ERDOĞAN İSTEMİŞTİ

Bakan Tüfenkçi, Bakanlık haberini ilk olarak aldığı Doğanşehir ilçesine özel olarak gelerek temel atma törenine katıldı.

Yaklaşık 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük’e “Doğanşehir’e bir kız imam hatip lisesi yap” emri yerine getirildi ve lisenin temeli törenle atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Önemli olan bu vatanın bağımsızlığını sağlayacak aklını kiraya vermeyen nesiller yetiştirebilmektir” dedi.

 Doğanşehir ilçesi Karşıyaka Mahallesine 16 derslikli Hüsne Küçük Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin temeli atıldı. Temel atma töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Eğitim çok önemli, kız çocuklarımızın eğitimi çok çok önemli. Onlar anne, onlar geleceğimizin teminatı, gelecek nesillerin teminatı. Onun için eğitimli olmaları, kendilerini yetiştirmeleri bu vatana katkı sunmaları her şeyden önemli. Gençlerimizin dünya ile rekabet edebilmesi önemli, gençlerimizin iyi yetişmesi kadar onların yarışmacı bir kimliğe sahip olması, vatanını, milletini seven insanlar olarak yetişmesi ve bu mücadeleyi başı dik olarak her ortamda, her arenada verebilmesi önemli. Kendi değerlerine, kendi medeniyetine sahip, kendi medeniyetini kodları ile yetişmiş insan profili ile bu bağımsızlığı sağlaması, bu ülkenin bağımsızlığı için, özgürlüğü için mücadele etmesi çok önemli” dedi.

Bilinçli gençlik yetiştirmeliyiz

Tüfenkci, “Önemli olan insanı değerlere sahip olmak. Önemli olan vatanı için, milleti için varını yoğunu ortaya koyabilmek. Önemli olan bu vatanın bağımsızlığını sağlayacak aklını kiraya vermeyen nesiller yetiştirebilmek.  Çünkü biz 15 Temmuz’da bunun acısını çektik. Nice gençlerimiz aklını çalıştıramadığı için aklını kiraya verdiği için adeta programlanmış computerler gibi, ele geçirilmiş computerler gibi düğmeye bastığında kendi anne babasına, kendi akrabalarına, kendi yakınlarına kurşun yağdırabilecek kadar alçalan, bomba atabilecek kadar alçalan bir neslin de yetişmesini doğrusu istemiyoruz. Onun için memleket sevdası onun için insan sevdası onun için devlet sevdasının ne kadar önemli olduğunu bilinci içerisinde nesiller yetiştirmemiz lazım. Ve bu anlamı ile 15 Temmuz bizim için gerçekten unutulmaması gereken, unutturulmaması gereken Türkiye tarihinde yer alan bir dönem olarak da kalması gerekir. Hafızalarda yer etmesi gerekir. Bizimde dersler çıkartmamız gerekir” şeklinde konuştu.

İmam hatipler marka oluyor

İmam hatip liselerinin dini ve ahlaki değerleri yerine getirmekle birlikte Türkiye'de önemli eğitim başarılarını da yakalamış kurumlar olduğunu belirten Bülent Tüfenkci, “Kimi zaman devlet düşmanı ilan edildi kimi zaman olması gereken gibi Milli Eğitim'e bağlı bir okul olarak kabul edildi kimi zaman da çok çok abartıldı. Onun için günümüzde imam hatip liseleri de kendi markasını oluşturmuş okullar olarak eğitim hayatına devam ediyor” dedi. Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise, yapılacak okul hakkında şu bilgileri paylaştı: “Okulumuz 6 bin 376 metrekare kapalı alana sahip olacak. Okul zemin ile birlikte 4 katlı olarak inşa edilecek. 78 bin 721 metrekare alan içerisine yapılacak olan okulun diğer bölümlerinde ise sosyal faaliyet alanları yer alacak.”

Eşim için pansiyon yapacağım

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, büyük eşi Hüsne Küçük adına bu liseyi yaptırmakta olduğunu belirtti. Küçük, “Bu İmam Hatip Lisesi’nin sebebi çok muhterem reisi cumhurun emri. Bundan 3 sene önce bizleri onurlandırdı Doğanşehir’e geldiğinde. Benden İmam Hatip Okullarının durumunu sordu. Bende kendisine izah ettim. O anda bana dedi ki, ‘Vahap amca sizden bir kız İmam Hatip Okulu istiyorum’ dedi. Bende ‘Başım üstüne sayın başbakanım’ dedim. O zaman başbakandı. Şimdi Reisicumhurumuz” şeklinde konuştu. Milli Eğitim İl Müdürü Ali Tatlı ise Vahap Küçük ’ten okul için birde pansiyon yapılması ihtiyacı olduğunu ifade etti. Küçük de, “Büyük eşim Hüsne için  bu okulu  yapıyoruz. Küçük eşim Ayşe içinde okula pansiyon yapacağım. Bununda sözünü veriyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından yapılan dua sonrasında lisenin temeli atıldı.

Kimler katıldı

Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızlay, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Doğanşehir Kaymakamı Memiş İnan, AK parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Müftüsü Ümit Çimen, TSO Başkanı Hüseyin Erkoç, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Daire amirleri, Kurum temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber Foto: Hanifi Evren- A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder