19 Mayıs kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 98. Yıldönümü kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Atatürk Kapalı Spor Salonunda kutlama yapıldı.

Programa saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlandı. Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı GSB İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı yaptı. Fındıklı konuşmasında 19 Mayıs tarihinin Türk tarihinde önemli bir yere olduğunu belirterek, kurtuluş savaşını  ‘Hattı Müdafaa Yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır’  sloganıyla başladığını hatırlattı.

Fındıklı konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı.  “Dün askerlerin topları, tüfekleri ile yurdumuzu işgal etmek isteyen alçak düşman milletler bugün ise taktik değiştirerek bizzat gelmeyip taşeron, hain terörist gruplarla işbirliği yapıp onları destekleyerek eski davalarını hala sürdürmekte olduklarını görüyoruz. 10 ay önce 15 Temmuz da cennet vatanımıza ve milletimize kast eden yurt dışı mihraklar yerli işbirlikçi hain terör örgütü FETÖ ile beraber kalleşçe saldırıya geçmiş ancak şanlı Türk milletinin muhteşem direnişi ve vatanına ölümüne sahip çıkma iradesiyle paramparça edilmiştir. Yine bugün Güneydoğu Anadolu topraklarımız da ve Suriye topraklarında silahlı olarak cereyan eden operasyon ve savaş ortamı hepimizin gözleri önünde cereyan etmektedir. Ama dikkat edelim kalleş düşman bizzat gelmeyip FETÖ, PKK, YPG, DEAŞ ve bunun gibi çapulcuları kullanarak üzerimize gelmektedirler. Kurtuluş Savaşında dedelerimiz vatan uğruna canlarını seve seve feda ettilerse bugün torunları da onlara layık bir şekilde vatan uğruna hainlerle yürütülen bu savaşta şahadet şerbetini seve seve içmektedirler. Şu an vatanımızın bütünlüğünü korumak için bu savaşta şehit olan tüm asker, polis, korucularımız ile 15 Temmuz şanlı direnişinde canını feda eden tüm asker, polis, sivil şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Yaralanan gazilerimize de Allah’tan sağlık, sıhhat ve şifalar diliyoruz. Atatürk’ün bizlere gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak sözü hedef olarak önümüzde durmaktadır. Bu yüzyıl ve gelecek yüzyılların bizim olması için ve Dünya mazlumlarının ümidi kahraman bir millet olarak yeniden Dünya sahnesinin en üstünde yer alabilmemiz için bıkmadan, usanmadan çalışmalıyız. Ülkemizin son 15 yılda kat ettiği mesafe özlediğimiz o parlak günlerin yakında olduğu belirtileriyle doludur. Bu nedenle bıkmadan, usanmadan var gücümüzle çalışmalıyız.

Yapılan konuşmanın ardından, Öğrenciler tarafından jimnastik ve halk oyunları gösterisi  sunuldu. Töre da Malatya Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından okullara ve spor kulüplerine spor malzemeleri dağıtılmasıyla program sona erdi.

Kimler katıldı

Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İkinci Ordu Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, bazı daire müdürleri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve öğrenci aileleri katıldı.

Haber-Foto : A.Vahap Kaygusuz

 

Yorum Gönder