Başarısız öğrenci kalmayacak

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü kentte 2017-2018 dönemi ölçme değerlendirme merkezi kuruyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 20 ilde kurulması planlanan ‘Ölçme Değerlendirme Merkezleri’nde öğrencilerin neden başarısız olduğu öğretmenler tarafından araştırılacak. Kurulacak merkezlerde deneyimli uzman ve öğretmenler aracılığıyla analizler yapılacak, başarı ve başarısızlık durumlarının nedenleri araştırılacak ve buna göre çözüm yolları üretilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 yıl önce ilimizde de başlatılan ölçme ve değerlendirme merkezi kurma çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Konuyla ilgili olarak 3 yıldır yaptığımız bir çalışma var. Bu çalışmamız hem mevzuat alt yapısı açısından, hem ekonomik altyapı açısından, hem de İnsan kaynaklarını yetiştirilmesi açısından süreç aldı. Bu çalışmanın İnşallah sonuna geldik. Malatya'da bir ölçme değerlendirme merkezi kuracağız. Yani çocuklarımızın okul öncesi eğitime geldikleri andan itibaren yapmış oldukları faaliyetlerin görüleceği işleneceği bir sistem kurulacak” dedi.

Başarı odaklı çalışma sürdürülecek

Kurulacak merkezin yapacağı çalışmalara da değinen Tatlı, uygulamaya alınacak değerlendirme merkezlerinde öğrencinin sportif çalışmalarından sosyal faaliyetlerine kadar her alanda değerlendirileceğini ifade ederek, eksik alanların bu eğitim sayesinde yeniden ele alınarak başarı odaklı bir çalışma sürdürüleceğini kaydetti. Tatlı, “2017-2018 yılında İnşallah bu bölümü faaliyete sokacağız. Bizim özel eğitime muhtaç olan birey diye tanımladığımız, hem daha çabuk, hem de daha geç öğrenen her iki grup için biz özel eğitime muhtaç birey tanımlaması yapıyoruz. Bunlarla alakalı tedbirleri alıyoruz. Bilim Sanat Merkezimiz çalışıyor. Okul öncesi eğitim çağında bunların tespit edilmesi önemli. Burada bir tanıma süreci başlıyor. O tanıma sürecinden sonra çocuklarımıza okulun dışında Bilim Sanat Merkezimizde farklı kendi eğilimleri kendi yetenekleri doğrultusunda ekstra çalışmalar yaptırıyoruz. Bu öğrenciler özel öğretmen gözetiminde minimal gruplar şeklinde çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Çocukların ihtiyaçlarına göre eğitim

Tatlı, kurulacak merkezde okul idaresi, öğretmen, veli ve çevre gibi unsurlarında dikkatle değerlendirildiğini hatırlatarak, “Bu arada bize düşen eğitimcilere de, sınıf öğretmenlerine ve okula düşen sorumluluk bu çocuklarımızı biraz daha kendi ihtiyaçlarını dikkate alarak onlara katkı sunmaktır. Bununla alakalı olarak hem okul müdürlerimiz, hem öğretmenlerimiz hizmet içi eğitimlerde bu konuda bilgilendiriliyorlar. Bilim sanat merkezleri de zaten bu iş için vardır. Bilim sanat merkezleri ile alakalı da daha iyi bir bina daha iyi koşullar daha iyi atölyeler olmasına çalışıyoruz. Bilim sanat merkezleri sadece bir derslik olarak değil, aynı zamanda burayı bir laboratuvar olarak görüyoruz.  Çocukların orada kendi yetenekleri ile alakalı rahat çalışabilecek de ortamlar oluşturup bunların kendilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukları İnşallah oralarda değerlendireceğiz” dedi. Haber: Süveyda Keskin

Yorum Gönder