Tekli eğitime hazırlanıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürdürülen çalışma ile 2019 yılına kadar tekli eğitime geçilmesi çalışmasına Malatya’da devam ediliyor.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Malatya’da sürdürülen eğitimin büyük bir bölümünün tekli eğitime hazır olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğrenci yoğunluğu olan birkaç okuldaki sıkıntıların da çözülmesi için azami gayret sarf ettiklerini belirtti. Kentte şuanda kayda değer ikili eğitim yapan okul almadığını ifade eden Ali Tatlı, “Malatya’mızda şu anda ikili öğretim yapan okulumuz son derece sınırlıdır. Darende’de sadece bir okulumuz var. Onu da bu yıl yatırım programınıza almış bulunuyoruz. Sürdürülen bir okul inşaatımız var. Okulun inşaatı biter bitmez o okulu da tekli eğitime alacağız. Dolayısıyla taşra ilçelerde ikili öğretim yapan Okulumuz kalmayacak. Yeşilyurt'ta ciddi bir sıkıntımız yok. Yapılan planlamaya göre 2019 yılında sıkıntısız bir şekilde Yeşilyurt ilçemizin tamamında tekli öğretime geçeceğiz” dedi.

Sıkışık okullarda çalışma yapılacak

Battalgazi ilçesi sınırları içinde yer alan Çöşnük ve Melekbaba gibi öğrenci yoğunluğu olan mahallelerle ilgili çalışmaları olduğunu kaydeden Tatlı, “Battalgazi ilçesi biliyorsunuz eski yerleşim yeri. Hem Çöşnük bölgesinde hem Melekbaba bölgesinde oralarda sıkışmış olan yapılardan dolayı hem nüfus fazla. Bununla birlikte okul binalarımız eski yapılar. Dolayısıyla eski yapılar ihtiyaca yeterince cevap vermiyor. İmar planı gereği yıkıp yeniden de yapamıyoruz. Örneğin; Melekbaba ilkokulunu yıkıp yerine yeni bir bina yapmaya kalksak bunu yapamıyoruz. Bununla alakalı olarak tedbirlerimizi aldık. Planlarımızı yaptık İnşallah 2019 yılında Malatya'da ikili öğretime geçmemiş okulumuz kalmayacaktır” diye konuştu.

Sakin alanlara taşımayı planlıyoruz

Öğrenci sayısı fazla olan okullar ile ilgili bir takım çalışmalar içinde olduklarını kaydeden Ali Tatlı, “Bu gibi bölgelerde yeni arsalar üreterek, yeni binalar yaparak konuyu çözmeye çalışıyoruz. Bazı yerlerde de alan içine sıkışmış olan listelerimizi kentin dışına çıkarmayı planlayan projemiz var. Bazı noktalarda belediyelerimizle protokoller imzalayarak, bazı noktalarda da biz kendi liselerimizi şehir dışına çıkarıp binalarımızı temel eğitimde ilkokul ve ortaokul olarak kullanacağız” dedi. Tatlı, arsa üretilemeyen alanlarda ise Milli Eğitime tahsisli hazine arazilerinden yararlanmak istediklerini dile getirerek, “Şehrin yapısından dolayı arsa üretemediğimiz noktalarda, oradaki liseleri elimizdeki milli eğitime tahsisli hazine arazilerinde yapıp, kentin dışına çekip, mevcut okullarımızı da temel eğitime tahsis edeceğiz. Özellikle Battalgazi bölgesinde buna ihtiyacımız var. Bununla alakalı olarak İnşaat Emlak birimimiz çalışıyor. Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz çalışıyor. Şuanda bir harita çıkmak üzere. Kırmızı noktalarımız neresidir. Onları bu harita üzerinde göreceğiz. O noktalar ile alakalı olarak Sayın Valimize konuyu arz edeceğiz. Sayın valimizin(Mustafa Toprak) talimatları doğrultusunda taşımamız gereken yerlerle alakalı işlemleri yaparak okullarda temel eğitimi verip 2019'da inşallah tam gün eğitim ve Malatya sorunsuz bir şekilde geçmiş olacaktır” şeklinde konuştu. Haber-Foto: Abuzer Adak- A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder