Randevudan yararlanın

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Erhan Berk, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) vatandaşların daha fazla yararlanmalarını istedi.

Berk gazetemize yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin daha süratli ve verimli bir şekilde alınması için MHRS neden önemli olduğunu belirtti. Randevu sistemiyle bir yandan hastaların zamanının değerlenmesi açısından önemli olduğunu söyleyen Berk, aynı zamanda bu sistemin hem bulaşıcı hastalıkların önlenmesine katkı sunduğunu, hem de yapılacak planlamalara da yol gösterici olduğunu söyledi. Berk, “Bildiğiniz gibi Türkiye'de şehirleşme oranı yüzde 90 üzerine çıktı. Özellikle 21 Yüzyıl'da insanın yaşamı çok kaliteli ve çok kıymetli olmaya başladı. Sağlıkta dönüşüm ile beraber sağlık alanında Türkiye'de çok hızlı bir değişim meydana geldi. Buna paralel olarak insanlar sağlık hizmeti almak için, İstanbul Ankara, İzmir gibi şehirlere artık gitmiyorlar. Hastalarımız hastaneye geldiğinde işlemleri eskiden belki haftalarca sürüyordu. Ama şu anda işlerinizin çok hızlı çözülmesini sağlıyoruz. Çünkü sosyal hayat, ekonomik hayat çok hızlı yaşanıyor. Zaman zaman çok ciddi iş kaybına da neden olabiliyoruz. İnsanları da hastanelerde çok fazla sırada bekletmek istemiyoruz. İşlemleri uzatmak istemiyoruz” dedi.

Zamanı verimli kullanmalıyız

Dr. Berk, “İnsanlarımız randevu alarak gelip hekimine muayene olacak saati bildirirseniz insanları iş ve sosyal hayatına koparmamış oluyorsunuz. Böylelikle ekonomiye ve sosyal hayatta çok ciddi katkılarınız olabiliyor. Aynı zamanda hastanın hastaneye gelerek hastanede yarattığı yıpranmanın ve ekonomik kayıpların önüne geçiyorsunuz. Hastaneye gelen her hasta hastanede belli bir kirletme, belli bir yoğunluk ve belli bir sıkıntılara neden oluyor. Ama insanlar hastaneye gelip kısa süre içerisinde tedavilerini muayenelerine olduklarını zaman, kısa zaman içerisinde problem çözüldüğü için, hastanenin fiziki alanını daha çok koruma şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca MHRS ile beraber hekimlerimizin planlanmasını çok daha rahat yapabiliyorsunuz. Açmış olduğunuz randevularım doluluk oranıyla hekimlerin çalışma saatlerini görüyorsunuz. Mesaiye uyup uymadıkları ne görüyorsunuz. Hastalarında verimli hizmet almasını çok rahat bir şekilde kontrol altına alabiliyorsunuz. Yine MHRS ile beraber insanlarımızı koruduğumuz gibi, binalarımızı koruduğumuz gibi bulaşıcı hastalıkların da önüne geçiyoruz. Nedenine gelince hastaneye gelip fazladan kalan insan hasta olarak geldiği için başkalarına hastalık bulaştırma riski taşıyor. Ama insanlar kısa sürede işlemlerini bitirip gittikleri için, çok olarak toplu olarak bulunmadıkları zaman bulaşıcı hastalıkların da kontrolü konusunda daha verimli pozitif sonuçlar elde edebiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Saat 22.00’ye kadar randevu hizmeti

Başhekim Erhan Berk, “Biz MHRS’yi önemsiyoruz. İnsanımızın zamanı önemlidir. 24 saat. Sağlık hizmetini veriyoruz. Acil sağlık hizmetleri başta olmak üzere sağlık hizmetlerini veriyoruz. Akşam 22’ye kadar sağlık hizmetlerimiz var. Akşam için de hastalarımız MHRS üzerinden randevu alarak gelip muayenelerini olabilirler. Kadın doğum, çocuk, dâhiliye, kardiyoloji, göğüs gibi bölümlerde akşam randevularınızı alabiliyorlar. Bu hizmetlerin sunulmasıyla da insanlarımızın yaşamları daha verimli geçirmesini daha kaliteli bir yaşam sunacağı için bizim için çok önemlidir. Bu konuda da toplumsal bir farkındalık oluşmaya başladı. Bu işe başladığımızda MHRS yani randevu alma ve muayene oranları çok daha düşük seviyedeydi. MHRS oranlarımız şu anda yükselmeye başladı. Şuanda inşallah kısmet olursa bu sayı daha da yükselterek hizmet kalitemizi arttıracağız” dedi. Haber-Foto: Abuzer Adak-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder