Resim yarışması sonuçlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından milli birlik ve kardeşlik ruhunun önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Milli Birlik ve Kardeşlik” konulu 3.Ulusal ve uluslararası “Hep Birlikte Büyük Türkiye”sloganlı resim yarışmada ödülllerini aldılar

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından milli birlik ve kardeşlik ruhunun önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Milli Birlik ve Kardeşlik” konulu 3.Ulusal ve uluslararası “Hep Birlikte Büyük Türkiye” sloganlı resim yarışmasında derece alanlar ödüllerini aldı.

Türkiye’de öğrenim gören tüm ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan yarışmaya 730’u il dışından olmak üzere 780 yarışmacı müracaat etti. Yarışma ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı 2 ayrı kategoride yapıldı. Yarışmada derece alanlara ise MABESEM Fuaye alanında düzenlenen törenle ödül ve belgeleri verildi. Düzenlenen ödül törenine Vali Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı’da katıldı.

Resimlerinde darbeyi yansıttılar

Sergi açılışı ve ödül töreni öncesinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 15 Temmuz’da yapılan hain darbe girişimini kastederek, “İhanet şebekelerinden hesap sormak ve yapılan ihanetleri unutturmamak adına bu tür etkinlikler yapıyoruz. Yaptığımız bu resim yarışmasında ise kardeşlerimiz tuvallerine yaptıkları resimlerle darbeyi yansıttılar” diyerek, yapılan yarışma hakkında bilgiler verdi. Başkan Çakır konuşmasının sonunda ise; “Çocuklarımızda kendi duygularını kendi algılarını resme yansıtmış oldular darbenin tarif edilmeyen çocukların üzerinde, toplum üzerinde birçok etkisi var. Biz bu etkileri de inşallah burada yansıtmış olacağız. Çocukların eserleriyle darbenin ne anlama geldiğini ifade etmiş olacağız. Bütün çocuklara ve velilere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Zihinsel işgallere izin vermemeliyiz

Milletvekili Mustafa Şahin ise, “Gençlere yönelik zihinsel işgalleri engellemek adına bu tür faaliyetlerin yenilenmesi gerekir. Evlatlarımız bu tür şer odaklarının ellerline düşmemeleri için sahip çıkmalıyız. Bu hainler ilk başlarda dershanelerine seçtikleri öğrencilerin zengin, zeki hizmete ait olmaları için Zaman Gazetesi okumaları şartı arıyorlardı. Böylece çocuklarımızın beyin gücünü tahrip ettiler. Allah bir daha 15 Temmuzlar yaşatmasın bu millete. Bu ülkeyi özellikle Ortadoğu bataklığına çekmeye çalışan unsurlar amaçlarına ulaşamadılar. Bu da bizim milletimizin birliği sayesinde oldu. Bundan sonraki süreç içerisinde bize düşen milletimizle beraber oluruz. Bununda ötesinde bu topalakları kanı ile sulayan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Malatya’yı anlayınca Türkiye’yi tanırsınız

Vali Ali Kaban da resim sanatına büyük ilgisi olduğunu belirterek, Malatya Büyükşehir Belediyesini bu çalışmalarından dolayı kutladı. Kaban, “Kültür konusunda hassasım. Henüz 4. çalışma günümde kültür merkezine gelmiş olmak beni mutlu ediyor. Özellikle resme karşı çok büyük bir merakım ve ilgim var. İyi bir resim koleksiyonum vardır. Resim üzerine çok fazla bilgim vardır. Hatta bazı kürotörler dostlarımızla görüştüğümüzde benim bu konuda master yaptığımı zannederler. Bunu şunun için söylüyorum; girişte karşılaştığımız mini minnacık, sanat için önlüklerini giymiş çocuklarımız heyecan verici. Böyle bir yarışmanın 3.kez düzenleniyor olması, ulusal çapta düzenleniyor olması, bunu büyükşehrimizin yapıyor olması büyükşehrimizin nezdinde Malatya’mızın sanata verdiği değeri göstermesi açısından çok önemli. Bir diğer husus; birkaç şey bir araya gelmiş bu yoğunluk içinde bu programa katılmadan edemedim. O’da büyük Türkiye hayali. Unutmayalım ki Malatya Anadolu’dur, Anadolu’yu ifade eder. Birçok şeyi ile Anadolu’nun küçük bir örneğidir. Malatya’ya bakarak Anadolu’yu Türkiye’yi anlayabiliriz. Büyük Türkiye’yi oluştururken Malatya’ya çok büyük görev düşecektir diye düşünüyorum” dedi. Lise Kategorisi Ödülleri’nden  1. eser Balıkesir’den Batuhan Çetin, 2. eser Trabzon’dan Ayşe Keleş, 3. eser Erzincan’dan Hazel Arıtaş seçilirken, Mansiyon’da 1. eser Kocaeli’ den Cansunur Duman, 2. eser Diyarbakır’dan Cihan Taylan, 3. eser Malatya’dan Taha Akçay seçildi. Ortaokul Kategorisi Ödülleri’nden ise 1. eser Adana’dan Buket Cengiz, 2.eser Ankara’dan Nazar Öztürk, 3. eser Konya’dan Vera Aksoy seçilirken Mansiyon’da 1. eser Rize’ den Bengisu Kurdoğlu, 2. eser Adana’dan İsmail Gülümsek, 3. eser Diyarbakır’dan Erdal Aslan seçildi. Haber-Foto: Yusuf Cici-A. Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder