Hizmet sahamız arttı

Hedefimiz Malatya’yı daha da büyütmek

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Belediyesinin büyükşehir statüsüne kavuşmadan önce 212 kilometrekarelik hizmet alanının olduğunu, yeni statü ile birlikte hizmet alanının 60 kat artarak 12 bin 312 kilometre kareye çıktığını hatırlatarak, “3 yıllık büyükşehir sürecinde önemli hizmet ve yatırımlar yaptık. Hedefimiz Malatya’yı daha da büyütmek” dedi.

Başkan Ahmet Çakır, Nikah Sarayında düzenlediği basın toplantısında Malatya Büyükşehir Belediyesinin faaliyetleri ile ilgili bir değerlendirme yaptı. Malatya genelinden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesinin, 13 ilçe, 716 mahalle ve bin 150 mezraya hizmet götürdüğünü belirten Çakır, yapılan faaliyetler hakkında bilgiler vererek, “İmar, ulaşım, turizm ve jeolojik gibi ana planlar tamamlandı. KUDEB’le kültür varlıklarına sahip çıkıldı, MASKİ’nin 2071 hedefleri doğrultusunda 325 milyon tutarında 2 bin 567 km altyapı hizmeti yapıldı. Kentlere kimlik kazandıran caddelerle ilgili olarak önemli caddeler açtık. Küçük caddeleri bulvar haline getirdik, Güney ve kuzey kuşak yollarının önemli mesafelerini açtık. Bunun yanında Malatya’ya özgü bir çevreyolu düzenledik ve toplamda 3 bin 253 km asfaltlama yaptık. 584 de km de yeni yol açtık, yine 2 bin 342 km yol genişletme çalışmaları, 42 köprü ve 30 adet menfez yaptık. Şire Pazarı, Akpınar ve Bakırcılar Çarşısını düzenledik, 8 adet üst geçit, 15 adet kavşak yaptık” ifadelerini kullandı.

Trambüsle günde 30 bin yolcu taşıdık

Kernek, Kanalboyu ve Hürriyet Parkını düzenlediklerini de hatırlatan Başkan Çakır, “Sanat Sokağı, Sanat Galerisi, Gençlik Merkezi gibi insana dokunan hizmetler yaptık. Kerpiç Evleri ayağa kaldırdık, Yaşam ve Spor Merkezi, Nikah Sarayı, Kernek Külliyesi, Çocuk Trafik Eğitim Parkı gibi projeleri bitirerek hizmete sunduk. 20 civarında çeşme, 3 saat kulesi, yeni Gasilhane ve kapalı spor salonu yaptık. Başta amatör spor kulüpleri olmak üzere spora ve sporcuya da önemli destekler verdik. Bunların yanında ilçeler garajı, Doğu ve Arapgir Garajı, 2 adet ilçe mezbahanelerini hizmete geçirdik. Türkiye’de ilk defa hayata geçirdiğimiz trambüsle günde 30 bin yolcu taşıdık. Çöpten ve güneşten elektrik üreten santraller kurduk. Yaptığımız fuarlarla ilimize katkı sunduk” diye konuştu.

Tarım alanlarını imara dahil etmedik

Başkan Çakır, “Malatya’nın sağlıklı su yönetimini MASKİ hayata geçiriyor. Sadece kentlerde değil kırsal bölgelerde değil kent içindeki caddeleri de büyük bulvarlara dönüştürdük. 1 metre tarım alanını imarlı alana dahil etmedik. Şayet bir ilde nüfus büyüyorsa iyi planlama yapılmalı. Biz de bunu yapıyoruz. Yol yapımı çalışmalarında büyükşehirler içerisinde rekor kırdık. Şehrin her bölgesini yaşanabilir hale getirmeye çalışıyoruz ”dedi. Bir kentin kalkınmasının binaların yükselmesi ile değil insanların bilinçlenmesiyle olacağını kaydeden Başkan Çakır, ayrıca önümüzdeki günlerde yeni yapacakları projeler ile ilgili olarak da bir toplantı düzenleyeceklerini, Evkur YeniMalatyaspor’un Süper Lige çıkmasını da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder