Beyin göçünü önlemeliyiz

Yeşilyurt Belediyesi ile İnönü Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği ‘Farklı Boyutlarıyla İç Göç Çalıştayı’nda iç göçün sebep ve sonuçları ele alındı.

Kentteki bir otelin konferans salonunda düzenlenen Çalıştay’da konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kronolojik olarak dünya üzerinde yapılan göçlere değindi. Tarih içinde iç göçlerin öncelikle doğudan batıya doğru başladığına vurgu yapan Polat, günümüzde ise iç göçlerin daha çok büyük kentlere ve dolayısıyla teknolojiye doğru aktığını söyledi. Polat, “Göç tarih boyunca var olan, insanlığın ilk başladığı andan itibaren bugünde devam eden, yarın da devam edecek olan bir gerçektir. Batı bin 500’lü yıllara kadar gözünü doğuya dikmiş, doğunun gelişmelerini örnek almış, doğunun ulaşmış olduğu noktayı kendileri de nasıl ulaşır gayreti içerisinde olmuştur. O süreçte Batı’dan Doğuya doğru bir göç gerçekleşirken Bin 500’lü yıllardan sonra göç tersine dönmüş ve doğudan batıya doğru bir genel göç akını olmuştur. Bunun ötesinde mevsimlik göçler dediğimiz, iç göçler dediğimiz göçün birçok boyutunu görmekteyiz” dedi.

Malatya’mız bir bilim havzasıdır

Başkan Polat, “Bugün Malatya’mız bir kavşak noktasında ve ciddi anlamda bir göç almakta. Aynı derece de göç veren bir ilimiz. Göç aldığımız noktaların, bölgelerin, ilimize yerleştikleri noktalar, bu şehrin yapması gerekenler, bunun verilerini iyi bir şekilde analiz etmeliyiz. Dışarıya verdiğimiz göçün azaltılması noktasında, beyin göçünü dışarıya değil içeriye yönelik nasıl yapabiliriz bunların bilimsel anlamda çok iyi şekilde analiz edilmesi anlamında inşallah hocalarımız ve Malatya’mızın bu yönüyle değerleriyle bu konunun çalışmasını yapacağız. Sadece bir çalıştayla elbette ki sonuca gitmemiz mümkün değil. Malatya’mız aslında bir bilim havzası pozisyonundadır. Ama bu yer yer kalp atışları gibi iniş ve çıkışlara gebe bir durumdur. Hep birlikte inşallah şehrimiz bölgesinde öncü bir şehir noktasına taşıyacağız. Bu anlamda Yeşilyurt Belediyesi olarak bu çalışmaları önemsiyoruz bundan sonra da inşallah gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Programda Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Rüstem Erkan, İnönü Üniversitesi Kamu Yönetimi Kent Sorunları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mihriban Şengül, İstanbul Üniversitesinden Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel ile İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Doç. Dr. Ünal Şentürk, ‘İç Göçün Sosyolojideki Görünümü’, ‘ Malatya’nın Orta Sınıf ve Sermayeyi Tutamama Sorunsalı’ konuları başta olmak üzere birçok başlıkta hazırladıkları sunumlarını paylaştı. Haber-Foto: Süveyda Keskin- A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder