14 bin istihdam oluşturdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, “2017 yılında bugüne kadar 14 bin civarında Malatya’da teşvikler kapsamında yeni istihdamın ortaya konulduğu tespit edilmiş oluyor” dedi.

Ceylan, Malatya Sosyal Güvenlik Kurumu Toplantı Salonu'nda düzenlenen “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Tüm alanlarda milli seferberlik gerekir' talimatı çerçevesinde istihdama yönelik çalışmalara başladıklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun çalışma hayatında milli seferberlik ilanının ardından 81 kenti 2 kez dolaştıklarını ifade eden Ceylan, “Bu manada Bakanlığımız hedefi olan 2017 yılında ilave 2 milyon istihdam hedefimize şu an itibariyle 1 milyon 200 bin kişi istihdam etmek suretiyle çok önemli bir kısmını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Geriye kalan 7 aylık süre içerisinde 800 bin istihdam sağlayarak Bakanlığımızın hedefine ulaşma yönünde çabamız ortaya konacaktır” dedi.

Teşvikten yararlanılıyor

Ceylan çalışmaların Malatya özelinde yansımalarının da olduğunu belirterek, “Malatya’ya bakıldığında 775 liranın tamamını devlet tarafından karşılandığı ve sadece işverenlerimizin bin 404 TL asgari ücret miktarını ödeyeceği istihdam teşvik projemiz kapsamında da Malatya’da bu yıl içerisinde 15.05.2017 tarihine kadar 7 bin 253 kişinin istihdam edilmiş olduğu ortaya çıkıyor. İşverenlerimize teşekkür ediyorum. 2 rakamı ortaya koyduğumuz zaman 7 bin 257’ye ilave olarak 6 bin 785’i kattığımızda yaklaşık Mayıs ayının sonuna kadar 14 bin civarında yaklaşık 4,5-5 aylık zaman içerisinde Malatya’da teşvikler kapsamında yeni istihdamın ortaya konulduğu tespit edilmiş oluyor. Bu çok ciddi bir rakam. Geriye kalan 7 aylık süre içerisinde de bu rakamın 2’ye, 3’e, 5’e katlanacağı ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu. Bazı sektör ve iş kollarında kazaların yaşanabildiğini anımsatan Ceylan, özellikle inşaatlarda ve diğer işlerde meydana gelebilecek olumsuzluklarda İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberliği kapsamında 'sıfır deklarasyon' sağlamak olduğunu anlattı. Okullarda olmak üzere gençlere ve çalışanlara riskleri önleme eğitimlerinin verilmesinin planlandığını kaydeden Ceylan, zaten gelişmiş olan iş yerlerinde sağlık, güvenlik kültürünü daha da ileriye taşımayı hedeflediklerini söyledi. Toplantıya Malatya SGK İl Müdürü Ayten Kara, İŞ-KUR İl Müdürü Vahap Toman ile iş dünyası temsilcileri katıldı. Haber-Foto: Abuzer Adak-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder