MİLLET YİNE DESTAN YAZDI

Konuşmalarda Milli Birlik beraberlik ön plana çıktı

1 yıl önce FETÖ'cü hainlerin savaş uçaklarına, bombalarına, kurşunlarına canları pahasına siper olan Malatyalılar, 15 Temmuz’un yıldönümünde yine tarih yazdı. 15 Temmuz Millet Meydanına(Valilik Önü) ellerinde Türk bayraklarıyla gelerek, vatanına olan bağlılığını dosta düşmana bir kez daha gösterdi.

15 Temmuz 2016’da FETÖ’cülerin iç savaş girişimini kanlarıyla ve canlarıyla durdurarak tanklara ve kurşunlara direnen milletimiz, bir yıl sonra bir destan daha yazdı. Malatyalılar, büyük bir kararlılıkla Öğretmenevinden kortej halinde anma etkinliklerinin merkezi olan Millet Meydanına yürüyerek vatan ekseninde omuz omuza görüntü verdi. Malatya, terör örgütlerine boyun eğmeyeceğini, asla diz çökmeyeceğini bir kez daha ilan etti.

Malatyalılar, ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırarak ve cep telefonlarının ışıklarını yakarak Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri tarafından ortaklaşa düzenlenen demokrasi nöbetine katıldı. Sivil toplum kuruluşları, belediyeler, bazı şirketler tarafından açılan stantlarla donatılan 15 Temmuz Millet Meydanı her yaştan kent sakinini ağırladı. Program 15 Temmuz tarihinde sela okuyan Abdulkadir Şehitoğlu hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Geçtiğimiz yıl yeni cami önünde okuduğu ‘Ben Anadoluyum’ adlı şiirle sosyal medyada fenomen olan Ozan Gökhan sahne alarak şiirini seslendirdi.

MALATYA YİĞİTLİĞİNİ GÖSTERDİ

Protokol konuşmalarında ilk olarak Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat söz aldı. Polat, “Malatya yiğitliğini, cesaretini her zaman göstermiştir. Bu yiğit milletin karşısında hiçbir şey fayda vermez. Bu toprağın hainleri de çoktur. Ama bu toprakların şehit ve gazileri de çoktur. 15 Temmuz hain ihanet girişimi çerçevesinde Milletimiz meydanlara, havaalanı yoluna indi. Hainlerin karşısında her noktada dikildi. Bütün şehitlerimize rahmetler diliyorum. Bu topraklar şehit ve gazileriyle ayakta durdu. Bundan sonra da durmaya devam edecektir” dedi.

KARABULUTLARIN DAĞILDIĞI GÜNDEYİZ

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “15 Temmuz esasen ülkemizin üzerine çöken karabulutların dağıldığı bir gündür. O karabulutlar dağıldı. Aydınlık günlere ulaştık. Bir daha 15 Temmuzlar gibi karabulutların ülkemizin semalarına gelmemesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz. Allah milletimizin birliğini beraberliğini, dirliğini ve düzenini bozmasın” dedi. Gürkan, şair Osman Yüksel Serdengeçti’nin şiirinden bir dize okuyarak konuşmasını sonlandırdı.

GENÇLERİMİZ PROVOKASYONLARA GELMEYECEK

MHP İl Başkanı Dr. Ömer Faruk Kalı da, hain darbe girişim üzerinden 1 yıl geçtiğini anımsatarak, “Bu bir yıl içinde bundan sonra bir daha bu tür olayların yaşanmaması için neler yapmamız gerektiğini konuşmalıyız. Artık hainlerin giremedikleri tek nokta Türkiye kaldı. Bundan sonra sırada 100 yıllık projeleri olduğu gibi, bugün FETÖ yarın bir başka şey ile üzerimize her zaman geleceklerdir. Bu nedenle de milli birlik ve beraberlik ruhumuzu her zaman korumalıyız. Bundan böyle milli birlik ve beraberlik ruhunu oluşturup, Türk-Kürt-Alevi-Sünni ayrımını bırakıp bu gibi provokasyonlara gelmeyeceğini bu meydan bunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

BİRLİĞİMİZ DAİM OLSUN

AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı da, MHP İl Başkanı Ömer Faruk Kalı gibi birlik ve beraberlik çağrısı yaparak, “Bundan 1 yıl önce hainler bu millete tuzak kurmaya çalışmışlardı. Allah’ında yardımıyla siz milletimizin gayreti ile canlarınızı, başlarınızı ortaya koyup onların bu tuzaklarını bozup başlarına geçirdiniz. Bunun başında da Allah’a şükür olsun İstanbul ve Ankara’dan sonra Malatya geldi. Sizlere teşekkür ediyorum. Birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza ederek hep birlikte oyunlarını bozduk. Bizler bir ve beraber olduğumuzda her zorluğun üzerinden geliriz” diye konuştu.

BİZLER BİLİNÇLİ OLMALIYIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, kürsüye “Kahraman Malatya’nın Kahraman Belediye Başkanı” şeklinde takdim edildi. Çakır ,“Malatya geçen yıl olduğu gibi bu yılda ayakta. Tankların karşısında duran ve bizlere güven veren hemşerilerimizi burada görmek bizleri gururlandırıyor. Bizler uyanık ve bilinçli olmalıyız. Türkiye bu güne kadar bu toprakları kolay korumadık. Kanını canını ortaya koyan ve 15 Temmuzlarda canını ortaya koyan bir halkın var olması ile birlikte aynı düşünce ile aynı duyguyla yolumuza devam edeceğiz. Irak, İran savaşında milyonlarca insanı katledenler, insanları evsiz barksız bırakanlar ve bugüne kadar akan kanların arkasında olanlar bu hesaplarından hiçbir zaman vazgeçmeyecekler. 15 Temmuzun da hesaplarını soracağız. Bu işin takipçisi olacağız. Birlik ve beraberlik içinde olursak onların hesaplarını bozarız” dedi.

MALATYA DARBEYE EYVALLAH DEMEDİ

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, “Malatya denince inanın bir durup bin düşüneceksiniz. Malatya geçmişten bugüne kadar hiçbir zaman kendi içinde esareti uygun görme diye kabul etmedi. Geçmişten bugüne kadar baktığımızda Malazgirt’ten Sakarya'ya, Çanakkale'den Kosova'ya kadar geçen bütün süreç içerisinde Malatya tarihte hep kendisinden övgüyle bahsedilmiştir. Arkadaşlar; Malatya'nın genlerini incelemek ve tahlil etmek lazım diyorlar. Havasından mıdır suyundan mıdır? İşte biz böyle bir ilin mensuplarıyız. Üç ilden biriyiz başta İstanbul, sonra Ankara, ondan sonra işten Malatya. Malatya birçok darbede birçok ihaneti yaşadı. Ama hiçbirine de Eyvallah demedi. Belki 40-50 yıldır bu ülke üzerinde hegemonya oluşturmaya çalışan egemen güçler aramıza nifak sokmaya çalıştılar. Alevi-Sünni ayrımı yapmaya başladılar. Sağ-sol çatışmasını uygulamaya çalıştılar. Malatya yine merkez üssüydü” diye konuştu.

 BİN YILDIR BU TOPRAKLARDAYIZ

 Vali Ali Kaban konuşmasına Malatyalılar hakkında övgü dolu sözlerden bahsederek başladı. Kaban, “Bugün yürüyüş sırasında mehterin hemen önünde gördüğüm bir pankartta yazdığı üzere bizler ulu hakan Abdülhamit Han’ın torunlarıyız. Henüz bir haftalık Malatya'nın yeni valisi olarak daha önce çalıştığım Zonguldak'ta 1 yıl önce 15 Temmuz’u yaşarken idrak ettiğin bir iki hususu sizlerle paylaşmak isterim; Unutmayalım ki bin yıldır bu topraklardayız. Burası Anadolu ve bir geçiş toprağı. Burada çok büyük medeniyetler kurulmuş. Burayı tutmak daha önceki konuşmacıların da ifade ettiği gibi pahalı bir iş. Biz bu pahayı bir yıl boyunca ödemişiz. Binlerce şehitlerimiz olmuş. İşte 15 Temmuz'da da şehitlerimiz var. Ben buradan şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

ERDOĞAN GERÇEK BİR LİDERDİR

Kaban, “Öbür taraftan bu topraklarda var olabilmek için hakikaten çok değerli liderlere ihtiyaç var. Bu liderlerde çok fazla gelmiyor. İşte o akşam milletini harekete geçiren çok değerli büyüğümüz Cumhurbaşkanımız bu liderlerden birisidir. Varlığı ile milletin içindeki ruhu açığa çıkardı ve çıkarmaya devam ediyor. İnşallah bir olarak, iri olarak, diri olarak bu liderlik sayesinde, bu liderlik ile birlikte Türkiye yeni bir Türkiye büyük bir Türkiye olmaya yürüyor. Biliyoruz ki artık devletimiz ve milletimizin arası açılmasın. Ve araya kara kediler girmesin. Artık Türkiye gerçekten o hayal edilen O Türkiye olsun” şeklinde konuştu.

MALATYA KENDİNE YAKIŞANI YAPTI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, Malatya'nın diğer kardeş şehirler gibi, darbeye geçit vermediğini ve olayı duyar duymaz caddelere meydanlara akın akın milletin geldiğini anımsattı. Malatya’nın kendine yakışanı yaptığını ve destansı bir mücadeleye imzasını attığını kaydeden Tüfenkci, “Darbenin kaderini değiştiren bir şehir oldu.  Ankara'da, İstanbul'da mücadele bitmişti ama Malatya o gündüzün ışıltıları arasında tanklara da toplara da kurşunlara da göğsünü siper ederek gerçekten o hayasızca kalkışmaya dur dedi ve gerekeni yaptı” dedi.

BU DARBE MİLLETE YAPILMIŞTI

Kentteki olayları hatırlatan ve hain darbe girişiminde 2. Ordu Komutanlığı'nın başında hainlerin olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, “Bu milletin üzerine kurşun sıkanlar vardı. O kurşunlara, tanklara kendini siper eden kardeşlerimiz de vardı. Metinler, Enesler, Abdullahlar, Tayyipler, Ahmetler, Rümeysalar vardı. Bu millet topyekun milli iradenin yanında, reisinin yanında durmuştu. Bu ülkede diğer darbelerden farklı bir duruş vardı. Çünkü bir lider vardı. Recep Tayyip Erdoğan vardı. Eyvallah demeyen dik duran, diklenmeyen, milletinin önünde yürüyen, yürüdükçe de arkasından millet yürüyen bir lider vardı. Demokrasiye, milli iradeye sahip çıkan, canını ortaya koyan, hainlere zalimlere geçit vermeyen bir halk vardı. Esasında bu darbe ne Recep Tayyip Erdoğan'a ne hükümete yapılmıştı. Bu darbe millete, sizlere yapılmıştı” ifadesinde bulundu.

BİZ HUKUK DIŞINA ÇIKMAYACAĞIZ

Hainlerin vatanına, analarına, babalarına, kardeşlerine ihanet ettiklerini anlatan Bülent Tüfenkci, darbecilerin bunların hesabını millete vereceklerini dile getirdi. Darbecilerin sadece yargıya değil, vicdanlarına da hesap vermesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, “Bu milletin başına neler getirdiler. Eğer bugün mağdurlardan bahsediyorsak biliniz ki en büyük mağdur sizlersiniz, millettir. Milletin dışında da eğer bir mağduriyet oluşmuşsa yine bu hainlerin yüzünden oluştu. Yine onların bu alçak girişimlerinin karşısında oluştu ama karşılarında hukuk, Türkiye Cumhuriyeti, millet var. Biz adaleti asla ve asla elden bırakmayacağız. Biz hukuk dışına çıkmayacağız. Biz diyoruz ki onlar hem hukuka hem adalete hem de gelip Malatyalılara hesap verecekler. Vermeleri de gerekir. Vicdanları rahat mı acaba? Bu kadar şehidin kanına girdiler. Bu kadar yaralılarımız varken Türkiye'nin itibarını zedelemeye çalışırken bu millete ihanet edenler acaba başarılı olsalardı Türkiye'yi kimlere peşkeş çekeceklerdi. Allah bu milletten razı olsun” dedi.

MAZLUMLAR TÜRKİYE’YE DUA ETTİ

Milletin darbeye direnirken tek bir kurşun sıkmadığını ve her şeye göğsünü siper ettiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, tüm mazlum halkların o gün Türkiye'ye dua ettiğini söyledi. Darbe girişiminin ardından Gazze'deki ilk cuma namazında Nur Camisi'nin imanının hutbesinde, “Eğer o gün Türkiye'de o hainler başarılı olsaydı biz Filistinliler olarak bir kez daha kaybedecektik. Vatanımızı bir kez daha kaybedecektik” dediğini aktaran Bakan Tüfenkci, Filistinliler'in umutlarının da Türkiye olduğunu kaydetti. Yapılan kalkışma girişiminin Türkiye'yi dize getirme, bölme, kardeşi kardeşe kırdırma darbesi olduğunu ancak bunu başaramadıklarını belirten Tüfenkci, “Biz kısa zamanda bu yaraları sardık. Biz ekonomiyi kalkındırmak için, insanımızın refah düzeyini artırmak için sizlerle beraber gece gündüz demeden çalıştık, koşturduk. Siz 15 Temmuz'da demokrasiyi kurtardınız. 16 Temmuz'da esnaf, işçi, sanayici kardeşlerim velhasıl 80 milyon el ele verdi ekonomiyi kalkındırdı, kurtardı. Ondan sonra 29 gün demokrasi meydanlarında nöbet tuttunuz sabah da iş yerlerinizi açıp aşınızı, ekmeğinizi, Türkiye'yi kurtardınız. Ben bunun için bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Rabbim sizlerden razı olsun” diye konuştu. Haber-Foto: Hanifi Evren-Yusuf Cici-Süveyda Keskin-A.Vahap Kaygusuz

Yorum Gönder