SUYUMUZ YETER

Kaptaj’da ise yeterli suyumuz var

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, MASKİ olarak içme suyu ve kanalizasyon konusunda Malatya’ya 50 yıl sorun yaşatmayacak şekilde alt yapı yatırımı yaptıklarını söyledi. Özdemir, kentin içme suyu kaynağını sağlayan Kaptaj’da ise yeterli suyun bulunduğu belirtti.

Özgür Özdemir, 20 Mayıs Cumartesi günü Malatya’da toplam 57 mahallede yapılacak olan kısmi su kesintisiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yapılacak su kesintisinin vana ve hat değişiminden kaynaklanacağını ifade eden Özdemir, sıkıntının öğlen saatlerinde sona ereceğini ve çok az bir bölgeye ise akşam saatlerine kadar su verileceğini söyledi. Özdemir, “Cumartesi günü şehrimizin bir bölümüne etkileyecek kısa süreli bir su kesintisi olacak. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Aralık ayı içerisinde bir su kesintisi yaşanmıştı. O zaman bizim kontrolümüz dışında yerin altında bulunan 40 litre saniyelik bir kayıp vuku bulmuştu. Gecenin bir buçuğunda müdahale etmek istedik. Ama ana vana çalışmıyordu. Bir önceki vanamızda çalışmıyordu. Vanaya müdahale edemeyince kaptajdan suyu kesmek zorunda kaldık. O arızamızı giderdik” dedi.

Kuyuönü şehrin ana damarı

Şuan kaptajdaki su seviyesinin arttığını söyleyen Özdemir, su kesintilerinin önüne geçmek ve kısmı kesintilerle bölgenin tamamen etkilenmesini önlemek bölgedeki çalışmayan vanayı yenileme çalışması yapılacağını kaydetti. Özdemir, “Burası şehrin can damarı gibidir. Burada 400'lük bir hattımız geliyor. Aşağıda Kuyuönü depomuza da 1200’lük bir hattımız gidiyor. Devamında yukarıya ise Yapraklı hattımız devam ediyor. Buradan aynı şekilde 700’lük bir hattımız üniversite tarafını besliyor. Burası çok kritik bir nokta bu kritik noktanın bizim için önemli olan kısmı burada herhangi bir şekilde bir arıza olduğu zaman buradan müdahale edebilmemiz lazım. Ama eski vanamız ekonomik ömrünü doldurduğundan dolayı çalışmadığından yerine yenisini koymamız gerekiyor. Yeni vanamızda burada bu tamamen yeni sisteme uygun bir şekilde uzaktan sistemden kontrol edilebilecek bir şekilde yani merkezden MASKİ binasından vanayı açıp kapatabileceğimiz bir düzendir. Bunu yapacağız, bunu yaparken şehrin bir bölümünü susuz bırakacağız. Burada ekonomik ömrünü dolduran yaklaşık 450 metrelik çelik bir hattımız söz konusu. Bu 700’lük bir hat. Onunda yenilenmesini gerçekleştirdik. Ve bu vana takılırken o hattımızın da bağlantısını yapacağız. Yeni sıfır bir boru döşemiş olacağız. Bu çalışmaya sabah erken saatlerde başlayacağız ve saat 12.00 gibi sanırım suyumuzu vermiş olabileceğiz. Suyu verdikten sonra yine çalışmadan dolayı kısa ölçekli etkilenen bölgemiz olacak. Oralara da muhtemelen akşama doğru sularına kavuşmuş olacaklar” diye konuştu.

Kaptaj’da yeterli suyumuz var

Gazetemizin sorularını da cevaplayan Özdemir, “Geçen yıl Mart ayında şehre kaptajdan 3040 litre/saniye su veriyorduk. Ama muhtelif yerlerinde su sıkıntısı oluyordu. Bu bir yıllık süre içerisinde ciddi müdahaleler gerçekleştirdik. Şuan için şehre 2700 litre/saniye su alıyoruz. Suyun fazlasını alıcı ortama deşarj ediyoruz. Yani geçen yıla göre 3000 litre kadar dışarı giden suyu sisteme kazandırmış durumdayız. Şu andaki kaplardaki su seviyesi 3200 litre/saniye civarında ve 500 metre/saniye suyu sulama için bırakıyoruz” dedi.

Artezyenler C planı hazırlığı

Parklar içerisine açılan artezyen kuyuları ile ilgili sorumuza ise Özdemir, “Şehrimize verdiğimiz suyun bir kısmını parklarımızın sulamasında kullanıyorduk. Ama pik zamanlarda suyun yetmediği zamanlarda biliyorsunuz kaptajdaki su çok değişkenlik arz ediyor. Şuan için 3300 litre civarında kışın 2000 litre saniyeye düştü. Çok ciddi bir düşüş oldu. Veya yazın sulama ihtiyacı olduğu zaman zamanlar bu düşüş olursa parklara su kullanımını pek uygun görmüyoruz.  Dolayısıyla parkları sulamasını sondaj vurarak suyumuzu kullanacağız. Bir de B planı açıklamıştık. Şiro çayından su alacağız. C planı olarak sondajdan suları alarak depolarımız da besleyeceğiz” ifadesinde bulundu.

50 yıllık içme suyunu planlıyoruz

Daha sonra gazetecileri sorularını cevaplayan MASKİ Genel Müdürü Özdemir, yapılacak çalışma ile sokağın başında ve sonundaki vanalar kapatılarak, ilgili bölgede çalışma yapılacağını ve başka bölgelerin etkilenmeyeceğini ifade etti. Kaçak su kullanımı ile ilgili çalışmaların sonlanması halinde su kayıplarının daha da azalacağını kaydeden Özdemir, kentin muhtelif yerlerindeki çalışmalar tamamlandığında kayıp ve kaçakları minimum seviyelere indirileceğini ve Malatya’nın 50 yıllık içme suyu planlamasını yaptıklarını sözlerine ekledi. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder