15 Temmuz sergisi açıldı

Malatya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırası ve sonrasında ajansların foto muhabirleri tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı "Milli İradenin Yükselişi Sergisi" açıldı.

Emekliler Parkı'nda Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ile Yeşilyurt Belediyeleri'nin katkılarıyla açılan sergide, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Ankara ve İstanbul'da çekilen Malatya Valisi Ali Kaban, Zonguldak’ta darbeyi yaşadıklarını hatırlatarak, “Yöneticimiz artık millet ile devlet buluşmuş iken bundan sonra araya kara kediler girmeyecektir” dedi. Kaban, “15 Temmuz Destanı dediğimiz olay bütün bir milletin içinde olduğu ve herkesin bir hikâyesini olduğu bir destandır. O dönem burada değildim Zonguldak'ta idim ve biz 15 Temmuzu Zonguldak'ta karşıladım. Orada kendi hikâyemizi yaşadık kendi hikâyemizi biliyoruz. Sizlerde burada o günü yaşadınız bu hikâyeyi biliyorsunuz. Ama takip ettiğimiz kadarıyla ve buraya gelince burada dinlediğimiz şekli ile hakikaten Malatyalılar o gece çok büyük bir destan yazmışlar. Zonguldak'ta bu alanda bir büyük bir sıkıntı yaşamadık. Burada bütün Malatyalılar düzenim bozulur diye, bir anarşik durumun ortaya çıkmasına karşı duran herkes fiilen yada gönlü ile bu duruma karşı gelen herkes kahramandır” dedi.

Bin yıldır bu toprakları elimizde tutuyoruz

Vali Kaban, “Çok kısa olarak bir başka boyutunu değineceğim. Ülkemizde tarih anlamında bir tarih dersi olması şeklinde değil ama çok kısa bir hatırlatma ile bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Belki 150 belki de 200 yıldır devlet ile milletin ayrıştırıldığı bir süreç yaşadık bu topraklarda. Unutmayın ki biz bin yıldır bu topraklardayız.  Buralar sayılan 7 temel medeniyetin 3 veya bir rivayete göre 4’üne beşiklik etmiş topraklar. Buralar geçiş topraklarıdır. Anadolu geçiş toprağı. Bunu elde tutmak çok zor. Ama biz bin yıldır elde tutuyoruz bizim gibi elde tutabilen bir medeniyet var ya da yoktur. Bir de biz bunu en zor zamanda yaptık. Geleneğin tarım toplumuna dayalı, geleneğin modernatileye de dönüştüğü zamanlarda biz buradaydık ve ayaktaydık. Milletle devletin ayrışması süreci bir sonuç getirdi. Oraya kara kediler girdi. Bunun adı bazen cemaat oldu, bazen cemiyet oldu. O zaman dediler ki biz devlet ile milleti buluşturacağız. Bu iddia ile ortaya çıktılar ve maalesef bunun çok da yağlı bir iş olduğunu, ballı bir iş olduğunu bal tutanında parmağını yalayacağını görünce parmak yalamaktan millet ile Devleti buluşturmaya vakitleri kalmadı. Sonuç 15 Temmuz. Şimdi artık bundan sonra Yenikapı mitingi gösterilmiştir ki millet ile devletin arasında iktidarıyla muhalefetiyle cumhurun seçtiği Cumhur reisi ile herkes bir olmuş iri olmuş diri olmuş. Yöneticimiz artık millet ile devlet buluşmuş iken bundan sonra araya kara kediler girmeyecektir. 15 Temmuzla da hatırlatmamız gereken de budur. Bir daha araya kara kedi girecek fırsatları vermeyelim. Allah bize bunu nasip etmesin” şeklinde konuştu.

15 Temmuzu unutturmayacağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da, serginin çok önemli olduğunu ve yaşanılanların unutulmaması gerektiğini anlatarak, “Ne zaman unutursak aslında biz kaybetmiş olacağız. Halkın iradesinin ben bu darbecilerden hesap soracağı kanaatindeyim. Ülke büyük bir başkaldırı ve ihanetle karşı karşıyaydı. Bir iç savaş provası yapıldı. Bugüne kadar ülkemiz çok badireler atlattı ama 15 Temmuz gerçekten dünyada gıptayla izlenecek örnek alınacak bir halk direnmesiydi. Dolayısıyla iradenin kendi vatanına, milletine, bayrağına, devletine sahip çıkışı vardı” diye konuştu. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, yapılan kalkışmanın yıllarca sürecek bir kavganın fitilini ateşlemeye matuf bir hareket olduğuna vurgu yaparak, “ Bunlar Türk milleti ve Türk devletinin Anadolu’nun coğrafyasının manevi hamurunun şehit kanlarıyla hamurlaştığını bilemediler. Onu göremediler Namık Kemal’in kaleme aldığı şiirden ' Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini. Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini.' Bu bahtı kara maderiniler kimlerdir. Fethi Sekin'lerdir, Ömer Halis Demirler'dir” dedi. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise konuşmasında, 15 Temmuz’un hain bir darbe kalkışması olduğunu ve yapılan kalkışmanın dünyada bir eşi benzerinin görülmediği bir uygulama sergilendiğini söyledi. Serginin açılışına katılanlardan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İl Müftüsü Ümit Çimen ve kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri sergiyi gezdi. Haber-Foto: Hanifi Evren-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder