Sivil direniş yazılsa, Malatya diye yazılır

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci 15 Temmuz Millet Meydanında düzenlenen etkinliğe eşi Esra Tüfenkci ile birlikte katıldı

Öğretmenevi önünde başlayan yürüyüşe katılan Bakan Tüfenkci, daha sonra Valilik ziyaretinin ardından 15 Temmuz Millet Meydanı'nda hemşerilerine hitap etti. Platforma Rabia işareti yaparak çıkan ve alana katılanları selamlayan Bakan Tüfenkci; “Selam olsun Malatya’lı hemşerilerime selam olsun. O gece bu meydanlarda olan hemşerilerime, Selam olsun kanlarıyla canlarıyla bu hain darbe girişimini durduran aslanlara selam olsun. Bütün şehitlerimize rahmet olsun. Gazilerimize rabbim uzun ömürler versin. Bu vatan için bu millet için can ve mal verenlere selam olsun. 15 Temmuz darbe girişiminin destansı bir şekilde yönünü değiştiren 15 Temmuz’a darbe vuran destansı Malatya’ya selam olsun” diye programa katılanları selamladı.

 Darbenin seyrini Malatya değiştirdi

Malatyalıların o gün diğer kardeş şehirler gibi darbeye geçit vermediğine vurgu yaparak, Malatya’yanın kendine yakışanı yaparak darbeye dur diyen ve darbenin seyrini değiştiren bir şehir olduğunu belirtti.  “Malatya 15 Temmuz'da kendine yakışanı yaptı. Destansı bir mücadeleyle, destansı bir mücadeleye imza attı. Bu nedenle Malatya darbenin kaderini değiştiren şehirdir. Ankara'da, İstanbul'da mücadele bitmişti. Ama Malatya o gecenin ışıkları arasında tanklara da toplara da kurşunlara da göğsünü siper ederek, o hayasızca kalkışmaya dur dedi ve gerekeni yaptı. Burada 2. ordu var, onun başında bu millete kurşun sıkan hainler vardı. Onların karşısında ise o kurşunlara o tanklara kendini kurşunlarına siper eden Metinler, Enesler, Abdullahlar, Tayipler, Ahmetler Rümeysalar, Ayşeler vardı. Bu Millet topyekun Milli İradenin yanında, Reisinin yanında durmuştu. Çünkü güvendikleri lider Recep Tayyip Erdaoğan vardı. Eyvallah demeyen, dik duran, milletinin önünde yürüyen ve yürüdükçe arkasında millet yürüyen bir lider vardı" şeklinde konuştu.

Bunlar anasına babasına ihanet etti

 Malatya'nın tüm Türkiye’de olduğu gibi canını ve malını ortaya koyarak Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci konuşmasını; “Sizler demokrasiye sahip çıkarak hainlere zalimlere geçit vermeyen bir halk vardı.. Esasında bu darbe ne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ne de hükümetimize yapıldı; bu darbe sizlere yapılmıştı. Millete yapılmıştı. Biz diyoruz ki bunlar ihanet şebekesi. Çünkü bunlar içinde çıktıkları sizlere ihanet ettiler. Millete ihanet ettiler. Bunlar anasına, babasına kardeşlerine, bu milletin evlatlarına ve Türkiye’ye ihanet ettiler ve bunun hesabını verecekler. Sadece yargıya değil vicdanlarına da hesap verecekler. Sizlere de hesap verecekler" şeklinde sürdürdü.

Hainler değil asıl mağdurlar sizlersiniz

Bakan Tüfenkci, darbecilerin mağdur edebiyatı yaptıklarını dile getirerek; “Eğer bu gün mağdurlardan bahsediyorsak biliniz ki en büyük mağdur sizlersiniz. Millettir. Milletin dışında da eğer oluşmuşsa da yine bu hainler yüzünden oldu. Bu alçak girişimlerin karşısında oldu. Ama karşılarında hukuk var. Karşılarında Türkiye Cumhuriyeti var. Karşılarında Millet var. Adalati asla elde n bırakmayacağız. Hukuk dışına çıkmayacağız. Ama biz diyoruz ki onlar, Hain FETÖ üyelerinin hem hukuka hem de Malatyalılara hesap verecekler. Vermeleri de gerekir. Bu kadar şehidimizin kanına girdiler. Bu millete ihanet edenler acaba başarılı olsaydı Türkiye'yi kimlere peşkeş çekileceklerdi. Allah bu milletten razı olsun” ifadelerine yer verdi.

 Sivil direniş yazılsa Malatya diye yazılır

“Sizler destansı bir direniş ortaya koydunuz. Sivil direniş nedir diye yarın tarih yazsa, Malatyalının direnişini, İstanbullu hemşerimin direnişini, Ankaralı, Cizreli, Ağrılı kardeşimin direnişini yazacak. 81 ilin necip milletin direnişini yazacak” diyen Tüfenkci konuşmasını; “Sizler o gün tek bir kurşun sıkmadan, canlarınızı bu vatan için siper ettiniz. Sadece Türkiye’de değil, Gazze’de de , Mısır’da da, Suriye’de de dünyanın her bir yerindeki mazlum kardeşlerimiz de sizlerle beraber duaya durdu. Kabede eller Türkiye için duaya kalktı. Dediler ki son kalemiz, umudumuz eğer Türkiye de giderse biz nereye gideriz. Gazzede, Nur camiinin imamı ‘Eğer Türkiye’de o gün bunlar daha başarılı olaydı biz bir kez daha vatanımızı kaybedecektik’ diyor.

 Kardeşe kırdırma darbesiydi

Biz sadece kendimiz, ilimiz, sadece Türkiye Cumhuriyeti için değil, dünyadaki Tüm mazlumlar için birliğimizi beraberliğimiz güçlendirmeden sıkı sıkı sarılmamız, Alevi-Sünni Türk-Kürt demeden şu al bayrak altında o sevinci yaşamamız lazım. Bu vatanı yükselmek, Bu vatanı yüceltmek için kalkındırmak için de hep beraber çalışmamız lazım. Bu darbe Türkiye’yi dize getirme, bölme, kardeşi, kardeşe kırdırma darbesiydi. Allaha hamdolsun başaramadılar, bölemediler, ayrıştıramadılar. Kısa zamanda bu yaraları sardık. Sizlerle beraber ekonomiyi kalkındırarak refahı yükseltmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 80 Milyon el ele vererek ekonomiyi kurtardınız. 29 gün demokrasi meydanlarında nöbet tutarak tüm Türkiye’yi kurtardınız. Bunu için sizlerden Allah razı olsun. Öyle kardeş olalım ki hep birlikte Türkiye olalım. Ki düşmanlarımız üzülsün, dostlarımız sevinsin. Buradan bu meydanlara gelemeyenlere selam olsun. Ancak dualarını yürekten akıtanların önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde sonlandırdı.

Haber-Foto: A.Vahap Kaygusuz

 

Yorum Gönder