TEŞKİLATLAR YENİLENECEK

Referandum sonuçlarının Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından AK Parti Malatya’da il ve ilçelerde yılsonuna kadar kongreye gidecek.

AK Parti yetkililerine göre, Teşkilatlar 15 Temmuz darbe girişiminde ve referandumda gösterdiği performansa göre yeniden şekillenecek, birçok yeni isim yönetimlerde yer alacak.

SON FETÖ KIRINTISI DAHİ KALMAYACAK

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “AK Parti bir kongre sürecine girmiş durumda. İlçelerimizden, illerden başlayarak bu yılsonuna kadar bütün kongrelerimizi yenileyeceğiz, bir kan tazelemesi yapacağız” sözleri parti teşkilatlarını harekete geçirdi. 17-25 Aralık sürecinin ardından kendi içinde başlattığı FETÖ temizliği çalışmalarını yoğunlaştıran Ak Parti’de MYK, partideki son FETÖ kırıntılarını da temizlemek amacıyla yenilenme sürecinin başlatılmasına karar verdi. Parti'de önce delege seçimleri sonrasında il ve ilçe kongreleri yapılacak.

İL YÖNETİMİNİN ÇOĞUNLUĞU DEĞİŞECEK

İl ve ilçelerdeki kongreler sona erdikten sonra sıra 2018 yılında yapılması beklenen 6'ncı olağan kongreye gelecek. İşte o kongrede yenilenen teşkilatların yeni delegeleri sandık başına gidecek. Olağan kongre sonrasında 2019 Mart yerel seçimleri, 3 Kasım 2019 birleştirilmiş Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlıkları başlayacak. AK Parti mevcut İl Başkanı Hakan Kahtalı’nın yeniden aday olacağı kulislerde konuşulurken, mevcut 50 kişilik il asil yönetiminin ise, yüzde 60’ının değiştirileceği bekleniyor.

ÇALIŞMAYAN TEŞKİLATLAR GİDECEK

Öte yandan AK Parti Genel Merkezi sonuçları değerlendirmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda il il analizler yapılacak, sonuçlar anketlerle değerlendirilecek. Önümüzdeki hafta Malatya’da vatandaşa, “Neden evet, neden hayır” soruları sorulacak. Kulislere göre kentte 1 Kasım 2015 seçimlerine göre referandumdaki 8 puanlık düşüşün nedenleri ise, birkaç başlıkta toplanıyor. Bu çerçevede FETÖ operasyonlarında yapılan yanlışlıkların yüzde 1’lik bir etkisi olacağı belirtiliyor. Ekonomik göstergeler, bazı ilçe teşkilatlarının çalışmadığı tespiti de hayır oylarını arttırdığı yönünde. Haber Merkezi

Yorum Gönder