Koyun kırkım kursu açıldı

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ikincisi düzenlenen ’Koyun kırkım’ kursu açıldı. Kursa katılacak 30 yetiştiriciye kurs sonunda yapılacak sınav sonrasında ise katılım belgesi verilecek.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde düzenlenen açılış programında konuşan Birlik Başkanı İhsan Akın, Türkiye’de ilk olarak başlatılan projenin ilgi gördüğünü kaydederek, talep üzerine projenin ikinci ayağını başlattıklarını söyledi. Akın, “Bugün yaklaşık 30 yetiştiricimize 2’nci kırkım eğitimimizi başlatıyoruz. Bu kursumuz yaklaşık 15 gün devam edecek. Kursumuzda yine 40 saat teknik, 16 saatte uygulamalı olarak sahada eğitim verilecek. Eğitim tamamlandıktan sonra 30 kursiyerimiz sertifikalarını alacaklar. Bizim amacımız koyun kırkımıyla ilgili olarak DAP Başkanlığına, Kalkınma Bakanlığı, Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla sunduğumuz bir projemiz vardı. Bunun içeriğinde 300 yetiştiriciyi ilgilendiren yüzde 80 hibeli, yüzde 20 ise yetiştirici katkılı süt sağım makinesi, koyun kırkım makinesi ve güneş enerjisi paneli bulunuyordu. Koyun kırkımıyla alakalı yaklaşık 2 yıldır koyun kırkım makinelerinin özellikle öne çekilmesi ve eğitim alan yetiştiricilerimize ve diğer yetiştiricilerimize de kurayla bu makinelerin teslim edilmesiyle alakalı projemizin takipçisiyiz” dedi.

Projelerimize destek bekliyoruz

Başkan Akın, “Yaklaşık 40 gündür siyasilerimizle, Bakanımızla, Genel Başkan Yardımcımızla, DAP Bölge Başkanıyla birebir görüşmelerimiz olumlu sonuç alamadık. Yetiştiricilere, kırsaldaki insanlara destek verilmesi yönünde bu projeyi çok önemsiyoruz.  Buna destek verilmesi gerekiyor, çünkü çok cüzi bir rakam. Yaklaşık 100 koyun kırkım makinesindeki destekleme miktarı 112 bin lira civarında. Bunun 28 bin lirasını da yetiştirici kendisi karşılıyor. Makinenin tanesi bin 400 TL. Önemli olan bu projedeki paranın çıkartılması ve yetiştiricilere birebir yansıtılmasıdır. Bu noktada eğitim çok önemli. Bu projelerle, babadan, atadan, dededen kalma usullerle hayvancılık değil de teknolojiye uygun olarak hayvancılık yapılmasını anlatıyoruz. Eski usullerle kırkım makineleriyle kırkım yapıldığında saatlerce, günlerce kırkım sürüyordu. Ve bir günde 15-20 hayvanın kırkımı yapılıyordu ve bu hem hayvanlar için yorucu ve deri kaybına hem insanlar için zaman kaybı hem de yapağı kaybı oluyordu. Bunların önüne geçmek adına bu kursları açıp eğitim almak isteyen yetiştiricilerimize bu eğitimi veriyoruz. Bu noktada devletimizin, bakanlığımızın, Kalkınma Bakanlığımızın desteklemesi gereken kırkım makinelerinin de sunumunu yapmak için de çalışmalarımızı bitirmeye çalışıyoruz. Şu anda 11-12 makinelerimizi de yetiştiricilerimize verdik. Biz birlik olarak ücretsiz hizmet veriyoruz” diye konuştu. Haber-Foto: Yusuf Cici- A. Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder