Değerlerimizi kaybettik

İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Aile Danışma ve Destek Merkezi işbirliği ile düzenlenen Güven ve sadakat bağlamında aile konulu panel gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi  (MABESEM) Sanat Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa İl Müftüsü Ümit Çimen medratörlüğünde konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Mehmet Birsin, Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi Koordinatörü Elif Şengönül, İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu görevlisi Yasemin Çatı konuşmacı olarak katıldı.

 

Ailenin sağlamlığı milletlerin bekasını oluşturur

 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ümit Çimen, Kutlu doğum haftası etkinlikleri kapsamında ve Aile Haftası nedeniyle böyle bir program düzenlediklerini kaydetti. Müftü Ümit Çimen burada yaptığı konuşmada; “Bildiğiniz gibi her yıl Kutlu Doğum Haftası adı altında Peygamberimizin doğum günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyordu. Bu sene konunun teması Hz Peygamber ve güven konusu idi.  Peygamberimizin en önemli özelliği Peygamberliğinden de önce gelen güvenilirliği idi. Aile Eskimeyen önemini yitirmeyen iki tane kurumdan bir tanesidir. Birisi din birisi ailedir.  İlk insan, yani Hz. Adem aynı zamanda da peygamberdir ve bir aile reisidir. Bununla birlikte aile insanın ilkokuludur.  Aile toplumun ilk yapısının küçük modelidir. İnsan hayatında önemli birçok şeyi vardır. Ama aile daha başka bir öneme sahip kurumdur. Ailenin sağlamlığı milletlerini ülkelerin devletlerin bekası ile ilgilidir. Aile aynı zamanda her şeyden önemlisi insan neslinin teminatıdır. İnsan için en önemli bir kurumdur. Bunu ayakta tutan bunun gelişmesini sağlayan onun sağlıklı kalmasını sağlayan en önemli kurum şüphesiz ailedir. Tarihimize baktığımızda bizim Ümmet olarak, millet olarak, geçmişimize baktığımızda hep aileden bir şeyler kazanmışız.”

 

Aile yapımızı hep hedef aldılar

 

Milletimizin Aile vasıtasıyla birçok değerlere ulaştığına vurgu yapan Ümit Çimen konuşmasını; “Bizi yok etmek isteyenler büyük bir kültür ve medeniyetin sahibi olan bir milletin çocuklarını bir şekilde etkilemek menfi yönde onları yönetmek isteyenler, etkilemek isteyenler, bu aile birliği dediğimiz konudan bize yaklaşmaktadırlar. Dünyevi manada birçok şeylere kavuştuk. Bakıyorsunuz aileler dağılıyor, aileler bozuluyor.  Bunları kazanırken biz neyi kaybettik. Bu kaybettiğimiz değerler ile buluşmak bu aileyi yeniden kurtarmanın yol olacaktır. Neyi kaybettik.  Sevgiyi kaybettik, saygıyı kaybettik, sabrı kaybettik, şükrü kaybettik, kanaat ve sadakati kaybettik.  Bilgiyi aldık belki ama parayı dünyalığı elde ettik ama bu değerlerimizi kaybettik. Onlardan uzaklaştık uzaklaştıkça da aile kültürümüzü de kaybetmiş olduk. Yüce Dinimiz İslam her şeyden önemlisi meşru bir yol ile ailenin oluşturulmasına büyük önem veriyor. Hukuki prensiplere bağlanması anlamında ailenin kurulurken hukuki prensiplerine bağlanmasına müstesna bir önem veriyor. Bu ailenin İslami insani ahlaki değerler ile erdemler ile sürdürülmesine büyük önem veriyor. Kuranı Kerim'de baktığımızda ailenin oluşmasındaki bu aile teşkili için yapılan anlaşmayı sorumluluğu en ağır sözleşme olarak Allah kitabı Kerim'in de en ağır sözleşme olarak buyuruyor.  Bugün burada bu konuyu işleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından panelin oturumuna geçildi. Programda Doç. Dr. Mehmet Birsin  ‘İslam hukukunda aile’   Sosyolog Elif Şengönül ‘Danışmanlık alan ailelerine ailelerin genel sorunları ve aile içi iletişimi güçlendirecek çözüm önerileri’ Yasemin Çatı ise  ‘Ailede sadakat ve güven’ konusunu anlattı.

 

Haber-Foto: A.Vahap Kaygusuz

 

Yorum Gönder