılan hükümlerini geçersiz kılacak şekilde o tebliği ettiği emirlerden, bu güzelliklerden, güzel yaklaşımlardan uzaklaşmış olmamızdan dolayıdır. Bunların içeriğini kaybetmemiz, o sıkıntıları dünya ile birlikte, özellikle İslam ve Müslüman olarak ifade ettiğimiz toplumlar çekmektedir. Bu anlamda Hazreti peygamberimizin örnek kişiliğinin zikir edileceği bu müstesna hafta içerisinde onun tabirlilerini daha iyi anlamak insanlık için hayata bir kurtuluş vesilesi ve reçetesi olan veda hutbesinde ifade edilen ilkelere sıkı sarılıp bu ilkeleri hayatımıza tatbik etmek gerekiyor” dedi.

Hoşgörü toplumu oluşmalı

Toprak, “O’nun eksikliği barış kardeşlik ve hoşgörü tohumlarının ekilmesi arz etmektedir. Dolayısıyla her bir Müslümanın yılın her günü ve her saatinde, rahmet peygamberinin işaret ettiği istikamette yürümesi ve her fırsatta onu başka insanlara anlatması, hoşgörü toplumunun yeniden oluşmasına imkan sağlayacaktır. Ben ancak bu kadar ifade etmekle iktifa ediyorum ve hakikaten başta Diyanet işleri Başkanlığımızın tanıtım filminde de gördüğümüz üzere çok güzel ifadeler vardı.  Hak için İçin kardeşlik için emin olacağız. Emanet ehli olacağız. O emanetini kendimizden bileceğiz. Müslümanlar olarak inananlar olarak bir başkasının bir Müslümanın dilinden mümin insanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Biz bunu gerçekleştirebildiğimiz ölçüde başka bir konuya da bakmaya gerek yoktur. Allah aziz milletimizi her türlü beladan sıkıntıdan muhafaza eylesin. Birliğimizi kardeşliğimizi sevgimizi asla eksik etmesin. Allah’ın rahmeti bereketi hidayeti hepinizin hepimizin, ülkemizin milletimizin üzerine olsun” diye konuştu.

Alimler ilmi çoğalttı

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan da, “Bu tema özel bir tema, Hz. Ali efendimiz diyor ki, “İlim bir nokta idi alimler onu çoğalttı” diyor. Bir hakikat noktasını Diyanet İşleri Başkanlığı esas almış. Güven kelime olarak baktığımız zaman imandan geliyor. İbranice ’de, Süryanice ’de ,Arapça ’da bu dillerin içinde de eman diye geçer. Eman güvene dayanır. Emanet güvene dayanır. Amin deriz güvene dayanır, her şeyin başını başı güvendir. Bu kavram günümüzde inanılmaz önem arz ediyor Bunun nedeni ise dünyadaki gelişmeler. Hepimiz yakından takip ediyoruz. Norveç'te Almanya'da bombalar patlıyor. Arap dünyası hepiniz malumunuz müthiş bir şekilde Arap baharı diye karıştı. Bütün dünya kaynıyor. Görünmez bir el olanca şiddetiyle dünyadaki güvenini sarsmaya çalışıyor. Bir kaos yaratılmaya çalışılıyor. Yeni bir dünya düzeni kurmaya çalışıyorlar. Hedef olarak da İslam dünyasının seçmişler. Özellikle Güven kavramını seçmişler. Biz bunu 15 Temmuz'da daha önceki süreçlerde yaşadık. Değerli hocamız 15 Temmuz’da iç güvenliği hedef aldı. Sadece can güvenliğini hedef almadı. Devlete olan güveni, yöneticilerimize olan güveni de birbirimize olan güveni hedef almak. Bilim adamları fiziki ihtiyaçtan sonra en önemli ihtiyacın güvenlik ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. Güvenlik ihtiyacının çeşitlerinden hocamız bahsetti. Gıda güvenliği, ekonomik güvenlik, dini güvenlik, ilmi güvenlik var, aklın güvenliği var. Bunlar tüm cephelerden saldırı altında. Güvenliğin özü nedir güvenliği nasıl ulaşırız soruları cevaplarını yüce kitabımız ve Peygamber efendimiz vermiş” şeklinde konuştu. İl Müftüsü Ümit Çimen ise yürekleri, gönülleri, evleri, sokakları ve iş yerlerini Hazreti Muhammed'i misafir etmeye hazır hale gelmesi gerektiğini aktardı. Programa, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, il Jandarma Alay Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, imamlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Programa katılanlara gül dağıtıldı. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder