Çalık darbeyi anlattı

AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "15 Temmuz darbe girişimi yalnız siyasal ve hukuksal boyutuyla değil, sosyolojik boyutuyla da değerlendirilmesi gereken bir süreçtir" dedi.

Çalık, parti genel merkezinde düzenlenen ve AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığınca hazırlanan, "15 Temmuz Milli İrade Zaferi'nin Analizi Kitabı"nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçen yıl tarihinin en karanlık günlerinden birisini yaşadığını, 15 Temmuz 2016'nın tarihin en önemli ihanet hareketi olduğunu söyledi. Türkiye'de gerçekleşen darbelere değinen Çalık, 15 Temmuz'da karartılmak istenen cuma gününün, Türk milleti tarafından aydınlıkla buluşturulduğunu ifade etti. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerince gerçekleştirilen kalkışmanın, sadece bir darbe girişimi olmadığını, aynı zamanda bir terör saldırısı ve işgal girişimi olduğunu da vurgulayan Çalık, 2 bin 194 gaziyi ve 250 şehidin yakınlarını evlerinde ziyaret ettiklerini söyledi.

GAZİLERİN DÜŞÜNCELERİNİ DİNLEDİK

Öznur Çalık, "Bu ziyaretlerin neticesinde Başbakanımızın talimatıyla başlatmış olduğumuz tarihe not düşeceğimiz önemli bir araştırmayı başlattık. Yapmış olduğumuz araştırmalarda o gece yaşananları farklı perspektiflerden gazilerimizin dilinden dinledik. O gece, sosyal bilimler nezdinde üzerinde uzun yıllar çalışılması gereken, daha önce hiç yaşanmamış ve tecrübe edilmemiştir. Bu kapsamda 15 Temmuz darbe girişimi, yalnız siyasal ve hukuksal boyutuyla değil, sosyolojik boyutuyla da değerlendirilmesi gereken bir süreçtir" dedi. Çalışmanın, 15 Temmuz şehit ve gazilerinin sosyoekonomik durumlarını tespit etmek amacını taşıdığını ifade eden Çalık, gazilerden direniş meydanlarına nasıl çıktıklarını, duygu ve düşünceleri ile taleplerini dinlediklerini söyledi. Çalık, 76 ilden 15 Temmuz şehidinin olduğunu, şehitlerin yaşlarının 15 ile 63 arasında değiştiğini, gazilerin de 9 ile 83 yaşlarında olduğunu belirtti.

ÇALIK MODERATÖR OLDU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın moderatörlüğünde parti genel merkezinde, "15 Temmuz Milli İrade Zaferinin Analizi Kitabı" tanıtımının öncesinde bir panel düzenlendi. Panele, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve gazeteci Oğuz Haksever konuşmacı olarak katıldı. 12 Eylül’de babasını darbe nedeniyle hapse göndermiş bir çocuk olarak aslında 15 Temmuz’un kendisi için çok farklı bir imtihan sayılmadığını belirten Bakan Albayrak, 3 evlat sahibi bir baba olarak bunun nasıl bir duygu olduğunu yaşadığını ifade etti. 15 Temmuz gecesi Marmaris’te olmayı planlamadığını ancak büyük oğlunun isteği üzerine oraya gittiğini anlatan Albayrak, “O gece bu ülkenin son on 10 yıllarda çıkardığı liderinin yanında olmak Allah’a hamd ettiğim en önemli noktalardan bir tanesidir.” dedi.

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİK

Albayrak, “15 Temmuz’daki son yüzyılın belki en kanlı ,Osmanlı tarihini de işin içine kattığımızda, yakın tarihimizde uzak tarihimizdeki en büyük ihaneti temsil eden 15 Temmuz’a 'kontrollü darbe' demek benim nazarımda ya bu darbenin içerisindesiniz demektir ya da destekliyorsunuz demektir. O gece çünkü tarih farklı cereyan etseydi 'ne iyi insandılar, işte öldük, cenaze namazı kıldık, gözyaşı döktük’ veya başka şekilde yazılır ihanet içerisinde farklı noktalara taşınabilir bir fotoğraf karşımızda olacaktı. O gece 80 milyon Türk milleti, belki de bu coğrafyanın ve dünyanın 21. yüzyılın kaderinde çok büyük bir dönüşümün başlangıcı olacak bir süreçle dimdik ayakta durarak tarihin akışını değiştirdi. Bu millet şunu söyledi. 'Biz öyle kolay kolay, ucuza, bu milleti, bu ülkeyi, bu lideri, teslim etmeyiz kimseye" dedi.

OYUNLAR 15 TEMMUZ’DA DEŞİFRE OLMUŞTUR

Son bir yılda PKK ve FETÖ’nün deşifre edildiğine işaret eden Albayrak, bu günün dünden, yarının da bugünden iyi olacağını kaydetti. Bakan Albayrak, "PKK’sından FETÖ’süne, Ortadoğu'yla ilgili planlara kadar, İslam coğrafyasıyla ilgili yeni dizayn edilmeye çalışılan haritalara kadar, şu veya bu şekilde son 15 yılda 40 yıldır hazırlanan bütün bu oyunlar, 15 Temmuz’da deşifre olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak başta 80 milyon ve ötesinde tüm bu coğrafyanın en büyük kazanımı, bu oyunu ve arkasındaki iradeyi ve yapıyı deşifre edip görmesi olmuştur ” diye konuştu. Albayrak, 15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet, gazilere şifa dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum da 2. Kurtuluş Savaşı olarak nitelendirdiği 15 Temmuz'un gerici faşist bir kalkışma olduğunu belirtti. Türkiye’nin 100 yıldır kuruluş sürecini yaşadığını kaydeden Uçum, 15 Temmuz'un mili demokratik halk devrimi olduğunu ve bu devrimin siyasal sistemde yeniden yapılanma sürecinin devam ettiğini kaydetti. Toplantıya 15 Temmuz Malatya gazisi Enes Gün ile AK Parti Malatya il başkan yardımcısı Şahin Karahan da katıldı. Haber Merkezi-AA

Yorum Gönder