Beştepe’ye rapor sunuldu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün(FETTÖ) 15 Temmuz 2016’daki kanlı darbe girişimine ilişkin 76 sanığın yargılandığı Malatya’daki davanın duruşmalarında yaşananlarla ilgili hazırlanan rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Günbegün takip ediyorum” dediği FETÖ davalarıyla ilgili görevlendirdiği başdanışmanları, dava sürecini Beştepe’ye en ince ayrıntısına kadar iletmeye başladı. FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde 2. Ordu ile 7. Ana Jet Üs komutanlıklarındaki olaylara ilişkin haklarında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açılan, aralarında dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin de bulunduğu general, subay, astsubay ve erlerden oluşan 76 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşmasının ikinci oturumunu üç saat izleyen başdanışmanlardan Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı ve Ahmet Karayiğit aldıkları notları ‘Malatya Darbe davası’ başlıklı rapor haline getirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Raporda, darbeci askerlerin 15 Temmuz gecesi yaptıkları ile mahkemede hakim karşısında söyledikleri yalanlar, hem hakim ve avukatların sorularını yanıtlayan askerlerin ifadeleri, hem de sanık olarak salonda tutulan diğer darbecilerin salonda estirmeye çalıştıkları havaya yönelik izlenimler yer aldı.

DDK, FETÖ RAPORLARINDAN FAYDALANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden FETÖ davalarına katılmalarını isteyerek, “Bunları takip etmelisiniz ve bu onların şovlarına falan fırsat vermeyecek. Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize moral vermek, aynı zamanda meydanı bu alçaklara bırakmamak için çok yakından takip etmelisiniz. Gördüğümüz eksiklikleri, aksaklıkları, yapacağımız katkıları Adalet Bakanlığımıza ve diğer ilgili arkadaşlarımıza bildirmenizi rica ediyorum. Cumhurbaşkanlığında Devlet Denetleme Kurulunu tamamıyla bu işle görevlendirmiş bulunuyorum. Bu bizim, 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz başta olmak üzere milletimize karşı bir borcumuzdur. İçeride ve dışarıda, beka mücadelesi verdiğimiz bu kritik dönemde sivil toplum kuruluşlarımızın siz kıymetli temsilcilerinden yükümüze omuz vermenizi bekliyorum” demişti. Devlet Denetleme Kurulu (DDK), FETÖ raporunda başdanışmanların davalarda edindiği izlenimlerden de faydalanacak. Haber: Ahmet Turan Yılmazcan

Yorum Gönder