Kayısı yarışması sonuçlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Malatya Ziraat Odaları ve Kültür A.Ş. tarafından ortaklaşa düzenlenen geleneksel en iyi yaş kayısı yarışması sonuçlandı.

Kabaaşı ve Hacıhaliloğlu kategorileri olmak üzere iki kategoride yapılan yarışmaya 12 ilçeden çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı 352 kayısı üreticisi katıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan değerlendirmede her kategorinin, birincisine tam altın, ikincisine yarım altın, üçüncüsünde çeyrek altın, ödülleri verilirken Ayrıca yarışmaya katılan tüm yarışmacılara budama seti hediye edildi. Yarışmada Hacıhaliloğlu dalında birinciliği Doğanşehir Yuvalı’dan Hasan Sarıtaş, ikinciliği, Darende Balaban’dan Hamit Kayaş, üçüncülüğü Darende Balaban’dan Muhittin Delier kazandı. Kabaaşı dalında ise birinciliği Akçadağ Gürpınar'dan İsmet Gökçe, ikinciliği Doğanşehir Yuvalı köyünden Hüseyin Mete, Üçüncülüğü Darende Karabayır Köyü'nden Şeyda Özdemir adlı yarışmacı aldı.

Kayısı AB’ye girdi

Vali Ali Kaban, “Kayısı konusuna biraz hızlı bir başlangıç oldu benim için. Geldiğim birinci hafta içerisinde kayısıyla ilgili ikinci toplantıya katılıyorum. Gelmeden önce kayısının Malatya için ne kadar önemli olduğunu bir parça biliyordum ama böyle içine düşmek nasip oldu. Görüyorsunuz her taraf kayısı. Derece alanları cumhurbaşkanımıza göndereceğiz” dedi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, "Kayısı deyince akla Malatya geliyor. Biz Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne sokamadık ama kayısıyı Avrupa Birliği üyesi yaptık ”diye konuştu. Programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,  İl Jandarma Alay Komutanı Şerafettin Yılmaz, Malatya Ticaret Odası Başkanı Gürsel Özbey, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, Kültür AŞ. Genel Müdürü Sabri Akın, ziraat odaları başkanları, kayısı üreticileri ve vatandaşlar katıldı. Yapılan protokol konuşmalarının ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 

Haber- Foto: Ahmet Turan Yılmazcan-A. Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder